• BIST 78.359
 • Altın 127,103
 • Dolar 3,1174
 • Euro 3,4031
 • Kocaeli 11 °C

Vatan uğruna şehit vermek mi?

Cem ŞAKOĞLU
20 küsur senedir gazete sütunlarında yazı yazan birisi olarak günün en çok konuşulan haberlerinden birisi hakkında yazı yazmak istemez mi bir insan. Ben istemiyorum. Susma hakkımı kullanmak istiyorum. Tüm bunları yaparken de içimde gürleyen şelalenin dışarıya çıkmak ile beni boğmak arasında büyük bir çarpışma yaşadığını da görüyorum. Sussan susamazsın, konuşsan herkes kelimelerine boğulur modunda bir durumdayım. Her tarafı yapış yapış, elinizi neresine atsanız pis kokuların çıktığı bir konu bu. Memleket gibi aslında, asla vazgeçemediğiniz ama normal şartlarda çok da aklınıza getirmediğiniz. 
Kaç kere yazdık ve maalesef daha kim bilir kaç kere yazacağız bu konuyu. Her seferinde damarlarımız çatlayacakmışçasına öfkelenip, maalesef ki tepki için sadece arada bir sokaklarda bayrakları elimize alıp yürüdüğümüz, toplumsal tepkimizi vermemiz gereken yerlerde kişisel menfaatlerimize yenik düşüp aniden unuttuğumuz değerlerimiz var bizim. Ne kadar da hastalıklı bir durum değil mi? Televizyon karşısında bir şehit haberi gördüğümüzde tüm duygusallığımızla ve içtenliğimizle sanki yitip giden kendi evladımızmışçasına gözyaşı döküp, her türlü seçim zamanlarında toplumsal beklentilerimizi bir yana atıp kişisel bakış açılarımızı nalıncı keseri gibi ortaya koyuvermemiz ne kadar zavallı bir durum aslında. 
Hiç kimseye çok af edersiniz bok atmıyorum. Aynı geminin içerisine kendimi de koyarak yazıyorum bu yazdıklarımı. Siz de kendinizi koymazsanız yükünü alamayacak bu gemi ve yol da alamayacak. Hep aynı iskelede ilerleme ümidiyle demirlenmiş bir şekilde ve hep birileri gelsin de halatımızı çözsün diye bekleyip duracak. Duruyoruz da nitekim. Teşbihte hata olmaz, her şey elimizdeyken, biri gelip bizi kurtarsın tembelliğinde bildiğiniz boğuluyoruz. Bir toplum olarak yok olup gitmek o kadar yakınımızda ki. Yok olup gitmekten anladığınız toprak kayıpları, etnik köken ya da bu gibi ahraz şeyler olmasın lütfen. Yok olup gitmek değerlerini kaybetmek anlamını taşımıyorsa bir toplum için, o çöküntü başlayalı çok olmuştur. Şimdi soruyorum herkese, kaç tane değeri kaldı bu toplumun ve kaçını kendi ellerimizle yıkıp attık bir kenara. Ya da kendi ellerimizle sandığımız ama onu bile başka ellere yaptırdığımız. 
Konu o kadar geniş bir çerçeveye sahip ve bir o kadar da dar ve sığ bir zemindeki ikilemi arasında duvardan duvara çarpıyor sizi. Bir çıkış kapısı bulsa konu öyle bir patlayacak ki, belki kendi patlamasının şiddetinden korkuyor. Analar, babalar, evlatlar, gencecik fidanlar, besleyip büyütüp dağ gibi adam edip, adına savaş dedikleri siyasilerin koltuk, erk ve daha bilumum salyalı egolarının tatmini için bir itin sıktığı kurşunla hayatınızdan uçup giden canınızın bir parçası. Sizin evladınız değilse içinizdeki her acı yalancıdır. Sizin can kattığınız, kucağınıza aldığınızda içinizin aktığı, ilk yürüdüğünde, ilk konuştuğunda ömrünüzün uzadığı, büyüyüp serpilmeye başladığında içinize sokasınız geldiği canınız değilse eksik kalırsınız feryadın her bir türünde. Yangının sadece fotoğrafı yakmaz insanı. Bir girin bakalım o ateşin içerisine de göreyim ben sizin yüreğinizi. Öyle uzaktan uzağa ahkam kesmeyle olmuyor bu işler, böyle benim gibi iki satır karalayıp kendini amma da güzel yazdım şehitler için demeyle olmuyor. O anne babanın ömrü bundan sonra hep o ateşin içerisinde geçecek. Varsa o kardeşin, o yavuklunun, o evladın ömrü bundan sonra hep o yangının ortasında. Sen istediğin kadar üzül, o acının yanına yaklaşamayacaksın. Bırak yaklaşmayı sunisini bile yaşayamayacaksın bil. Yanan sen olmayınca kolay oluyor tabi acıyı unutmak. Ama unutma yanan toplum ve o toplumun içinde bunu okuyan sen de varsın. 
Herkesin aklını başına toplamasının zamanı çoktan geldi de geçiyor bile. Geçiyor demek için bile geç kalmışız aslında. Birileri savaştan bahsediyor, vatandan, şehitten. Benim bildiğim, tarihte okuduğum vatan için en son şehit verdiğimiz yaklaşık yüz sene olmuş. Savaş varmış çünkü. Kurtuluş Savaşı. Düşman varmış karşıda. Cepheler varmış ortada. İçerisinde iki tarafın askerleri ve karşılıklı mermi sıkıyorlarmış birbirlerine. Vatan için ve ALLAH ALLAH nidalarıyla koşarak, bildiğiniz ölmeye, şehadet şerbetini kana kana içmeye, yürekten ve coşkuyla koşuyorlarmış vatan için ölmeye. Adı şehit, makamı öyle yüce ki. 
