1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Vali Topaca’nın çevre hassasiyeti
Vali Topaca’nın çevre hassasiyeti

Vali Topaca’nın çevre hassasiyeti

Kocaeli Valisi Ercan Topaca, son günlerde ön plana çıkan Kocaeli’deki çevre kirliliği ve bu konuda yapılanlarla ilgili kapsamlı bir basın toplantısı düzenledi. Valilik 100. Yıl Salonu’ndaki toplantı

A+A-

Kocaeli Valisi Ercan Topaca, son günlerde ön plana çıkan Kocaeli’deki çevre kirliliği ve bu konuda yapılanlarla ilgili kapsamlı bir basın toplantısı düzenledi. Valilik 100. Yıl Salonu’ndaki toplantıda Vali Topaca’ya İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Aydınlık, İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, Çevre ve Orman İl Müdürü Mustafa Yılmaz ile Büyükşehir Çevre Koruma Daire Başkanı Necmi Kahraman da eşlik etti.

Samimi biçimde görüşlerini ortaya koyan Vali Ercan Topaca, “Hiç sorunsuz değil, ancak hiçbir şey yapmıyor da değiliz” dedi. Topaca, çevre konusunda gelen her ihbarı değerlendirdiklerini dile getirdi.

Çevre konusunda eldeki bazı verileri kamuoyu ile paylaşmak istediğini anlatan Kocaeli Valisi Ercan Topaca, bu şekilde bilgi kirliliğinin de önüne geçmek istediğini vurguladı. Topaca, vatandaşın çevre bilincinin geliştiğini, sanayicilerin de duyarlılığının arttığını dile getirdi, “Sürdürülebilir bir çevre ve yaşam kalitesini arttırmaya çalışıyoruz” dedi. Çevre sorunlarının bir bölgenin değil, Kocaeli’nin tamamının sorunu solduğunu, Dilovası’nın da bu sorunun sadece bir parçası olduğunu söyledi. Topaca, “Sorunlara bütüncül ve kapsayıcı bir anlayışla yaklaşarak çözüm arıyoruz. Çevre sorununun çözümü zaman almaktadır. Çözüm için toplumsal çevre bilincinin gelişmesi gerekiyor. Mevzuat değişikliği, yeni teknolojilere uygun yatırımlar ile sürekli izleme ve denetim de gerekmektedir” dedi.

Yeni mobil ölçüm cihazı

Büyükşehir ile ortak çalışma içinde çevre denetimlerinin sürdüğünü belirten Vali Ercan Topaca, “Arıtma ile ilgili Büyükşehir Belediyemiz de hiçbir şeyden kaçınmıyor. Sadece Gebze arıtma tesisi için 63 milyon TL’lik bir yatırım yapılıyor. Bizim bir mobil ölçüm cihazımız vardı. Ancak 17 Ocak itibariyle 2 tane daha ölçüm aracımız geldi. Bunun birini Marshall fabrikası içine, diğerini de DYO Boya fabrikası yerleşkesine koyduk. Böylelikle bölgede ölçümlerimiz daha da arttı. Tüm verilerin tutulmasına da 2006 yılından önce başlandı. Bundan önce zaten veri kaydı da yoktu. Bu konuda çevreyi kirleten fabrikalara karşı cezai işlemlerde uyguluyoruz” dedi.

Bazı işletmelere ek izleme

Vali Topaca, konuşmasında şu görüşlere yer verdi:

“-2007-2010 yılları arasında 262 bin TL ceza kesildi. 2011 yılında şu güne kadar ise 2 demir çelik fabrikasına 205 bin TL ceza kestik. 27 fabrikanın 65 bacasında izleme sistemimiz bulunuyor. Buna ek olarak bu yıl Sarkuysan, Gübretaş, İgsaş, Nuh Yapı, Tever firmalarının bacalarına da baca takip sistemi takılacak. Bundan sonra hidrokarbon, hidrojenflorür ve hidrojin klorür değerlerini de ölçeceğiz. Yine ek tedbirler aldık ve baca sistemleri ile ilgili bakımlar yapıldıktan sonra bunların raporlarının da Çevre Müdürlüğümüze verilmesini istedik. Ayarlarla ilgili de sistematik çalışmalar yapılacak. Yasa çok açık. Çevreye zarar veren işletmelerle ilgili ilk önce para cezası, sonrasında da güçlü bir silahımız var; kapatma cezası”

