1. HABERLER

  2. RÖPORTAJ

  3. Vali Aksoy: 'Hedef tutturuldu, 24 kadının hayatı kurtuldu'
Vali Aksoy: 'Hedef tutturuldu, 24 kadının hayatı kurtuldu'

Vali Aksoy: 'Hedef tutturuldu, 24 kadının hayatı kurtuldu'

Vali Hüseyin Aksoy’un sağlık ve sosyal alanda yaptığı çalışmaların rakamları bu projelerin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Kadın Sağlığı Eğitim projesi ile 24 kadın kanserden kurtuldu, Sokak Çocukları Projesi ile 1373 çocuk sokaktan alındı.

A+A-

EN ETKİLENDİĞİMİZ PROJE

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy ile yaptığımız röportajın ikinci kısmında gerçekten insanın vicdanına dokunan çalışmaları aktaracağız. Özellikle kent genelinde sokakta çalışan çocuk kalmasın diye başlatılan proje sokakta çalışan ya da zorla çalıştırılan çocuk bırakmayacak kadar başarılı oldu. Sokakta mendil aldığımız çocuklara yardım etmek yerine onların geleceklerini kararttığımızı ortaya koyan projenin ayrıntıları gerçekten umut verici. Bizim de en etkilendiğimiz projenin bu olduğunu itiraf etmeliyiz.

Vali Hüseyin Aksoy’un eşi Hülya Aksoy öncülüğünde yapılan Kadın Sağlığı Eğitim Projesi ise sonuçları ile ne kadar önemli olduğunu Aksoy bize anlattı. “Bir tek kadına kanserde erken teşhis konulsa eşimle birlikte bunu başarı sayacaktık. Ama 2 yılda 24 kadının erken teşhisle hayatı kurtuldu” dedi. Bu aslında herkese çok basit gelen bu projenin ne kadar büyük öneme sahip olduğunu gözler önüne seriyor.

Tabi birde çalışmalarının sonuna gelinin engelli veri bankası. Bu projede kentte ne kadar engelli olduğunu kayıt altına alacak ve tüm engellilerin devletin kendilerine sunduğu olanaklardan yararlanma hakkı tanıyacak. Biz iki günlük yayınladığımız röportaj dışında Vali Hüseyin Aksoy’un kentte yaptığı çalışmalarını haberlerle sizlere en kısa zamanda sunacağız. Ama sağlık ve sosyal alanda yapılan çalışmaları da bilmenizde fayda var. İşte o projeler…

Süriye ÇATAK TEK-Murat YOLDAŞ

HEDEF TUTTURULDU

Kentte geldiğinden bu yana kentteki teknik konularla değil, sosyal projelerle gündeme gelen Vali Hüseyin Aksoy, eşi Hülya Aksoy koordinatörlüğünde yapılan Kadın Sağlığı Eğitim Programını anlattı. Kocaeli genelinde 15-69 yaş aralığında bulunan kadınlara 3 yılda başta meme kanseri olmak üzere rahim ağzı kanseri ve kolon kanseri hakkında eğitmeyi hedeflediklerini söyleyen Aksoy, 2 yılda hedeflerinin yüzde 97,8’ine ulaştıklarını belirtti. İlçe kaymakamları ve sağlık müdürlüğünün büyük gayret gösterdiğini söyleyen Aksoy, 664 bin 709 kadına eğitimleri verdik.

ŞİDDETE KARŞI DA EĞİTİM VERİLİYOR

Temel amacımız sadece bu eğitimi vermek değil, kadınlarımızda şüpheli durumlarda doktora yönlendiriyoruz. Rahim ağzı kanseri, kolan kanseri ve meme kanseri başta olmak üzere üreme sağlığı, menopoz, anne sütü, diyabet, fiziksel aktiviteler ve kadına yönelik psikolojik, ekonomik ve fiziksel şiddeti anlatıyoruz. Kadınlarımızın şiddete maruz kaldığında nereye başvuracaklarını anlatıyoruz.

BİR KİŞİ DAHİ BAŞARIYDI

Eşim Hülya Hanım ve kaymakamlarımızın eşleri Kadın Sağlığı Eğitim Projesinde büyük emek verdi. Yeri geldiğinde köylere yeri geldiğinde cezaevlerine gittiler. Çok özverili bir çalışma yaptılar. Kendilerine teşekkür ediyorum. Biz eşimle bu çalışmaya başladığımızda ‘bir kadının hayatını bile kurtarsak bizim için bu proje başarılı olmuştur’ dedik. Çalışma kapsamında 13 bin mamografi çekildi. KETEM aracılığı ile kadınların tetkikleri yapıldı. 24 kadına meme kanserinde erken teşhis yapıldı. Bu rakam başarımızı gösteriyor.

manset-061.jpg

VALİ HÜSEYİN AKSOY: Vali Hüseyin Aksoy, bu kentte çok önemli sosyal projelere imza attı. Kadın Sağlığı Eğitim Projesi ve Engelli Veri Bankası projesi Kocaeli’de ilk kez gerçekleşti. Bu projelerle yüz binlerce kadına eğitim verildi, on binlerce engelli kayıt altına alındı.

