1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Vali Topaca doğru yaptı
Vali Topaca doğru yaptı

Vali Topaca doğru yaptı

İzmit’in en büyük sorunu-hoş artık elektrik sorunu da yeterince büyük ama- kuşkusuz trafik keşmekeşidir. Sağ olsun, Büyükşehir Belediyesi sayesinde alt yapı sorunu da kalmadı. Yeşil alan,

A+A-

İzmit’in en büyük sorunu-hoş artık elektrik sorunu da yeterince büyük ama- kuşkusuz trafik keşmekeşidir.

Sağ olsun, Büyükşehir Belediyesi sayesinde alt yapı sorunu da kalmadı. Yeşil alan, çocuk parkı oranlarında Avrupa standartlarına yaklaştığımızı söyleyebiliriz. İyi yapılanları da takdir edebiliriz.

Ama bir trafik sorunu var ki, her geçen gün büyüyor. İçinden çıkılmaz hale geliyor. İlimizi yönetenler, “Ne yapalım, şehir kalabalık, caddeler dar, araç sayısı çok fazla.” diyerek, trafik konusunda yapılabilecek bir şey olmadığına inanıyorlar.

Oysa bırakın caddeleri genişletmeyi, yeni otoparklar yapmayı; yürürlükteki yasalar, kurallar doğru dürüst uygulansa, bu konuda yetkili, sorumlu ve görevli olanlar işlerini biraz özenli, biraz özverili yapsalar, bu sorun yarı yarıya azalabilir.

İzmit şehir merkezindeki trafik sorununun en büyük nedeni, trafik konusunda görevli olan insanların görevlerini layıkıyla yapmıyor olmaları, kuralların uygulanmıyor olmasıdır.

Leyla Atakan Caddesi’nin sonunda, bu caddenin D-100’e açıldığı noktada bulunan, halen Asayiş Şubesi ile Trafik Tescil Şubesinin birlikte kullandığı eski Emniyet Müdürlüğü binasının önünde polis arabalarının gelişigüzel park yapmasından kaynaklanan sıkıntı yıllardır devam ediyordu. Bu sütunlarda ben birkaç kez yazdım, “Bu şehirde polis arabaları trafiği tıkarsa, trafik düzeni olur mu?” diye sordum.

Asayiş ve trafik ekiplerine ait araçlar Leyla Atakan Caddesi’nin D-100’e açıldığı noktada yolu kapatacak şekilde park yapınca, Leyla Atakan Caddesi’nin üst kısmından gelip, İstanbul yönünde D-100’e çıkacak araçlar geçecek yol bulamıyordu. Yol tıkanıyordu. Leyla Atakan Caddesi’nden gelip, İstanbul yönüne çıkacak araçlar Polis arabalarının sorumsuz parkı nedeniyle D-100’e çıkamayınca, ister istemez bu kavşaktaki trafik ışıklarını beklemek zorunda kalıyor, ancak Ankara yönüne gidecek araçlara yeşil yanıp da, bu araçlar kavşağı boşalttığında aslında hiç beklemeden çıkmaları gereken D-100’e çıkabiliyorlardı.

Abartmıyorum. Kimi zamanlar, bu polis arabalarının sorumsuz parkı nedeniyle oluşan sıkışıklık, Leyla Atakan Caddesi’nin Baç kavşağına kadar, hatta bazen trafik çok kalabalıksa, İnönü Caddesi’nin doğusunda Santral’daki Özel İdare binasının önüne; batıda Çocuk Parkı’na kadar uzanıyordu.

Vali Ercan Topaca, evinden Vilayet binasına gidip gelirken, zorunlu olarak kullandığı Leyla Atakan girişinden geçişlerinde bu olumsuzluğu fark etmiş. Geçenlerde, bina önünde gelişigüzel park edilen Asayiş Şubesi’ne ait polis araçlarına park cezası kestirmiş. Haberi önceki gün bana, gazetenin polis haberlerini takip eden, polislerle arası iyi olan muhabirleri getirdiler.”Aman abi” dediler. “Polisler vali beyin bu ceza olayına fena içerlemişler. Haberi onlardan yana yazalım. Vali Bey, polis arkadaşları çok kırmış.”