Şok baskın ekipleri kuruldu

Dilovası OSB, 42 Evler, Kullar, Plajyolu, Gölcük ve Karamürsel’de arıtma tesisi bulunduğunu hatırlatan Vali Ercan Topaca, Körfez’in yanı sıra Gebze arıtmasının nisan ayında devreye gireceğini, Kandıra’nın da bu yıl başlayacağını açıkladı.

Vali Topaca, “ Yine şok baskın ekipleri de oluşturduk. 24 saat kentimizin çevre sorunları ile takip altına almak için yeni istasyonlarda kuracağız. Bilimsel veri yokken açıklama yapmak doğru da değil, ahlaki de değil. Dilovası’nda da doğalgaz kullanımına geçildi. Yine Dilderesi ıslah çalışması ile ilgili de ilk etapta Mimar Sinan Köprüsü ile deniz arasındaki bölümde ıslah yapılacak ve çevresinde çay içilecek seviyeye getirilecek. Eskiden burnumuzu tıkayarak geçtiğimiz bir şehirdi. Ama iyileşmelerde var. Artık deniz kenarında balık yiyebiliyoruz. Açıkta hurda depolama ile ilgili de 31 Aralık 2011 tarihine kadar süre vereceğiz. İlimizden günlük 120 bin araç gelip geçiyor. Körfez Geçiş Köprüsü ile sorunların da bir kısmında azalma görülecektir” dedi.

Ağaçlandırma çalışmaları

Dilovası bölgesindeki sorunlar ve yapılacaklarla ilgili konuşan Vali Topaca,

“Yeni Yıldız ve Fatih Mahalleleri tam sanayinin ortasında kalan sorunlu bölgeler. İlk etapta Yeni Yıldız Mahallesi ile ilgili Dilovası OSB yönetiminde bu konuyu gündeme getirdim ve mahallenin taşınması ile ilgili olarak da görüşme yaptık. Ancak sanayici de maliyetlerin yüksek oluşundan şikayetçi. Bu konuda orta yolu bulmak için tarafları bir araya getireceğim. Bu bölgede yeni tesis yapmak ve kapasite artırımına izin vermiyoruz. Yine Adatepe’de bir 50 tankın yanı sıra 18 tane daha tank yapımına karşı ruhsat iptalini istedim. Kesinlikle buna izin vermeyeceğiz” dedi.

Kanser rakamları

Son günlerde Dilovası’nda kanserle ilgili rakamların da gerçeği yansıtmadığını söyleyen Vale Ercan Topaca, şunları aktardı:

“-Kanser konusunda da elimizde bilimsel veri yok. Bu konuda Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’nu davet ettim. Verileri ve raporu bize de vermesini istedim. Ama henüz raporun tamamlanmadığını ifade etti. Herhalde bir profesör ezbere konuşmaz. Dilovası bölgesinde 2006 yılında kanser vakası görülen 3 erkek, 4 bayan, 2007 yılında 7 erkek, 6 bayan, 2008 yılında 8 erkek, 12 bayan, 2009 yılında 10 erkek, 5 bayan kanser vakası görülmüş. Ben uzman değilim, ama bilimsel verilere göre hareket ederim. Raporun bize ulaştırılması için üniversiteye de yazı gönderdim”

Vali Topaca son olarak, Derince Araştırma Hastanesine bağlı bir toplum sağlığı merkezi için bakanlıktan onay aldıklarını belirtti, “ 4 milyon TL’lik kaynak da hazır ve hemen çalışmaya başlayacağız. Biz çevreyi çok önemsiyoruz ve kesinlikle hiç bir şeyi de göz ardı etmiyoruz” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.