Peki şimdi soruyorum size, bu yitip giden gencecik çocuklar ne için veriyorlar canlarını? Vatan için mi? Böyle bir savaş mı var ortada? Hangi savaştan bahsediyorsunuz siz? Öyle yola mayını pusulayıp, bir kayanın arkasına güneşten korkan yarasa gibi saklanıp, uzaktan düğmeye basarak insanları öldürerek mi yapılıyor savaş. Bildiğiniz kalleşlik bu. Kahpelik, alçaklık, kansızlığın dik alası bu. Korkaklık aslına bakarsan ama hani buradan kahramanlık nidaları yazısına dönüşmesin diye tutuyorum dilimi de kalemimi de. Korkaksın sen bunu yapan alçak. Aşağılıksın aynı zamanda. Bir şeyi savunuyorum sanıp, hemşerini öldürüyorsun. Bacağına sıkıyorsun şimdilik ama çember daralıyor yakında kafana sıkacaksın ama görmüyorsun korkudan. Kahraman olmaya çalışıyorsun kendince ama daha sakalı bıyığı terlememiş çocukları öldürüyorsun çakma kahraman. Onu da birileri öldür dediği için yapıyorsun. Kendi fikrin bile olmayan bir eyleme kahramanlık adını koymaya kalkma, komik duruyorsun. Onun için savaş mavaş değil bu çocukların yaptıkları. Birilerinin siyasi erkleri uğruna, dünyayı idare ettiğini sanan devrin firavunlarının planlamaları uğruna maalesef boşu boşuna ölüyor bir milletin çocukları. 
Biz memleketine hizmet etmesi için yolluyoruz çocuklarımızı askere. Bayrağına, vatanına, toprağına sahip çıksın diye. İt sürüsü ile uğraşmak köpek terbiyecilerinin işi. Bunlar körpecik çocuklar Allah sizi bildiği gibi yapsın. Bundan yıllar önce okumuştum. Kenan Evren 12 Eylül 1980 adlı kitabının satırlarında ‘Ben 18 aylık askerle savaşa gitmem’ yazıyordu. Genel Kurmay Başkanıydı o zamanlar bu adam. Ordu komutanıydı yani. Demek ki neymiş, savaşa bir buçuk yıllık askerle gidilmezmiş. Çünkü savaş profesyonellerin işi. Sen devletsen, erki elinde tutup, bir milletin güvenliğini taşıma yükünü omuzlarında hissediyorsan, profesyonellerinle böylesi bir örgütün kökünü kurutursun. Kurutman lazım demiyorum bakın, kurutamıyorsan o zaman ya devlet değilsin, ya da o devleti idare eden olarak o koltuğun, o makamın adamı değilsin. Başka söylemi yok bunun. 
Aman Amerika mutlu olsun, İngiltere üzülmesin, İsrail ticareti kesmesin, Araplar düşman bellemesin, Fransa telaşa düşmesin dersen sen üzülürsün. Sen bu memleketi idare etmek için seçilmiş olarak üzülürsen, o koltuğu dolduruyorsan bu millette üzülür. Bu millet üzülürken sen de üzülüyorsan zaten o koltuğu dolduruyorsun demektir. Ancak bu ikisinin bir milim bile dışındaysan arkadaş kim olursan ol bu milletin kanından da, canından da değilsin. 
Yollar, barajlar, hidroelektrik santralleri, uzaya yollanan uydular, yerin altından üstünden geçen tüp geçitler ve daha bir dolu argümanlar memleketin güçlü görünmesi için sadece makyaj malzemeleri. Sen gözünden akacak bir damla yaş için dünyayı yakacak anne babanın evladının vücuduna giren kurşuna, o vücudu toprağa sokan haine siyaseti bahane edip sesini çıkartamıyorsan güçlü, müçlü değilsin arkadaş. E onların kökü dışarıya bağlıymış. Arkalarında paralel, çapraz, diyagonal varmış. Sen devletsin arkadaş, Hz. Ömer’in dediği gibi ‘Fırat’ın kıyısında kaybolan bir koyundan ben sorumluyum’ dediği kadar bu milletin her bir ferdinden sen sorumlusun. Asker ocağının ana kucağı olmadığını evladını çatışmanın tam da göbeğine yollayıp, kulakları telefonda, gözleri televizyonda, her saat başı haberlerde yüreği ağzında yaşayan ana baba bilir, sen bilemezsin. Onlarca gencecik beden hayatlarının baharında hala siyaset uğruna, politika uğruna toprağa giriyorsa sen bunun hesabını ne millete, ne o ana babalara ne de Allah’ıma veremezsin. Veremezsin arkadaş veremezsin, veremezsin. Yok bunun ötesi.
Sordun mu herkesin içerisinde bir yangın. Şehitler ölmez, vatan bölünmez. E öldü işte bu çocuklar. Hem de bildiğiniz bir hiç uğruna öldü. Onlar öldü gitti, anne babaları, akrabaları artık her gün ölecekler. Sen onları sardın bayraklı bir tabuta ve evlerine yolladın ateşi. Ne olacak şimdi bu durum. Hani bölünmezdi vatan. PKK denilen alçak sürüsünü ve savunucularını adı Türkiye Büyük Millet Meclisi denilen evinin içerisine soktun sen. Yakaladık diye hava attığın, kare kare fotoğrafları ile sansasyon yarattığın (gerçi sonrasında o terörist başını yakalayanları içeriye attın ama olsun) terörist başının savunucularını ve hatta bırak öz ve öz akrabalarını TÜRKİYE Büyük Millet Meclisinin içerisine soktun. Ne olacak bu şimdi? Hadi bu gün yeni, dün kolunu, bacağını bu uğurda kaybetmiş, ölmeyi çok istese de Allah’ın biçtiği ömrü yaşamaya mecbur kalmış gaziyi bu hareketinle yaşarken öldürmedin mi? Evladını kendi elleriyle toprağa koymuş ana babaya biraz ayıp etmedin mi? 
