1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Vali’ye sordum; Başkan yanıtladı
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Vali’ye sordum; Başkan yanıtladı

A+A-

 

15 Temmuz gecesi yaşanan olayların ardından, 21 Temmuz’dan başlayarak ülke genelinde Olağanüstü Hal(OHAL) ilan edildi. OHAL, bütün illerde valilerin yetkilerini arttırıyordu.

Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, 15 Temmuz gecesinden itibaren-belki de çok az uyuyarak- hep sokaklarda, meydanlarda, halkın arasında oldu. “Demokrasi Nöbeti” toplantılarında ilçeleri dolaştı, halka hitap etti. Ama bu olayların başlamasından itibaren ilk kez geçen cumartesi günü bir basın toplantısı düzenledi.

KALABALIK BİR HEYET

Valilik Binası’nda, Karamürsel Alp Salonu’ndaki basın toplantısının saat 14.00’de başlayacağı bildirilmişti. Ben 13.45’de Valilik Binası’na gittim. Arabamla bahçeye girmeme izin verildi. Valilik Binası girişinde hiçbir olağan dışı önlem yoktu. Hatta ortada polis gözükmüyordu. Binaya girişte X-Ray’dan geçtim, kimlik soruldu. Hepsi bu.

Basın toplantısının düzenleneceği salona, saat 14.17’de önce Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu girip, yerine oturdu. Saat 14.20’de Vali  Güzeloğlu, yanında  Garnizon Komutanı Korgeneral Mehmet Daysal, KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Gebze Üniversitesi Rektörü  Prof. Dr. Haluk Görgün ve bazı vali yardımcıları ile  birlikte salona geldi. 12 ilçe kaymakamı da solundaki yerlerini almışlardı.

Kocaeli’de devletin bütün temsilcileri, basının önündeydi. Basın toplantısına gazetecilerin katılımı ise zayıftı. Vali Güzeloğlu, 20 dakikalık gecikmeyle başladı. Yaşananları özetledi, “Kocaeli’ye hizmet etmekten ilk günden itibaren büyük gurur duydum. 15 Temmuz sonrası bu kent halkının gösterdiği dayanışma ve demokrasi bağlılığı ile bu gururum arttı” dedi. Vali Güzeloğlu, siyasi görüş farkı ayırmaksızın, Kocaeli’deki herkese teşekkür etti, “Demokrasi Nöbeti toplantıları devam etmelidir” dedi.

Kocaeli Valisi, bütün ilçelerde OHAL Büroları kurulduğunu, ilçelerde Kaymakamların yönetiminde olduğunu ve bu büroların 24 saat kesintisiz hizmet vereceğini, halka ve basına bilgi aktaracağını söyledi. Vali, “OHAL, halkımızı hiçbir şekilde olumsuz etkilemeyecektir. Herkes bu konuda huzurlu olsun. Hukuk dışı hiçbir uygulama olmayacaktır” dedi.

OHAL sonrası yayınlanan ilk kanun hükmündeki kararname ile kapatılan eğitim kurumlarına ait taşınmaz malların hazineye devredildiğini, bu kurumlara ait taşınır bütün mallara da el konulduğunu ve yediemine emanet edildiğini anlattı.

BENİM SORUMA YANIT BAŞKAN’DAN

Vali Güzeloğlu yaklaşık yarım saat süren açıklamalarında yeni, önemli ve altı çizilecek bir bilgi vermedi. Soru varsa cevabını söyledi. Ben el kaldırdım ve şu soruyu sordum:

“- Bu şehirde işlerin yavaş gitmesinden en çok ben şikayet ederim. 15 Temmuz sonrası, İzmit’te devam eden tramvay çalışması bile neredeyse durdu. Huzurevi, Yenimahalle okulları, Güney Marmara otoyolu gibi ilimizi çok yakından ilgilendiren konular var. Bu işler aksayacak mı?”

Vali, “Bu sorunun muhatabı ben değilim. Sayın Başkan’dır “ dedi, topu Karaosmanoğlu’na attı. Başkan Karaosmanoğlu da şöyle yanıt verdi:

“-Kırmızı ışık yandı, araba frene bastı. Evet, tramvay işi 1-2 gün için durdu. Ama halka verdiğimiz bütün sözleri yerine getireceğiz. Hizmetler devam edecek. Her proje zamanında bitecek. Bu konuda kimsenin şüphesi olmasın.”

SAKLANAN ÖNEMLİ BİLGİLER VAR

Bir gazeteci arkadaş, “Sayın Valim.. Darbe girişimi başarılı olsaydı, ilimizde kimlerin alınacağı, kimlere suikast yapılacağı, boşaltılacak kadrolara kimlerin getirileceği konusunda ele geçirilmiş belgeler var mı?” diye sordu.

Vali Güzeloğlu, “Darbe girişimi ile ilgili her türlü belge elimizde. Bu konularda çalışmalar yapılmış. Kimlerin hangi görevlere getirileceği de önceden belirlenmiş. Bütün bu bilgiler elimizde. Ama bu aşamada bu bilgileri paylaşamam. Belki ileride bunları konuşuruz.”

SORAMADIĞIM SORU

Saat 15.00 oldu. Gazeteye dönmem, basın toplantısı haberini yazmam lazım. Aslında çok önemsediğim bir konuda daha soru sormak istiyordum. Ama soruyu sorsam, iş biraz daha uzayacak, çok geç kalacağım. Basın toplantısında soramadığım ama “Demokrasi Nöbeti” toplantılarının devam etmesini ısrarla vurgulayan Sayın Vali’den yanıtını beklediğim soru şuydu:

“-Sayın Valim, vatandaşın her akşam meydanlarda toplanması, devlete, demokrasiye sahip çıkması elbette hepimizi gururlandırıyor. Ama beni İzmit’in Hürriyet Caddesi’nden, İnönü Caddesi’nden arayan yaşlı, hasta okurlarım var. Sabaha kadar uyuyamadıklarını söylüyorlar. Demokrasiye sahip çıkmak adına, geceleri saat 03.00’de damperli hafriyat kamyonlarının şehir merkezinde havalı kornalarını en yüksek sesle çalarak  konvoy halinde dolaşmaları uygun bir davranış mıdır? Demokrasi Nöbetleri devam ederken şehir merkezinde normal zamanda yasak olan damperli kamyon girişi, havalı korna çalınması, sabahlara kadar kamyon konvoyları oluşturulması bu dönemde serbest mi bırakılmıştır?”

Evet, zaman daraldığı için o toplantıda bu soruyu soramadım. Aslında önemli bir konu. Umarım bir yanıt alabilirim.

………….

Değerli okurlar, yaklaşık 9 aydan beri benim yazılarım 4’üncü sayfada yayınlanıyordu. Bugünden itibaren eski yerinde, bu sütunlarda “YORUM” yazılarını bulacaksınız. Umarım, yadırgamazsınız. 

Bu yazı toplam 2085 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum