1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Vali Ata Aykut'a sahip çıkmış
Vali Ata Aykut'a sahip çıkmış

Vali Ata Aykut'a sahip çıkmış

11 Kasım tarihli gazetelerin 1 nci sayfalarında aynı fotoğraflarla yer aldı Aykut Keskin... 10 Kasım günü Türk ulusu Ata'sını anıyordu. Saat 09. 05'de, Türkiye'nin hemen her köşesinde

A+A-

11 Kasım tarihli gazetelerin 1 nci sayfalarında aynı fotoğraflarla yer aldı Aykut Keskin... 10 Kasım günü Türk ulusu Ata'sını anıyordu. Saat 09. 05'de, Türkiye'nin hemen her köşesinde, sirenler çaldığında insanlar bulundukları yerde durdu, iki dakika süreyle Atatürk'ü andı. Aykut Keskin de bunlardan biriydi.

Zonguldak'lıydı Aykut…  Ailesi tarafından terk edilmiş, sokaklarda yaşayan, ayakkabı boyacılığı yaparak hayatını kazanan, kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan 16 yaşında bir genç. 10 Kasım günü sabahı Zonguldak'ta erken saatlerde bir müşteri gelmiş. Ayağını Aykut'un sandığının üzerine koymuş, Aykut da boyamaya başlamış.

Saat 09. 05’te, Atatürk için sirenler çalmaya başlayınca Aykut, elindeki fırçayı, kadifeyi kenara koymuş. Ayağa kalkıp, saygı duruşuna geçmiş. Müşterisi de mecburen Aykut'a uymuş, saygı duruşuna başlamış. İşte bu olayın çarpıcı fotoğrafları gazetelerde yer aldı. Çok anlamlıydı, çok güzeldi.

Zonguldaklı 16 yaşındaki boyacı Aykut, bütün Türkiye'nin takdirini kazanmıştı.

Zonguldak Valisi Erdal Ata da bu tablodan etkilenmiş. Aykut Keskin'i buldurmuş. Kimbilir belki de Aykut polisler gelip “Seni Vali çağırıyor” deyince nasıl korkmuştur. Erdal Ata, makamında Aykut'u ağırlamış. Ayakkabı boyası ile kaplı ellerinden sıkıp, alnından öpmüş. “Aferin sana hepimizi gururlandırdın. Sen bundan sonra okula gidecek, eğitimini sürdüreceksin. Bütün masraflarını da Vali olarak ben karşılayacağım” demiş.

Erdal Ata, Kocaeli'de görev yaptığı yıllarda da örnek bir bürokrat olarak takdir kazanmıştı. Zonguldak'ta boyacı Aykut'u devlet adına sahiplenmiş olması da övgüye değer bir olay.

Umarım Aykut, gerçekten eğitimini sürdürür. Türkiye'nin Atatürk'ün huzurunda Aykut kadar içten saygı duruşunda bulunacak gençlere yakın gelecekte çok daha fazla ihtiyacı olacak.

Günay gürlüyor da, yağamıyor

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay AKP Hükümeti içesinde eski sosyal demokrat kimliği ile öne çıkan bir isim. Günay, geçmişte CHP içinde çok önemli görevler üstlenmiş, Baykal'a karşı sıkı muhalefet yapmıştı. İlerici, sosyal demokrat, hatta CHP ortalamasının üzerinde bir solcu olarak tanınmıştı.

AKP lideri Erdoğan davet etti, Günay dışlandığı CHP'den kopup, AKP'de siyaseti sürdürdü. Erdoğan O'nu Bakan da yaptı.

Günay gibi geçmişi olan bir siyasetçinin AKP gibi muhafazakar bir partinin içinde yer alması, bu hükümette bulunması kolay değil.

Ertuğrul Günay, bugüne kadar çeşitli konularda, AKP söylem ve tavırları ile ters düştü. Bunu açık açık da söyledi. Ama söylemekten öteye gidemedi. Son olarak devletin yönetimindeki TRT'de katil Mehmet Ali Ağca ile çok uzun bir söyleşinin yapılması, Ağca'nın TRT tarafından adeta kahraman gibi tanıtılması, toplumda tepki uyandırmıştı. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da TRT'nin bu tavrını eleştirmiş. “Bunu şiddetle eleştiriyorum, bağışlamayacağım” demiş.

Eski solcu Ertuğrul Günay, zaman zaman böyle çıkışlar yapıyor. Gürlüyor ama bir türlü yağamıyor. Bu hükümet içinde Bakan olmasına rağmen Ertuğrul Günay'ın borusunun pek ötmediği açıkça görülebiliyor.

Parasız bırakan bankayı cezalandırın

Türkiye'de son yıllarda en çok kazanan, en yüksek kârlar elde eden sektör Bankacılık sektörü. Bu nedenle, yabancılar da Türk Bankalarına büyük paralar veriyor, Türkiye'de banka sahibi olmaya çalışıyorlar.

Ama Türkiye'deki bankalar, müşteriye, vatandaşa karşı saygısızlık konusunda son derece rahatlar. Şimdi uzun Bayram tatili başladı. Özellikle bizim şehrimizde, artık neredeyse herkesin cebinde banka kartları var. Maaşlar, ikramiyeler bankalara yatıyor, insanlar kendi paralarını bankaların ATM'lerinden çekiyorlar.

Köylünün, memurun, emeklinin, öğrencinin, işçinin parası bankada. O para, bankanın değil. İnsanların. Geçtiğimiz yıllarda uzun tatillerde gördük. Bankalar eleman bulundurmuyor. ATM'lerin boşalan kasalarına para takviyesi yapmıyorlar. İnsanlar paraları varken mağdur ediliyorlar.

Bu bayram bankaların nöbetçi elemanlar bulundurması, ATM'lerin tamamının tatil boyunca ve 24 saat çalışıyor olması gerekir. Eğer herhangi bir bankanın bayram tatilinde ATM'si devre dışında kalıyorsa, o bankada parası olan vatandaş kendi parasına ulaşamıyorsa, bunun bir bedeli olmalıdır.

O bankayı cezalandırın. Emekli maaşınızı oradan alıyorsanız, değiştirin. O bankanın kredi kartını kullanıyorsanız, bir daha hiç kullanmayın. Hatta, çalıştığınız şirket maaşları o bankaya yatırıyorsa, işvereninize söyleyin, maaş ödemeleri yapılan bankayı değiştirsin.

Bu kadar kârlı durumdayken, bu kadar çok para kazanırken, uzun bayram tatilinde, vatandaşın parasının üzerine yatan, ATM'sini çalıştırmayan bankaları mutlaka bir şekilde cezalandırmak gerekiyor. Hatta devletin bu konuda bir yaptırım uygulaması bile düşünülebilir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.