“İyi yapmış” dedim. O bölgede polis arabalarının parkından kaynaklanan sıkıntıyı iyi bildiğimi, Vali Bey’in bu olaya el atmasının çok olumlu ve önemli olduğuna inandığımı söyledim. Dün sabah da işe gelirken, biraz yolu uzattım, arabamla Leyla Atakan Caddesi’nden inip, o binanın önüne baktım. Park etmiş bir tane polis arabası yoktu. Hatta polis arabalarının sürekli park ettiği, yolu tıkadığı, kavşağa çıkışı engellediği bölgeye, güvenlik şeridi çekilmiş, araç parkını engelleyecek düzen kurulmuştu.

Aslında bu binanın önünde de, arkasında da polis araçlarının park etmesi için yetecek kadar yer bulunuyor. Ama polisler, “Nasıl olsa bize kimse karışamaz” diyerek, arabalarını cadde üzerine bırakıyorlardı.

Vali Bey cezayı kesti, en azından şimdilik bu olumsuzluk ortadan kalktı.

Vali Ercan Topaca’nın bu hareketi beni umutlandırdı. Büyükşehir Belediye Başkanı’na, İzmit Belediye Başkanına şehir merkezindeki trafik sorunu konusunda ben bugüne kadar bir türlü laf anlatamadım. Artık bu konuda umudum Sayın Vali’dir.

Keşke işi olmadığı zamanlarda yürüyerek çıkıp, İzmit’i dolaşsa..

Şu Ankara Caddesi’ndeki (Şahabettin Bilgisu Caddesi)  park rezaletini bir görse. Sonra, bir türlü yıkılamayan Jandarma Lojmanları önünden Alemdar Caddesi’ne girse. Minibüs durağında park eden özel araçlar yüzünden, Alemdar Caddesi’nde trafiğin nasıl tıkandığını; cadde üzerinde trafik düğüm olmuşken, bu bölgede görevli trafik polislerinin, nasıl köşede motosikletlerini park edip, trafiği hiç umursamadan sohbet ettiklerini bir görse.

Sayın Vali, Baç mevkiinde, Santral’da yaşanan ve tamamen denetim yapılmamasından kaynaklanan trafik sorunlarını görse.

Akşam, evinden şöyle bir çıksa. İzmit’te en ciddi trafik sorunu Vali Konağının önündeki bölgede yaşanır. Buraya sözde bir döner kavşak yaptılar. Büyükşehir Belediyesi otobüslerinin şoförlerine acıyorum. Koca otobüs geliyor, bu döner kavşaktan manevra yapacak. Rasathane Caddesi’ne(Sadettin Yalım Caddesi) girecek. Ama karşı tarafta iki tane market var. BİM’le KİM.. Önleri araba dolu, marketlerin kamyonları da gelip park etmiş.

Koca belediye otobüsünün gariban şoförü, park eden araçlar yüzünden döner kavşakta U dönüşü yapamıyor. Otobüsün başı, market yönünde, kıçı Vali konağına dönük, kalıveriyor. Bütün trafik tıkanıyor.

Bir bakan yok. Bir ilgilenen yok. Pazar günleri Pazar Pazarı kurulunca, bu bölgede trafik düzeni diye bir şey kalmıyor.

Sayın Vali’den bir de zaman zaman D-100’e çıkmasını isterim. Sözde kural var “07. 00-22. 00 arası D-100 İzmit geçişinden tır, kamyon, ağır taşıt geçemez”

Bunun denetimi içinde Kandıra Kavşağının biraz ötesinde bir ekip otosu hep bekler. Ama Tırlar, Kamyonlar, Tankerler kendilerine “Hop hemşerim nereye” diye soran olmadığı için, D-100 İzmit içinden geçmeye devam eder.

Bir de D-100’de Kandıra Kavşağı sorunu var. Tam bir “Ucube” kavşak. Yayalar kendilerini arabaların önüne atıyorlar. Çok ciddi ve çok korkunç kazalar olacak, kimse umursamıyor.

Vali Ercan Topaca’nın, eski emniyet binası önünde gelişigüzel park edilerek trafikte sıkıntı yaratan polis araçlarına para cezası kestirmesinin bu kentte bir milat olmasını diliyorum. Karaosmanoğlu’na, Doğan’a, diğer yetkilileri bir türlü bu şehirdeki trafik sorununun biraz dikkat, biraz denetimle çözülebileceğini anlatamamıştım.

Belki Sayın Vali bu olaya el atar, ibret-i alem için radikal kararlar alıp, uygulatırsa, biraz rahat ederiz. Tabii bir de şehir merkezindeki Parkomat uygulamasından kaynaklanan tıkanıklık sorunu var. Belki trafikle ilgilenmek Sayın Topaca’nın hoşuna giderse, buna da el atar diye bir umut taşıyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.