Değişiyoruz günden güne. Değiştiriliyoruz demek daha doğru aslında. Müslüman bir toplumduk biz bir zamanlar. Müslüman bir toplum(duk) demek ne acı değil mi? Öyle düşünüyorum aynen. Elhamdülillah kendi adıma Allah’ıma elimden geldiğince ve bana müsaade ettiği kadar yakın olmaya ve onun hükümlerince yaşamaya gayret gösteriyorum. Ancak Müslümanlığın öyle nüfus cüzdanına yazılan sıradan bir yazı ile temsil edildiğine inanmıyorum. Yüreği Müslüman olmalı insanın. İnancı ile yaşamı birbirine zıt ise ağzınla istediğin kadar ben Müslümanım de sen. El âlemin dilinde ikiz kuleleri bombalayan, milleti kurşunlayıp kurşunlayıp denize atan, kafasını kesen terörist bir zümreden öteye gidemezsin. Gidemeyeceksin de. Sen Allah’ımın kitabını ne kadar ve nasıl algılayabiliyorsan o kadar Müslümansın. Allah’ım akıl ve idrak vermiş insana, düşünsün diye beyin vermiş. Kitabında defalarca yazmış ‘Ola ki düşünürsünüz’ diye. Saksı gibi otur, işine geldi mi konuş, koştur, yok gelmediyse üç maymunu oynayarak gücü elinde tut yok öyle. Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol. 
Adı savaş olmayan, akan kanların vatan uğruna akmadığı, ölen, yitip giden canların bayrak için gitmediği fikri her ne kadar gizlenmeye çalışılsa da, ihtirasların, korkuların, gücü elinden kaçırma paniğinin siyasi hibeleri maalesef bu canlar. Allah o evlatları yitiren Anne Babalara sabırlar ihsan etsin. Çocukları askerde, Doğduda, Güneydoğuda, terörle mücadele bölgelerinde olan Anne Babalara da sabırlar versin. Güzel Allah’ım onlara sabır verirken bu canım memleketi yöneten idarecilere ve o idarecileri o makamlara getiren bizlere de akıllar ihsan etsin. 
Yarabbi bizi bölmeye çalışanlara, bizim kimliğimizi, kişiliğimizi, birliğimizi değiştirmeye çalışanlara fırsat verme. O bölücülere göz yumarak kendisine kişisel menfaat sağlamak uğruna gencecik ana baba evlatlarını siyaset için bozuk para gibi harcayanlar var ise onlara fırsat verme Yarabbi. Şehitlik senin katında çok yüce bir makam, Allah’ım bu evlatlarımızı da o şehitlik makamına eren kullarından eyle. Çünkü onlar daha çok küçük ve çünkü onlar ve ana babaları hala bu canlarını vatan için verdiklerini düşünüyorlar. Bu vatan, bu millet Müslüman bir toplum Allah’ım. Bizi bu Müslüman toplumu yaşatabilmek için muzaffer ve güçlü eyle. Sahte Müslümanlardan, bu işi siyasete alet edenlerden, İslam’ı ve senin bize bahşettiğin dinini kendi çıkarları için kullananlardan hesabı sen sor Allah’ım. Bize yüreği güçlü, sözleri doğru, yürüdüğü yolda bir milleti ileriye taşıyacak liderler nasip eyle. Bizi doğruyla anılanlardan, güven duyulanlardan eyle. 
Allah’ım evlatlarımıza ve bizlere ömründe ölümün de hayırlı olanlarını nasip eyle. Anne Babalarımıza sabır, inanç ve iman gücü bahşeyle. Sen bize güç vermezsen, biz çok aciz kullarız. Senin ‘Ol’ dediğin her şey olur. Bize doğruyu ver Yarabbi ve bizi doğruyu görenlerden ve doğrunun peşine gidenlerden eyle. Bu milleti yanlışa ve kötüye sevk etme Yarabbi. Sen kitabını bilenlerden, gerçeğe ve sana erenlerden eyle. Amin.
Vatan uğruna şehit vermek bir onurdur. Makamların en yücesine evlat vermek, o evladın şefaatine nail olmak şereflerin en şereflisidir. Bu millet ne şehit olmaktan kaçar, ne vatan sathını korumak kollamaktan. Bu millet bir karış toprak için ne delilikler yapar aklınız şaşar. Çanakkale’yi hala yazıyor, hem de yabancı yazarlar. Bu Müslüman topraklar savunulmaya kaldığı zaman yerdeki yüreklerde çoşar, gökteki meleklerde. Ama siyaset uğruna onlarca, tonlarca genci sıcacık bedenleri ile toprağa koymak, vatana da, millete de, İslam’a da ihanettir. Bence konu bu kadar da nettir. 
Yitip giden canlara Allah’tan Rahmet, Anne Babalarına, yakınlarına ve akrabalarına sabırlar diliyorum. Bir millet varsa şayet, acınız o milletin acısıdır. Unutulmaz. Gün gelir hesabı sorulur. Bir millet yoksa şayet, Allah size sabırlar versin, çünkü siz acınızı yaşarsınız ama geri kalanlar tarafından nasıl olsa unutulur. 