ORGAN BAĞIŞI EĞİTİMİ DE VERİLDİ

Biz vali olarak gittiğimiz her ilde kadın sağlığı eğitim programını yaptık. Her ilin kendine özgü şartları var. Eğitimi o şartlar çerçevesinde yapıyoruz. Kocaeli’de bu eğitime organ bağışını da ekledik. Organ bağışını kişi yapsa dahi birinci derece akrabalarının iznini almak zorunda kalınıyor. Bu yüzden böyle bir şey ile karşılaştıklarında ne yapmaları gerektiğini anlattık. Fikirlerinin olumlu olması konusunda çok iyi bir çalışma ile kadınlara organ bağışı anlatıldı. Geldiğimizden bu yana organ bağışı yapanlara teşekkür belgesi de verdi” dedi.

ENGELLİ VERİ BANKASI KURULDU

Vali Hüseyin Aksoy’un en çok önemsediği projelerden biri de Engelli Veri Bankası. Muğla Valisi olduğu dönemde bu çalışmaya başladığını, Mersin, Samsun ve Diyarbakır’da çalışma yaptıklarını söyleyen Aksoy, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ilk eylem planları orasında olan Engelli Veri Bankası’nı biz Kocaeli’nde yeni bir yazılım geliştirerek yapmaya başladık. Bu sistem ile Kocaeli genelinde ne kadar engelli olduğunu görmek mümkün.

HEPSİ KAYIT ALTINDA

Sisteme girildiğinde ne kadar işitme, ne kadar görme, ne kadar otizmli, ne kadar bedensel engelli olduğunu görmek mümkün olacak. Engelli Veri Bankası yapmaktaki amacımız hangi engel türünün hangi bölgede yoğunlaştığını görmek, sisteme kayıtlı olmayanları kayıt altına almak ve devlet yardımlarından yararlanmayan ihtiyaç sahibi engellileri bu haklardan yararlandırmak. Özellikle engel durumlarının yoğunlaştığı bölgelerde bunun neden olduğunu üniversitelerimize araştırma imkanı sağlayabiliriz.

HAKLARDAN YARARLANACAKLAR

Sistemle en önemli hedefimiz devletin verdiği haklardan yararlanmayan engellilerin bu haklardan yararlanmalarını sağlamak. Sistemde kimin haklardan yararlanıp, kimin yararlanmadığını görebileceğiz. Eğitim durumlarını da sistemle öğreniyoruz. Kimin sporla kiminin farklı bir şeyle ilgilendiklerini göreceğiz. Muhtarlar toplantısında tüm muhtarlarımızdan bölgelerindeki engellileri tespit etmelerini ve kayıt için destek vermelerini istiyoruz.

62 BİN 878 ENGELLİ VAR

Otizmli Çocuklar için TBMM’den gelen komisyona Engelli Veri Bankası projemizi sunduk. Çok beğendiler. Mutlaka bakanlıkla çalışma yapıp Türkiye’ye örnek olacak şekilde çalışılması gerektiğini söylediler. Engellilerle ilgili tüm kurumlarımızla birlikte çalışıyoruz. Şu anda sisteme 245 kullanıcı girişi yapılabiliyor. Şu anda sürüyen hastalıklar dışında Kocaeli’nde kayıtlı 62 bin 878 engellimiz var. Bu nüfusun 2,5’unun altında bir rakam.

TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK

Kronik kalp hastası, kanser hastası gibi sürüyen hastalığı olan vatandaşlarımız da engelli kapsamında. Verdiğimiz rakamların çinide sürüyen hastalığı olan vatandaşlarımız yok. Engellilikte yüzde 40’ın üzerinde raporu olan vatandaşlarımız bir takım devletin kendilerine tanıdığı haklardan yararlanabiliyor. Ama yüzde 40’ın altında olan vatandaşlarımız ise Milli Eğitim için önemli. O yüzden veri bankamızda hepsi kayıtlı. Bu proje Kocaeli’de hayata geçirildi ve Türkiye’ye örnek bir projedir.

images-(1).jpg

BAYAN AKSOY’UN İLGİSİ- Kocaeli Valiliği tarafından yürütülen bir önemli proje de kadın sağlığı ile ilgili. Vali Hüseyin Aksoy’un eşi Hülya Aksoy’un özel önem verdiği ve takibini üstlendiği ‘Kadın Sağlığı Eğitim Projesi’ ile il genelinde çok sayıda kadına ulaşıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.