1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Valilik’ten Baca Gazı genelgesi
Valilik’ten Baca Gazı genelgesi

Valilik’ten Baca Gazı genelgesi

Kocaeli Valiliği, “Sürekli Baca Gazı İzleme Sistemi” ile ilgili yeni bir genelge yayınladı. 24 Ocak 2011 tarihli genelgeyle, bölgemizdeki sanayi kuruluşlarının tesislerindeki baca gazlarıyla

A+A-

Kocaeli Valiliği, “Sürekli Baca Gazı İzleme Sistemi” ile ilgili yeni bir genelge yayınladı.

24 Ocak 2011 tarihli genelgeyle, bölgemizdeki sanayi kuruluşlarının tesislerindeki baca gazlarıyla ilgili olarak yapmaları gerekenler, kurulacak sistemin takibi ve kurallara uymayanlarla ilgili yaptırımlar yeniden düzenlendi. Genelgede, kurallara uymayan firmalara kapatmaya kadar gidecek yaptırımlar var.

Kocaeli’de 27 tesiste bulunan 64 bacanın verilerinin 24 saat esasına göre kayıt altına alındığı belirtilen Kocaeli Valiliği genelgesinde, hava kalitesinin arttırılması için yapılması gereken yenilikler şöyle aktarıldı:

1. Tesisler, TS EN 14181 (Sabit Kaynak emisyonları-otomatik ölçüm sistemlerinin kalite güvencesi) standardını temel alarak sistemlerini kuracak ve işletecektir.

2. Halen analog veri çıkışlı debimetre sistemi bulunan tüm tesisler, 31/12/2011 tarihine kadar dijital veri çıkışlı debimetre sistemine geçecektir.

3. Analizör, debimetre, bilgisayar, kumanda sistemi, kalibrasyon tüpü, hidrojen tüpü, kuru hava, internet bağlantısı gibi sistem bileşenleri kesintisiz çalıştırılacaktır.

4. Debimetre ve numune alma problarının periyodik ve günlük bakımları, temizlik ve kontrolleri kullanma kılavuzunda öngörülen esaslara göre yaptırılacak ve sonuçlar Çevre ve Orman İl Müdürlüğüne bildirilecektir.

5. Ölçüm sisteminin kalibrasyon ayarı tesis tarafından haftalık olarak yapılacaktır. Ayrıca, yılda bir kez de akredite bir firma tarafından referans metotlarla paralel ölçümü yapılarak sistemin doğruluğu test edilecektir.

6. Baca gazı izleme sistemi kurulması kararlaştırılan yeni tesislerde dijital çıkışlı analizör ve sensör kullanılacaktır.

7. Baca gazı izleme sistemi kesintisiz ve veri kaybı olmayacak şekilde çalıştırılacaktır.

8. Yukarıda belirtilen esaslara uymayan firmalar hakkında 2872 sayılı Çevre Kanununun 20 nci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendine göre idari para cezası uygulanacaktır.

9. Yapılan uyarılara rağmen verilen süre içinde gerekli tedbirleri almayan firmaların faaliyetleri Kanunun 15 inci maddesine istinaden durdurulacaktır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.