İTİBAR VE KARAKTER
Son zamanlarda toplumda bir itibar hastalığıdır aldı başını gidiyor. İtibar kazanmak ve bu itibarla insanlara yukarıdan bakmak bir hastalık halini aldı. İnsanlar bunun için ceplerinde ne var ne yok harcamaya hazırlar. Hatta bunun için kurslara gidenler, dersler alanlar var. 
İtibar kazanmak için el etek öpüp, daha ileri giden insanlar var etrafımızda. Şöyle bir bakın, mutlaka göreceksiniz. Bakmanıza bile gerek yok, bunu okurken aklınıza bir sürü isim gelecek. Hele bir de itibarı ihtirasla birleştirenler var ki, Allah muhafaza. Bütün bunları aklımdan geçirirken bir yazı buldum internette. William Hersey Davis yazmış. Çok beğendim. Dilerim siz de beğenirsiniz. Ders gibi olmuş resmen. Buyurun;
İtibarı, içinde yaşadığın ortam belirler
Karakteri, inandığın doğrular...
İtibar, sandığın şeydir;
Karakter olduğun şey...
İtibar fotoğraftır;
Karakter ise yüz..
İtibar dışarıdan gelir;
Karakter içerden..
İtibar, yeni bir topluluğa girdiğinde sahip olduğundur;
Karakter giderken elinde olan..
İtibarın bir anda olur;
Karakterin , ömür boyunca..
İtibarin bir saatte öğrenilir;
Karakterin bir yılda açığa çıkmaz..
İtibar mantar gibi büyür;
Karakter sonsuza kadar sürer
İtibar zengin veya fakir yapar;
Karakterse mutlu ya da mutsuz..
İtibar insanların mezar taşına kazıdıklarıdır;
Karakter meleklerin TANRI huzurunda senin için söyledikleri..

