1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Vali Topaca ile bir saat
Vali Topaca ile bir saat

Vali Topaca ile bir saat

Bürokrasi ile ilişkiler konusunda pek çok eksiğimin bulunduğunu kabul ediyorum. Kent yönetiminde önemli görev ve sorumlulukları bulunan insanlarla hemen hergün görüşmeyi marifet sanan pek

A+A-

Bürokrasi ile ilişkiler konusunda pek çok eksiğimin bulunduğunu kabul ediyorum.  Kent yönetiminde önemli görev ve sorumlulukları bulunan insanlarla hemen hergün görüşmeyi marifet sanan pek çok meslektaşım vardır. Ben utanırım. Kentin valisini, Belediye Başkanlarını,  milletvekillerini, ya da daire müdürlerini  bırakın sık aramayı, ziyaret etmeyi, hiç arayıp sormam.

Bu tavrımın zaman zaman yanlış anlaşıldığını, kabalık olarak değerlendirildiğini biliyorum.  Geçen yıl haziran ayında ilimizdeki görevine başlayan Kocaeli Valisi Sayın Ercan Topaca’yı da hiç ziyaret etmemiştim. Üstelik, geldiği günden buyana, -yanlış anlaşılmaktan karşılanan KYÖD hadisesi hariç- her konuda Sayın Topaca’yı çok takdir de ediyorum. Ama durup dururken kent valisini ziyaret etmeyi de kendi adıma görgüsüzlük, daha çok da muhatabımı boşuna işgal etmek gibi görmüşümdür.

Ama Sayın Vali, bir süre önce kendisi bizzat gazeteye gelmiş, bizi ziyaret etmişti. En azından böyle bir durumda, iade-i ziyaretin bir nezaket kuralı olduğunu bilirim. Sayın Topaca, pek çok kez de telefon görüşmelerimizde “Bir çay içmeye buyurun” diyerek davet ediyordu.

Nihayet dün sabah gittim. Gökhan Sözen’in Edirne Valiliğine atanmasından bu yana ilk kez Valilik makamına girdim. Randevu sabah saat 09. 00’a verilmişti.                                              Bir çay içer, 5 dakikada çıkarım diyordum.  Tam bir saat Sayın Vali’nin makamında kaldım.

Valilik binasında, makam odasının girişindeki duvarda Kocaeli Valilerinin fotoğrafları var. Bir an durup baktım. Rahmetli Ertuğrul Ünüler’den bu yana bütün Kocaeli Valilerini tanıyorum. Hemen hepsi ile, gazeteci- bürokrat ilişkimiz olmuştu. Ercan Topaca, benim bu kentte tanıştığım yaşı benden küçük ilk vali. Gerçekten çok kaliteli, çok zarif bir adam.  Kocaeli için bir şans olduğuna inanıyorum ve dilerim uzun yıllar bizim kentimizde kalır.

Sayın Vali ile, bir saatlik sürede pek çok konuyu konuştuk. Daha doğrusu ben dinledim. Özellikle çevre konusunda anlattıklarını paylaşmak istiyorum.

Vali Topaca, bu konuda çok hassas. Pek çok baskıya rağmen, 15 Mart itibariyle, Gebze’deki Tever Sunta Fabrikasının kapatıldığını açıkladı. Topaca, “Fabrika kapatan vali olarak anılmak ve tanınmak istemem. Ama bu Tever Sunta verdiği sözlerin hiç birini tutmamış. Hiç taviz vermedim” dedi.

Tever Sunta hatırlarsınız, geçen yaz çok büyük yangın çıkan Gebze’deki fabrika. Bunun sahipleri Yeniköy’e gelip yerleşen, çevreyi perişan eden Hayat Kimya’nın sahipleri. Çevre konusunda son derece saygısız, sorumsuz, sırtını iktidar partisine dayamış bir şirket. Vali Topaca’nın bu fabrikayı kapatma kararını uygulaması, çevreye karşı sorumsuz davranan bütün kuruluşlar için gözdağıdır.

Vali Topaca Gebze bölgesinde boş alanlara zehirli atıkların ve inşaat molozlarının, hafriyat atıklarının dökülmesini önlemek için de gerekli çalışmaların yapıldığını anlattı. Bu tür malzemeleri bölgeye getiren kamyonların genellikle sabaha karşı 03. 00-05. 00 arası İstanbul’dan bölgeye geldikleri biliniyordu. Vali’nin emri ile jandarma Gebze bölgesinde o saatler arasında bütün kamyonları denetliyormuş. Sayın Vali, “Geçen gece 20 kamyon durduruldu. Bu konuda çok ciddi ve kararlı çalışıyoruz” dedi. Topaca, Tavşancıl’dan itibaren başlayan kıyı şeridinde, demiryolu kenarındaki hurda metal yığınlarının ve Dilovası bölgesindeki kömür depolarının üzerlerinin kapatılması için de gerekli girişime başladıklarını söyledi.

Kocaeli Valisi’nin çok hassas olduğu ikinci konu, eğitim. Halen il genelinde 502 derslik inşaatı devam ediyor, 155 derslik için ihale aşamasına gelinmiş.  Vali, 144 derslik için proje aşamasına gelindiğini, 2011 yatırım programında 346 derslik bulunduğunu söyledi, “3-4 yıl içinde Kocaeli genelinde tekli eğitime geçileceğine inanıyorum. Bu konuda kararlıyız” dedi.

Kocaeli Valisi Ercan Topaca, ilimizde göreve geldiği ilk günden itibaren kameralı takip sisteminin(Mobese) önemini vurgulamıştı. İzmit, Derince ve Körfez’de nisan ayından itibaren sistemin çalışmaya başlayacağını, ayrıca henüz Mobese sisteminin bulunmadığı 8 ilçe için de ihale aşamasına geldiklerini ve paranın hazır olduğunu söyledi. Yani, 2012 yılı sonuna kadar Kocaeli’nin bütün ilçelerinde kameralı takip sistemi başlamış olacak.

Sayın Vali’ye havaalanını sordum.  İnşaatın başladığını, çok büyük olasılıkla 12 Haziran’daki seçim öncesi havaalanının biteceğini söyledi.

Sapanca Yolu’nda Tüpraş boru hattı ile ilgili sorunun 15 Mart itibariyle bittiğini, duble yol çalışmasının hızlanacağını, haziran ayına kadar bitebileceğini açıkladı.

Eski Köy Hizmetleri alanında yeni Valilik binası inşaatının programa alındığını, yeni Valilik binasının da mutlaka yapılacağını belirtti.

Vali Topaca’nın seçimlerle ilgili bir kaygısı yok. 12 Eylül’deki referandum öncesi Başbakan Erdoğan’ın Gölcük’e gelişi ile ilgili olarak Gölcük’te asılan afişlere CHP’nin gösterdiği tepkiden söz etti. Topaca,  seçim döneminde tam anlamıyla Devletin Valisi olarak davranacağını, herkese eşit olacağını belirtti, “Bir süre sonra siyasi partilerin büyük bölümünün il başkanlarını makama davet edeceğim. Birlikte birer çay içelim, birbirimizi tanıyalım istiyorum. Seçim döneminde ben partilerden ne beklerim, onlar benden ne ister. Hep birlikte aynı ortamda tartışıp, görüşelim istiyorum” dedi.

Sayın Vali’nin arasının özellikle CHP Kocaeli Milletvekili Erenkaya ile iyi olduğunu biliyorum. Bir defasında istemeden tanık olmuştum. Topaca’nın, Sefa Sirmen ile de çok şık ve medeni diyaloğu bulunduğunu biliyorum.

Kocaeli Valisi ile, makamında bir saat benim açımdan -gazetecilik adına- yararlı olduğunu düşündüğüm bir görüşme yapmış oldum. Sayın Vali’ye olan inancım ve güvenim biraz daha attı. Samimiyetine inanıyorum.  Vücut dili, konulara olan hakimiyeti bunu açıkça gösteriyor diye düşünüyorum. Vali Topaca sayesinde, 12 Haziran seçimlerinin de ilimizde gayet sağlıklı ve düzenli geçeceğinden eminim. Yeter ki, kasten tatsızlık, kavga ve kargaşa çıkartmaya kalkan olmasın.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.