1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Vatan Partisi: “Erken seçime izin vermeyin!”
Vatan Partisi: “Erken seçime izin vermeyin!”

Vatan Partisi: “Erken seçime izin vermeyin!”

Vatan Partisi Kocaeli İl Başkanı S. Vedat Olguntürk, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin çağrısıyla alınan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 24 Haziran olarak açıklanan erken secim kararına tepki gösterdi.

A+A-

Alınan erken seçim kararı ile ilgili parti binasında basın açıklaması düzenlendi. Basın açıklamasına İl Başkanı Vedat Salih Olguntürk ve yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra parti üyeleri de katıldı. İl Başkanı Vedat Olguntürk, “Erken seçim darbesine izin vermeyin!” dedi. Olguntürk açıklamasına şöyle devam etti:

“Sayın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Devlet Bahçeli’nin önermesiyle 24 Haziran 2018 tarihinde erken seçim yapma kararı aldıklarını açıkladı. Buradan TBMM’ye çağrıda bulunuyoruz. Anayasal yetkinize sahip çıkın, erken seçim darbesine izin vermeyin. Erdoğan-Bahçeli ikilisi,  Erken Seçim kararı alamaz. Bu yetki anayasanın 77. maddesiyle TBMM ne verilmiştir. TBMM’nin yetkisini gasp etmeye kalkmışlardır. Bu, bir Darbe kararıdır. Yasaya göre, Anayasa değişikliğinden sonra, 6 ay içinde uyum yasalarının çıkarılması gerekirken, Anayasa değişikliğinin üzerinden bir yıl geçmiş olmasına rağmen uyum yasaları çıkarılmamıştır. Bu durumda seçimin kendisi kaos yaratmaktadır. Hukuku yapılmadan seçim kararı alınamaz. Şu an seçimin bir hukuki düzeni yok. Fakat seçime gidiliyor. Uyum Yasası çıkartılmadan Erken Seçim kararı alınması durumunda, Anayasanın vatandaşa tanıdığı 100 bin imza toplayarak Cumhurbaşkanı adayı olma hakkı ortadan kaldırılmaktadır. Uyum Yasaları’nı Kanun Hükmünde Kararname ile çıkarmak Meclisi mafyatik yöntemlerle bombalamak demektir. Yasaların öngördüğü seçim sürelerinin keyfî olarak kısaltılması, siyasal partilerin ve vatandaşların siyasal haklarının ortadan kaldırılması anlamına geliyor.

ERDOĞAN-BAHÇELİ İKİLİSİ KAOS DAYATIYOR
24 Haziran’da Erken Seçim Kararı, siyasal partilerin ön seçim yapma hakkını ortadan kaldırmaktadır. Bu durumda siyasal partilerin milletvekili adaylarının lider mafyaları tarafından atanması zorunlu kılınmaktadır. Hukuk düzeni dışında paldır küldür seçim, kaosa davetiyedir. Meclis, Erken Seçimin tarihini, siyasal hakların kullanılmasına olanak tanıyan süreleri dikkate alarak belirlemek durumundadır. Erdoğan-Bahçeli ikilisi, kaos ve çözümsüzlük dayatıyorlar. Şu an hukuku savunan bir tek Vatan Partisi var. Türkiye, her durumda çıkış yolu bulacak birikime sahiptir. Vatan Partisi, bu zorlu koşullardan Vatan Bütünlüğü ve Üretim Ekonomisiyle çıkışı başaracaktır. Vatan Partisi tüm bu hukuksuzluklara rağmen seçime hazırdır. Milletimize güveniyoruz. Partimize güveniyoruz. Partimiz, Ocak ayında yaptığı olağan üstü kurultayda, böyle bir erken seçim öngörüsüyle Genel Başkanımız Sayın Dr. Doğu Perinçek’i Cumhurbaşkanı adayı gösterme kararı almış ve adaylık için gereken 100 bin imza toplama çalışmasına derhal başlamıştır.

İMZA İÇİN MASA AÇMA İSTEĞİMİZ ENGELLENDİ
Bugüne kadar yurt genelinde vatandaşlarımızdan toplanan imza sayısı 50 bini geçmiştir. 100 bin imza Mayıs başında Yüksek Seçim Kuruluna teslim edilecektir. Ancak, Kocaeli’de  vatandaşlarımızdan imza toplamak için masa açma isteğimiz ilçe Kaymakamlıklarınca OHAL bahane edilerek engellenmektedir. OHAL ortamında bu seçim nasıl yapılacaktır. Kaymakamlıkların engellemesi üzerine Vatan Partisi Kocaeli İl başkanlığı olarak, sayın valimiz Hüseyin Aksoy’dan görüşme talep ettik. Görüşme sonunda sayın valimiz ‘Zeytin Dalı Harekatını öne sürerek terör saldırısı ya da katılımcılara vatandaşlar arasında istenmeyen olayların olabileceği  şeklinde bir bahane göstererek masa açma isteğimize izin veremeyeceğini söylemiştir. Ülkemizin diğer birçok ilinde imza masası çalışmaları tek bir olay dahi olmadan devam etmektedir. Kocaeli Emniyeti kendi vatandaşını kendi ülkesinde koruyamayacak kadar aciz bir duruma mı düşürülmüştür? Yoksa sayın valimiz bunu diğer Partilerin sesinin duyulmaması için mi yapmaktadır? Yorumu Kocaeli halkına bırakıyorum.”

(Ayşegül Kalaycı)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum