1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Vali’den taş ocağı sahiplerine uyarı
Vali’den taş ocağı sahiplerine uyarı

Vali’den taş ocağı sahiplerine uyarı

Kocaeli Valisi Ercan Topaca dün, öğleden sonra Valilik 100. Yıl Salonunda ilimizde faaliyet gösteren 54 maden ocağı yöneticileri ile bir araya geldi. Denetimlerin sıklaştırılacağını

A+A-

Kocaeli Valisi Ercan Topaca dün, öğleden sonra Valilik 100. Yıl Salonunda ilimizde faaliyet gösteren 54 maden ocağı yöneticileri ile bir araya geldi. Denetimlerin sıklaştırılacağını belirten Vali Topaca, özellikle taşıma sırasında araçlarda branda kullanımının “olmazsa olmaz” bir kural olduğunu hatırlattı, uyardı.

ÇEVRE HASSASİYETİ

Vali Topaca’nın maden ocağı işletmecileriyle yaptığı toplantıya Vali Yardımcıları Dağıstan Kılıçarslan, Mustafa Güni, Sanayi Ticaret İl Müdürü İhsan Ertuğrul, Çevre ve Orman İl Müdürü Mustafa Yılmaz, Bayındırılık İskan İl Müdürü Burhan Eres, Nuh Çimento yönetim kurulu başkanı Atalay Şahinoğlu, yönetim kurulu üyesi Özer Yurtbilir ile maden ocakları yöneticileri geniş bir katılım gösterdiler. Vali Topaca, çevre konusunda çok hassas olduğunu ve öncelikli alınacak tedbirler ile daha sonra alınacak tedbirler konusunda fikirlerini sundu.

Vali Topaca, yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“-İl Çevre Mahalli İdare Kurulu olarak bir dizi önlem alınması ile ilgili komisyon oluşturduk. Ancak bunu biz yaptık oldu mantığından ise, sizlerin de fikirlerini alarak ortak bir fikir ortaya koymayı hedefledik. 25 Temmuz Pazartesi günü bu kararların taslağını Valiliğimizin resmi sitesinden yayınlayacağız. Sizlerin de görüş ve önerilerini burada açacağımız hesaba 10 gün süresince bildirebilir veya yazılı olarak da iletebilirsiniz. 1 Ağustos Pazartesi günü de sözlü önerilerinizi komisyona iletmeniz sağlayabilirsiniz. Bu ay sonuna kadar bu taslağı genelge haline getireceğiz ve artık herkesinde bu kurallara uymasını isteyeceğiz”

İKİ UYARI, ÜÇÜNCÜDE ARAÇ BAĞLAMA

Vali Topaca, madencilerle yaptığı toplantıda taslakta yer alacak “olmazsa olmazları da sıralayarak, “Bizim bazı tespitlerimiz var. Özellikle ruhsatsız çalışmalardan rahatsızız. Ruhsat dışı faaliyetlerde bulunanlarla ilgili kesinlikle taviz vermeyeceğiz. Alan dışına taşıldığını görüyoruz. İzin alınan konu dışında faaliyet yapılması da gözlenmekte. Aşırı toz sorunu var. Ruhsatta olmayan işlerle ilgili faaliyet yapılmasının yanı sıra, ÇED raporunda verilen saha düzenlemelerinin de yapılmadığı gözlenmekte. Değerler aşılmış ve vatandaşımızdan şikayetler gelmekte. Taşıma, patlatma, emisyon izinleri alınmamış. Kesinlikle tonaj aşımına ve kamyon üzeri branda ile taşıma yapılmasına izin vermeyeceğim. İlk iki seferde para cezası üçüncüsünde ise kesinlikle araçları bağlayacağız” dedi.

