1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Vali’nin talebine Meclis onay vermedi
Vali’nin talebine Meclis onay vermedi

Vali’nin talebine Meclis onay vermedi

CHP, Meclis’te 3’e bölündü İl Genel Meclisi’nde 2011 mali yılı bütçe görüşmelerine devam ediliyor. Bütçe Kararnamesi görüşülürken ilginç kararlar alındı, ilginç diyaloglar yaşandı

A+A-

CHP, Meclis’te 3’e bölündü

İl Genel Meclisi’nde 2011 mali yılı bütçe görüşmelerine devam ediliyor. Bütçe Kararnamesi görüşülürken ilginç kararlar alındı, ilginç diyaloglar yaşandı.

Bütçe Kararnamesinde “Yatırım projeleri için Vali’nin bir yıldan fazla yılı kapsayan sözleşme yapmaya yetkili olduğu” şeklindeki madde oylanırken, CHP’liler 3 parçaya bölündü. CHP’li üyelerden bir bölümü evet, bir bölümü ret, bir bölümü de çekimser oy kullandı. Gündem maddesi AKP’lilerin evet oyları ile kabul edildi. Diğer bir madde de Harcırah Kanunu gereğince yurt içi ve yurt dışı gezi ve görevlendirmelerde verilecek günlük harcırah ve yol giderlerinin gösterilen miktarlar üzerinden ödenmesi konusunda AKP ve CHP’liler oy birliğiyle karar aldılar.

İl Özel İdaresine ait Karabaş Mahallesi D-100 kenarındaki yıkılan binanın 690 metrekarelik arsası ile İstanbul Fatih Fındıkzade Denizabdal Mahallesindeki 694 metrekarelik altında dükkan ve yemek salonu bulunan Yüksek Öğrenim Öğrenci Yurdu ve arsasının satışına karar verilmesi yönündeki Valilik talebi ilginç bir tartışmayı da başlattı. CHP’li üyeler “8 ve 9 ncu maddelre ret, diğerlerine evet” diye karar aldılar. Bunun üzerine İl Genel Meclisi Başkanı Ali Ayaz toplantıya 15 dakika ara verdi. AKP Grup Başkan Vekili Celal Özkaraaslan, CHP Grup Başkan Vekili Ahmet Elmas, Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Kenan Ekinci ve komisyonun AKP ve CHP’li üyeleri Ahmet Hamsici, İsmail Önay, Mehmet Kaçar, Seyfettin Kayabey, Haydar Yıldırım ve Ömer Uzuner, Meclis içindeki odada bir araya geldiler ve gündem maddesinin “=Her iki arsanın satılıp satılmamasına İl Genel Meclisi karar verir” diye değiştirilmesi yönünde karar alıp imza attılar. CHP ve AKP’liler, arsaların satışında Vali’ye yetki verilmesi yerine, İl Genel Meclisi’nin yetkili kılınması yönündeki karar oy birliğiyle kabul edildi.

CHP ve AKP’lilerin oybirliğiyle aldıkları kararla Çayırova, Dilovası, Darıca ve Gebze’de ilköğretim okulu binası yapımı için 10 milyon TL’ye kadar borçlanma yoluna gidilecek.

İl Genel Meclisi Başkanı Ali Ayaz, üyeleri 10 Kasım törenlerine davet ederken, meclisin Kocaeli’nin menfaatleri için ne gerekiyorsa yaptığını, kavga etmediklerini, sadece tartıştıklarını söyledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.