1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Vali Güzeloğlu açıkladı, “Umuttepe yolu açık olacak”
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Vali Güzeloğlu açıkladı, “Umuttepe yolu açık olacak”

A+A-
İnsanlara çabuk inanır, güvenirim. Sonradan yanıldığım çok olmuştur ama insanlar hakkında ilk görüşmede hep olumlu not verir, severim. Bu kanaatimde yanıldığımı anladığımda da büyük bir hayal kırıklığı yaşarım.
Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nu da, daha ilk tanışmamızda çok sevdim. Kendimi O’na yakın hissettim, “Bu adam bu kent için çok faydalı olur” kanaatimi içime yerleştirdim. En azından şimdiye kadar yanılmadığımı gördüğüm için de hem mutlu, hem kentim adına daha umutluyum.
………
Geçen salı günü bu sütunlarda bir yazı yazdım. LYS yapılıyordu. On binlerce genç cumartesi ve pazar günü, yıllardır hazırlandıkları, geleceklerini belirleyecek çok önemli bir sınava girecekti. Sınav saati, o sınava kaç kişinin gireceği bütün ayrıntılar belliydi. Ama hem cumartesi günü sabahı, hem pazar günü sabahı aşırı yoğunluk nedeniyle Umuttepe yolu tam anlamıyla iflas etmişti. Sınav gününde zaten çok büyük heyecan yaşayan gençler, onları sınav salonuna götürmek için yola çıkan anne-babaları perişan olmuştu. Hadi önlem alınmadı, cumartesi sabaha yol tıkandı. Hiç değilse ertesi gün gerekli önlemlerin alınması gerekmez miydi? Salı günkü yazım, bu konu üzerindeydi. Bu şehri yönetenlerin bu kenti hiç düşünmediğini, bu kentteki insanları önemsemediğini, görevlerini yapmak konusunda hiç duyarlı olmadıklarını anlatmaya çalışmıştım. 
Doğrusu, bu yazının yayınlandığı gün ilimiz yetkililerinden bir tepki, geri dönüş bekledim. Geçen cumartesi ve pazar günü Umuttepe yolunda o sınav heyecanı içinde o büyük kabusu yaşayan insanlar aradı. Teşekkür etti. Salı günü il yetkililerinden hiç ses çıkmadı. 
………..
Vali Hasan Basri Güzeloğlu, çarşamba günü aradı. “Aslında dün arayacaktım. Ama Kandıra 
F Tipi Cezaevi Müdürümüze yönelik suikast girişimi nedeniyle dün fırsat bulamadım. Umuttepe yolu ile ilgili yazını okudum. Sınav günü o yolda sıkıntı çeken, üzülen, bunalan bütün gençlerin ve onların anne-babalarının acısını içimde hissediyorum” dedi. 
LYS’nin bir bölümü geçen hafta sonu yapılmıştı. Önümüzdeki hafta sonu; yani yarın ve pazar günü de onbinlerce genç LYS’nin diğer bölümleri için Umuttepe’ye gidecekler. Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, LYS için bu hafta sonu Umuttepe’ye gidecek gençlere, onların ailelerine kesin güvence verdi: ”Herkesin içi rahat olsun. Bu defa aynı sıkıntı yaşanmayacak” dedi. 

GELECEK YIL GEBZE’DE SINAV VAR
Kocaeli Valisi, önce gelecek yıllar için bu konuda alınacak çok önemli bir önlemi açıkladı. LYS bu yıl da ilimizde sadece İzmit merkezde yapılıyor. Kocaeli’nin her yerindeki üniversite adayları sınav günü İzmit’e, bunların da çok önemli bir bölümü Umuttepe’ye geliyorlar. Vali Güzeloğlu, “Gereken girişim yapıldı. Gelecek yıldan itibaren Gebze ve o bölgedeki gençler kendi ilçelerinde LYS’ye girecekler” dedi. Böylelikle LYS günlerinde Umuttepe’nin yükü yarı yarıya azalacak. 
Ancak bu önlem, önümüzdeki hafta sonu için geçerli değil. Vali Güzeloğlu, yarın ve pazar günü yapılacak sınavlar için de Umuttepe yolunda gerekli önlemlerin alındığını söyledi. 
Bir Vali Yardımcısı ile bir Emniyet Müdür Yardımcısı yarın ve pazar günü sabahtan akşama kadar Umuttepe Yerleşkesinde bulunacaklar. Vali Güzeloğlu da internet başında iki gün boyunca Umuttepe yolunu takip edecek. Kendisine sosyal medya üzerinden yapılacak her türlü uyarı ve şikayeti anında değerlendirecek. 
Güzeloğlu, benim salı günkü yazımın ardından Umuttepe yerleşkesine gitmiş. Sıkıntının önemli bölümünün, yerleşke içinde manevra yapan, sınava gireceği salonu bulamadığı için oradan oraya gitmek zorunda kalan araçlardan kaynaklandığını öğrenmiş. Bu hafta sonu için önlemleri şöyle anlattı:
“- Umuttepe yerleşkesindeki A-B-C kapıları, bütün kapılar açık tutulacak. Yerleşke içine giren adaylar ve aileleri sınava girecekleri salonu hemen bulabilmeleri için büyük tabelalarla yönlendirilecekler. Alan içindeki bütün özel güvenlik görevlileri, kendilerine herhangi bir salonun, binanın yere sorulduğunda net yanıt verebilecekler. Umuttepe yerleşkesi içinde sınava gelen öğrencilerin araçlarından kesinlikle otopark parası alınmayacak. Yerleşke içinde yanlış park yapan araçlar için çekici bulunacak. Bir de ambulans bulunduracağız. Umuttepe yolunda, anayolda Jandarma, yerleşke içinde Emniyet Müdürlüğü her türlü önlemi alacak.”
………
Sayın Vali, Umuttepe yolunun yarın ve pazar günü kesinlikle tıkanmayacağını, gereken her şeyi yapacaklarını anlattıktan sonra şöyle dedi:
“-15 yıldan beri önemli illerde Valilik yapıyorum. Bugüne kadar çalıştığım her yerde önceliğim güvenlik konusu olmuştur. İlk kez bu kentte, güvenlikten önce önceliğin trafik olduğunu anladım. Sayın Cumhurbaşkanı’nın ve Sayın Başbakan’ın ilimizi ziyaretlerinde bile,  trafik sıkıntısının halka en az şekilde yansıması için gereken her şeyi yaptım.”
Evet, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, geçen hafta sonu Umuttepe yolunda perişan olan üniversite adayları ve aileleri için bu hafta sonundaki sınavlar öncesi güvence veriyor. Ama adaylara ve ailelerine her şeye rağmen sınav için Umuttepe’ye giderken, mümkün olduğu kadar erken yola çıksınlar. Son dakikaya kalmasınlar. Burası Kocaeli’dir. Ne olur, ne olmaz.
Bu yazı toplam 424 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.