1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Valilik açıkladı: Kocaeli’de okul çağındaki 640 çocuk...
Valilik açıkladı: Kocaeli’de okul çağındaki 640 çocuk...

Valilik açıkladı: Kocaeli’de okul çağındaki 640 çocuk...

Kocaeli Valiliği tarafından geçtiğimiz aylarda sokakta çalışan ya da çalıştırılan çocuklar için başlatılan çalışmalar kapsamında 640 çocuğun sokakta çalıştırıldığı tespit edildi.

A+A-

Çocukların birçoğunun ailesine yönelik çeşitli tedbirler alınırken, birçoğu da koruma altına alındı.

Çocukların sokağın türlü tehlikelerine maruz kalmalarını engellemek, ruhsal ve bedensel açıdan sömürülmelerinin önüne geçmek, eğitim haklarının engellenmesini önlemek, bedensel, zihinsel, ruhsal ahlaksal, toplumsal gelişmesine zararlı olacak biçimde aileleri ya da başka kişiler tarafından ihmal ve istismar edilmelerini önlemek amacıyla Kocaeli Valiliği geçtiğimiz aylarda yeni bir çalışmaya imza atmıştı. Sokakta yaşayan, çalıştırılan, dilendirilen ve her türlü istismara açık çocukların tedavi, rehabilitasyon ve eğitimlerinin sağlanarak topluma kazandırılmaları için ilgili kurumlarla ve tüm sivil toplum kuruluşları ve gönüllülerle işbirliği ile sokakta çalıştırılan çocuğun kalmaması hedefleniyor.

640 çocuğun sokakta çalıştığı tespit edildi

Kocaeli Valiliği tarafından başlatılan çalışmalar kapsamda, 10 Ocak tarihinde yayınlanan Valilik Kararı ve Genelgesi doğrultusunda oluşturulan mobil ekipler tarafından yapılan çalışmalar neticesinde sokakta çalışan veya dilenen 640 çocuğumuza müdahale edildi. Yapılan incelemede sokakta yaşayan 640 çocuktan 446'sının Türk vatandaşı, 193'ünün Suriye vatandaşı , 1'inin ise Afganistan vatandaşı olduğu belirlendi. Sokakta yaşayan ve dilenen 640 çocuktan 366'sının erkek, 274'ünün kız olduğu öğrenildi.

Çocuğunu sokakta çalıştıran 97 aileye para cezası

Kocaeli'nin 12 ilçesinde yapılan incelemelerde sokakta çalışan ya da çalıştırılan çocuklar, vatandaşlar tarafından yapılan ihbarlar doğrultusunda ve ekipler tarafından yapılan incelemelerde sokakta çalıştığı belirlenen 9 çocuk için ekonomik destek verilirken, 98'inin ailesinin İŞKUR kaydı yapıldı. İki defa sokakta dilendirildiği ya da çalıştırıldığı tespit edilen 97 çocuğun ailesine ise parça cezası kesildi, 3 defa çocuğunu sokakta çalıştırdığı belirlenen 28 aile hakkında ise suç duyurusu yapıldı. 188 çocuğun eğitim tedbiri alınırken 23'ünün de sağlık kontrolü sağlandı. Yine sokakta çalıştığı tespit edilen 4 çocuk ilgili kurumlar altında bakıma alınırken, 1 çocuk için de danışman tedbiri sağlandı.

Tespiti yapılan çocuklar güvence altına alınıyor

Sokakta çalıştığı çalıştırıldığı tespit edilen çocukların UNİCEF, İzmit Belediyesi ve Kocaeli Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nün ortak projesi olan Benim Evim Gençlik Merkezi'nde ilk görüşmesi yapılıyor ve çocukların sosyal, kültürel, ekonomik, psikolojik gelişimlerinin takibi sağlanıyor. Çocuklar Gençlik Merkezi'nde okul zamanları dışında değişik etkinliklerle rehabilite ediliyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.