DUNNİNG-KRUGER SENDROMU..
 
Televizyon izlerken birilerine bakıp da "Ya bu adam bu sığlıkla nasıl buralara kadar gelebilmiş" diye düşündüğünüz oldu mu hiç?
 
Ya da işyerinizde sizinle aynı ya da daha üst aşamada bir görevde olan bazıları, sizde büyük bir şaşkınlık uyandırdı mı?; onlara bakıp "Bu cahillik, kendini bilmezlik nasıl fark edilmez?" diye iç geçirdiniz mi?
 Justin Kruger ve David Dunning adlı iki ABD'li bu hissi çok yaşamış olacak ki, iki psikiyatri uzmanı, 10 yıl kadar önce bir teori ortaya attı:
 
"Cehalet, gerçek bilginin aksine, bireyin kendine olan güvenini artırır."
 
Ve bunun üzerine bir araştırma başlatıldı. Fizyolojik ve zihinsel alanda yapılan çeşitli uygulamaların sonucunda şu bulgulara ulaşıldı:
 
Niteliksiz insanlar ne ölçüde niteliksiz olduklarını fark edemezler. Niteliksiz insanlar, niteliklerini abartma eğilimindedir. Niteliksiz insanlar, gerçekten nitelikli insanları  niteliklerini görüp anlamaktan da acizdirler. Eğer nitelikleri, belli bir eğitimle artırılırsa, aynı niteliksiz insanlar, niteliksizliklerinin farkına varmaya başlarlar.
 
Bitmedi...
 
Cornell Üniversitesi'ndeki öğrenciler arasında bir test yapıldı ve  klasik "Nasıl geçti?" sorusuna öğrencilerden yanıtlar istendi...
 