KOCAELİ’DE 54 OCAK VAR

Vali Topaca, geçenlerde uçakla kentin üzerinde dolaştığını anlattı, “Özellikle maden ocaklarının bulunduğu noktalarda 50 metre, 100 metre aşağı inilmiş ve öyle bırakılmış ve büyük çukurlar gözüküyor. Devasa çukurların rehabilitasyonu ve ağaçlandırma çalışmalarının da yapılmasını istiyoruz. Taş ocaklarının yerleşim yerlerine yakın olmasından da rahatsızız. Vatandaşlarımızda devamlı şikayet ediyor. Ocaklar yerleşim yerine yakın olamaz. Arkadaşlarımız denetimlere gittiğinde muhatap bulamıyor. Muhatap ise oradaki işçi oluyor. Kesinlikle artık şirket yetkilisi bulunacak ve denetimlerde bilgi verebilecek. Yine bu alanlarda çalışma koşulları ve iş güvenliği noktasında da SGK ile birlikte hareket edilmesini istiyoruz. Gerçi ben 1 yıldır Kocaeli’deyim ve hiç kaza olmadı. Kentimizde 54 tane taş, kum, kireç ocağı bulunuyor. Benim bu saydığım aksaklıkların giderilmesi pansuman tedavi olacak” dedi.

TAŞOCAĞI OSB DE KURULMALI

Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Taşocağı OSB’nin de kurulması gerektiğini belirterek, “Sanayi ve Ticaret Bakanımız ile de yaptığımız görüşmelerde kalıcı olarak taş ocakları organize sanayi bölgesinin kurulması ile ilgili MTA Bölge Müdürlüğünden Kocaeli’de bir araştırma yapmasını istedim. Sizlerin de önereceği bir bölgede bunu yapmak istiyoruz. Bu konuda mevzuat ile ilgili çalışmalara da katkı sağlarsanız sevinirim. Bu yeni kurulacak alanın otobana, D-100’e ve yeni yapılacak olan Marmara otobanına görülmeyecek bir noktada olmasını istiyoruz. Sizlerinde bu saydığım hususlarda önerilerinizi bekliyorum. Yoksa 2. Mahmut döneminde enflasyon almış başını gidiyor. Sonra bir ferman yayınlıyor enflasyon düşe diye. Biz de onun gibi biz yaptık oldu istemiyoruz. Ama mutlaka bir ay içersinde bu konuda taslağımızı hazırlayıp hayata geçireceğiz. Denetimlerde kesinlikle daha da artacaktır” dedi.

ŞENOĞAN’IN UYARISI

Körfez Belediyesi Başkan Yardımcısı Mehmet Şendoğan da toplantı da söz alarak, görüşlerini açıkladı. Şendoğan, “Maden ocakları konusu gerçekten çok önemli bir konu. Böyle bir konuyu masaya yatırmanızdan dolayı teşekkür ediyorum. Bilindiği üzere ilimizdeki maden ocaklarının % 60 ve % 70’lik kısmı Körfez ilçesinde bulunuyor ve çok büyük sıkıntılar çekiyoruz. Öyle yerlere taş ocağı ruhsatı verilmiş ki, oranın nasıl rehabilite edileceğini merak ediyoruz. Eğer ilçemizde yeni taş ocağı ruhsatı verilirse Körfez ilçelikten çıkar. Bu hususlara da dikkat edilmesini istiyoruz” dedi.

SOKAKTA HARÇ DEVRİ BİTTİ

Simge Grup Yönetim Kurulu Başkanı Nezir Gencer ise söz alarak firma olarak Danimarka’nın başkentinde düzenlenen kongrede sundukları, “Kapalı Sistem Agrega Kırma Eleme Besleme Sistemi- Simge Challenger’ projesinin birinci olduğunu ve bu konuda Kocaeli’de de örnek çalışmalara imza atılabileceğini ifade etti. Vali Topaca, projenin kendilerine de verilmesini istedi.

Nuh Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Atalay Şahinoğlu da yaptığı konuşmada, “Artık sokakta harç yapma devri bitti. Ben de bir agrega müşterisiyim. Sayılan maddeler çok güzel. Ben de eşitlik istiyorum. Ciddi haksız rekabetin önlenmesi için eşit denetim yapılmasını istiyorum. Zahmetlerine razıyız. Eşitlik çok önemli” dedi. Vali Topaca’da herkese eşit mesafede yaklaşıldığını ve haksızlığa uğradığı veya eşitlik dışı bir uygulama söz konusu olduğunda bizzat kendisine ulaşılmasını istedi ve toplantı sona erdi. 25 Temmuz’da karar taslağı valilik internet sitesinden yayınlanacak.

(Çetin Gürol)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.