1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Vali önemli bir yanlışı düzeltti
Vali önemli bir yanlışı düzeltti

Vali önemli bir yanlışı düzeltti

Kocaeli Valisi Ercan Topaca ilimizde göreve başladığından bu yana çalışkan bir vali olduğunu kanıtladı. Topaca AKP döneminde yükselen bir bürokrat. Türkiye'de başka bir parti, özellikle

A+A-

Kocaeli Valisi Ercan Topaca ilimizde göreve başladığından bu yana çalışkan bir vali olduğunu kanıtladı.

Topaca AKP döneminde yükselen bir bürokrat. Türkiye'de başka bir parti, özellikle sol düşünceye sahip bir parti iktidar olsa bu makama gelemeyebilirdi. Konuya bu açıdan bakınca Topaca'nın AKP’nin dümen suyuna göre hareket etmesi beklenebilir. Ama Topaca, yasalar çerçevesinde görev yapmaya özen gösteriyor.

Dün yerel gazetelerde çok önemli bir haber yer aldı. İl Genel Meclisi, Ocak ayı toplantıları sırasında 7 Ocak günü önemli bir görevi yerine getirmişti. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nın il ve ilçe birimlerinde görev yapacak mütevelli heyet üyelerinin seçimi yapıldı.

Bir genel seçim yaklaşırken, devletin kaynaklarını yoksullara dağıtan Sosyal Yardımlaşma Vakfı yönetimi önemli bir görev. Bu vakıflar aracılığıyla yoksullara yapılacak ayni ve nakdi yardımları oya çevirme olanağı var.

Yasalar bu tehlikeyi görmüş; İl Genel Meclisi tarafından seçilecek Sosyal Yardımlaşma Vakıfı mütevelli heyetlerinde görev yapacak kişilerin herhangi bir siyasi parti ile ilişkisi olmaması gerektiğini belirtmiş.

7 Ocak'ta yapılan İl Genel Meclisi toplantısında, AKP grubu il ve 12 ilçe için ikişer tane mütevelli heyet üyesi adayı belirledi. CHP grubu, “Bunların içinde siyasetten gelenler, partinizde görev yapanlar var. Bu durum yasalara aykırıdır” diye uyardı.

AKP grubu dinlemedi. Vakıf mütevelli heyetlerine kendilerine yakın kişileri seçtiler. Ama Vali Ercan Topaca, bu seçimleri veto etti. Topaca, yasaları hatırlatarak “Seçilen mütevelli heyet üyeleri içinde siyasetle ilişkisi bulunanlar olduğu tesbit edilmiştir” diyerek, seçimlerle ilgili kararı İl Genel Meclisi'ne geri gönderdi.

Vali'nin yaptığı, devlet adına çok anlamlı, çok önemli bir işlem. İl Genel Meclisi'nin AKP'li üyelerinin ve onları yöneten partililerin ise bu tablo karşısında utanmaları gerekir. Çoğunluk güçlerinin arkasına sığınıp, her şeyi kendilerine hak görüyorlar. Ama burası bir hukuk devleti. Bunu unutuyorlar.

Hadi bakalım, yapın şu Hipodromu

Dünkü gazetenin manşetinde bir kez daha “Hipodrom Müjdesi” vardı. Bu defa haberin kaynağı Ankara'ydı.

Kartepe ilçesi Sarımeşe beldesinde “Yarış atı idman sahası” olarak kullanılan 400 küsur dönümlük alanın TJK'nın resmi yarışlar düzenleyeceği hipodroma dönüştürülmesi fikri 1990'lı yıllara kadar uzanıyor.

Son 10 yılda Elazığ'da, Şanlıurfa'da, Diyarbakır'da hipodromlar inşa edildi, bu hipodromlardaki at yarışları TJK'nın resmi programına girdi. Sarımeşe Hipodromu'nun çok daha önce tamamlanmış olması, yarışların başlamış olması gerekirdi.

Bakan Eker, geçen hafta Sarımeşe Hipodrom alanını incelemeye geldi. Aslında yaptığı açıklamalar umut vermekten uzaktı. Ama Ankara'ya döndükten sonra, belli ki AKP Kocaeli milletvekilleri biraz sıkıştırmış. Eker, Kocaeli milletvekillerine haber gönderip “Tamam para çıkartıyorum, Sarımeşe Hipodromunu yapacağız” demiş.

Çok önemli bir gelişme. Ama bu haber bölge insanını kandırmaya yönelik bir seçim vaadi olarak kalmamalı. Sarımeşe Hipodromu ile ilgili çalışmalar biran önce başlamalı, en çok bir yıl içinde yarışlar düzenlenmeli.

Biz de yakından takip edeceğiz. Sarımeşe'de hipodrom yapılsın, burada TJK gece veya gündüz, haftanın bir günü yarış düzenlesin, Kartepe ilçesinin kaderi değişir.

Eyvah Eyvah; Mesut Yılmaz mı geliyor?

Turgut Özal ANAP’ı 12 Eylül darbesi sonrası kurdu. Darbeye gelinen süreçte ve darbecilerin yönetiminde geçen sürede Türk Halkı çok sıkıntı çekmişti. Turgut Özal'ı özgürlükler getirecek, ülkeyi demokratikleştirecek bir lider olarak gördü. Oylarıyla ANAP’ı iktidara taşıdı.

Halkın büyük bölümünün içinde taşıdığı umut Özal'ın itici gücü oldu. ANAP ilk yıllarında ülke için önemli işler yaptı. Ama ilerleyen yıllarda hüsran yaşandı. Yolsuzluk, hortumculuk her tarafı sardı.

Özellikle Mesut Yılmaz'ın Genel Başkan seçilmesiyle birlikte ANAP durdurulamaz bir düşüşe geçti. Her seçim bir öncekinden az oy topladı. 2002 genel seçimlerinde yüzde 5 civarında oy oranında kalarak parlamento dışında kaldı.

ANAP'ın çöküşünde başrolü oynayan Mesut Bey, hâlâ siyasette kalmaya çabalıyor. Şimdilerde, Mesut Yılmaz'ın CHP tarafından Rize'den aday gösterileceği yolunda haberler var.

Eyvah Eyvah… Kılıçdaroğlu'nun açılımı Mesut Yılmaz mı olacak?..

Umarım bu haberler yalandır.

ANAP'tan geriye kalanları Meclis'e taşımak CHP'nin aklının ucundan bile geçmemeli. Varsın CHP Rize'de yine kaybetsin. Hiç milletvekili çıkartamasın. Ama Mesut Yılmaz, CHP'nin adayı yapılmasın.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.