1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Vali,taşocaklarından yana dertli
Vali,taşocaklarından yana dertli

Vali,taşocaklarından yana dertli

Doğu Marmara Bölge Planı 2014-2023 çalışma toplantısında konuşan Vali Ercan Topaca, “ Bu planları çok hassas bir şekilde yapmalıyız. Çünkü bizim planımız herşeyin üstünde ve sonradan aksaklıklara mahal

A+A-

Doğu Marmara Bölge Planı 2014-2023 çalışma toplantısında konuşan Vali Ercan Topaca, “ Bu planları çok hassas bir şekilde yapmalıyız. Çünkü bizim planımız herşeyin üstünde ve sonradan aksaklıklara mahal vermemeliyiz” diye uyardı.

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı(MARKA) Bölge Planı toplantısı Ramada Plaza İzmit Otel’de gerçekleşti. İlimiz ile birlikte Sakarya, Düzce, Bolu ve Yalova illerini kapsayan 2014-2023 Çalışma Toplantısına Marka Genel Sekreteri Dr. Fatih Akbulut ev sahipliği yaptı. Kocaeli Valisi Ercan Topaca,  kaymakamlar, il müdürleri, banka ve kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri de bu toplantıda hazır bulundu.

Vali Topaca, çalışmanın çok önemli olduğunu ve yapılan çalışmanın toplumun tüm kesimleri tarafından hem fikir olacak şekilde yapılması için ilgilileri uyardı. Topaca; herkesin de görüşünü aktarmasını istedi.

ÖNCELİK AR-GE VE YENİLİKÇİLİK

Doğu Marmara Bölge Planı çalışmasının Kocaeli ile ilgili olan bölümü için açılış konuşması yapan MARKA Genel Sekreteri Dr. Fatih Akbulut, bölge planını çok önemsediklerini belirterek, “Bugün buraya katılan herkese çok teşekkür ediyorum. 2014-2023 Bölge Planlarımızda önceliklerimiz Ar-Ge ve yenilikçilik, OSB’ler, Çevre ve kentleşme, turizm ve kırsal kalkınma ve sosyal yapı ile beşeri sermayeler başlığında çalışmaları birlikte yapacağız. Türkiye’nin 2023 hedeflerine hizmet etmek üzere hazırlanacak Bölge planının hedeflerine ulaşması, bölgedeki tarafların bu planı benimsemesine, kaynak ve çabalarını kalkınma için ortak hedefler doğrultusunda seferber etmesine bağlıdır. Bu nedenle herkesin görüşlerini alacağız” dedi.

TAŞOCAKLARINDAN VALİ DE DERTLİ

Kocaeli Valisi Ercan Topaca da bölge planı ile ilgili kurumların görüşlerine çok önem verdiklerini belirtirken, taş ocakları ve sanayi kurulumları ile ilgili de dert yandı. Vali Topaca, konuşmasında şu görüşlere yer verdi:

“- Doğu Marmara Bölge Planı ilgili hassas olmalıyız. Çünkü sonrasında bir mahkemelik durum olduğunda vatandaşlara mağduriyet çıkaracak hususlara dikkat etmeliyiz. Onun için mevcut planlarla entegre olacak ve ihtiyaçlara dair planlar yapılmalı. Ne zaman bir sorunla karşı karşıya gelirsek o zaman bu plana atıf yapılır. Belki biz bireysel anlamda bu planın hayatımızda çok etkili olmadığını düşünebiliriz, ancak doğru değil. Bölge planı normalde bireysel ve kurumsal anlamında da bizi etkileyebilir. Buna özellikle dikkat edelim. Mesela OSB kurulumları ile ilgili de hassas olmalıyız”

“OSB’LERDE İYİ DÜŞÜNMELİYİZ”

Vali Topaca, “ Organize Sanayi Bölgesi konusunu çok iyi düşünmeliyiz” diyerek, konuyla ilgili uyarılarında şunları aktardı:

“- Önümüzdeki dönemde sanayinin, özellikle OSB alanlarında yoğunlaşmaması için planda hükümler yer almalı. OSB dışında sanayi kuruluşunun yerleşim alanları içinde kurulmasına mani olarak planları yapmalıyız. Bölgemizin en büyük sıkıntılarımızdan bir tanesi sanayinin çok yoğun ve hızlı gelişmesi sonucu tarım alanlarının zarar görmesi. Bundan sonra sanayinin nereye doğru gideceğinin temel prensiplerini belirlemeliyiz. Kentimiz artık bir lojistik merkezi. Türkiye’deki ithalat ve ihracatın önemli bir kısmı bu kentte gerçekleşmektedir. Köseköy, Dilovası ve Derince gibi bölgelerin ulaşım konusunda da lojistik merkezi olarak düşünülmesi için planda genel çerçevede de olsa yer alması gerekiyor”

TURİZM DE DESTEKLENMELİ

Vali Topaca, “ Kocaeli sadece sanayi kenti değil aynı zamanda Maşukiye, Kartepe, Kandıra, Başiskele ve Karamürsel gibi doğal güzellikleri olan termal kaynakları olan bölgelerimizde var. Bu ilçelerimiz uzun vadeli bir şekilde turizm konusunda desteklenmesi için planda yer almalı. Körfezin etrafında 36 tane irili ufaklı liman ve iskele var. Bu sebeple limancılık faaliyetleri de bu kentin bir gerçeği. Bunu yok sayamayız. Bu planlarda körfezin kullanımını da enine boyuna tartışmalıyız ve karara bağlamalıyız. Çevre konusunda günlük tedbirlerin yanı sıra ekstra tedbirler içinde üzerimize düşeni yapmalıyız” dedi.

MEŞHUR TAŞOCAKLARI KONUSU

Son dönemlerin konusu olan taşocakları konusuna da değinen Vali Topaca, şöyle devam etti:

“-Örneği taş ocakları meselemiz var ve kentimizin önemli sorunlarında biri. İlimizde irili ufaklı geçmiş yıllarda ruhsatı alan ve çalışan ocaklarımız var. Ruhsat alıp faaliyete başlamamış 30 civarında taş ocağının yanı sıra, bakanlıktan onay almış ve benim masamda onay bekleyen 40 civarında taş ocağı talebi var. Bu konu da da hassas olmayız. Mesela artık şehir merkezine yakın değil, yeşil alan olmayan ve şehirden görünmeyen yerlerde bunları yapmalıyız. Taş ocağı da bu kente hizmet ediyor. Ancak Gebze’ye giderken her geçişimde otoban kenarında üzüldüğüm bir yer var. Kötü kullanılmış ve çevreye zarar veren bir çalışma şekli var. Bunun üzerinde de planlarımızı çok dikkatli hazırlamamız gerekiyor”

Vali Topaca, 5 ilden gelen bilgiler birleştikten sonra bir doküman çıkacağını, sonra bunun konuşulup, tartışılacağını söyledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.