Soruların yüzde 10'una bile yanıt veremeyenlerin "kendilerine  güvenleri" müthişti. Onların "testin yüzde 60'ına doğru yanıt verdiklerini" düşündükleri; hatta "iyi günlerinde olmaları halinde  yüzde 70 başarıya bile ulaşabileceklerine inandıkları" ortaya çıktı.
 
Soruların yüzde 90'ından fazlasını doğru yanıtlayanlar ise "en alçakgönüllü" deneklerdi; soruların yüzde 70' ine doğru yanıt verdiklerini düşünüyorlardı.
 
Tüm bu sonuçlar bir araya getirildi ve Dunning-Kruger Sendromu'nun metni yazıldı:
 
"İşinde çok iyi olduğuna" yürekten inanan 'yetersiz' kişi, kendini ve  yaptıklarını övmekten, her işte öne çıkmaktan ve aslında yapamayacağı  işlere talip olmaktan hiçbir rahatsızlık duymaz! Aksine her şeyin  hakkı olduğunu düşünür!
 
Ancak bu 'cahillik ve haddini bilmeme' karışımı mesleki açıdan müthiş  bir itici güç oluşturur.
 
'Eksiler' kariyer açısından 'artıya' dönüşür. Sonuçta, 'kifayetsiz muhterisler' her zaman ve her yerde daha hızlı yükselirler.. .
 
Bu arada, gerçekten bilgili ve yetenekli insanlar çalışma hayatında  'fazla alçakgönüllü' davranarak öne çıkmaz, yüksek görevlere kendiliklerinden talip olmaz, kıymetlerinin bilinmesini  beklerler... Tabii beklerken kırılır, kendilerini daha da geriye  çekerler... Muhtemelen üstleri tarafından da 'ihtiras eksikliği' ile suçlanırlar... "
 
Ne olur fazla mütevazi olmayın!...  "Siz de çevrenize şöyle bir bakın" diyeceğim ama eminim bu satırları  okurken bile aklınızdan bir dolu yüz, bir dolu isim geçti... 
"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır."

TEMEL’CE.
Bir profesör 3 kız öğrencisinin " durum değerlendirmesi" yeteneklerini sınamak istemiş... Durumu anlatmış üçüne de .. 
-"Denizde bir salın üzerinde yarı çıplak ve yapayalnızsınız. Birden içi erkek dolu bir teknenin size doğru geldiğini görüyorsunuz. Hallerinden belli, bu balıkçı teknesi aylardır denizde ve hiçbiri aylardır kadın yüzü görmemiş. Hepsi aç kurt gibi size bakıyor. Sorunu çözmek için ne yaparsınız. ?" 
Kumral kız yanıt vermiş... 
-" Salın yönünü akıntıya doğru çevirir, kaçmaya çalışırım..."
Esmer olan daha kabadayı çıkmış... 
-" Yanımda bir Rambo bıçağı var.. Ona sıkı sıkı sarılır, bakalım sala atlayacak erkek kimmiş beklerim..." 
Sarışın başını iki yana sallamış...
-" Durumu anladık Hocam da, sorun ne?"

GÜNÜN ÖZÜ..
Ey oğul, herkesin ölümü kendi rengindendir. Düşmana düşmandır, dosta dost!
Ayna Türk'e nazaran güzel bir renktedir. Zenciye nazaran o da zencidir.
Ey can, aklını başına devşir. Ölümden korkup kaçarsın ya; doğrusu sen, kendinden korkmaktasın.
Gördüğün, ölümün yüzü değil, kendi çirkin yüzün. Canın bir ağaca benzer; ölüm onun yaprağıdır.
İyiyse de senden yetişmiş, yeşermiştir; kötüyse de. Hoş nahoş.. Gönlüne gelen her şey senden, senin varlığından gelir. 
                                     HZ.MEVLANA
Bu yazı toplam 304 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÖNE ÇIKANLAR
  • Yeni Müdürümüz, umarım  trafik konusunda hassastır
  • İlk Meclis’in ruhu Kocaeli’de
  • Acıtma
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
  1/20
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37