1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Vatandaş 165 TL ödüyor, DASK'ın verdiği para...
Vatandaş 165 TL ödüyor, DASK'ın verdiği para...

Vatandaş 165 TL ödüyor, DASK'ın verdiği para...

17 Ağustos Marmara Depremi’nden sonra zorunlu hale gelmesine rağmen Kocaeli’deki binaların yalnızca yarısının DASK (Doğal Afet Sigorta Kurumu) kapsamında sigortalandığı son rakamlarla açıklanmıştı.

A+A-
1. derece deprem kuşağında bulunan Kocaeli’de 421.370 konut var. Sigortalı konut sayısı 210.555, sigortalılık oranı ise yüzde 50 olarak kayıtlara geçmiş durumda.
BAŞLANGIÇ PRİMİ YILLIK 165 TL
Zorunlu Deprem Sigortası, olası bir depremde yıkılacak, hasar görecek binanın masrafının devmlet tarafından, bu fon aracılığıyla karşılanmasını sağlıyor. DASK olmayan konuta, yasal olarak bundan sonra yıkılsa bile devlet bir ödeme yapmıyor. Doğal olarak, bu yasal zorunluluk da biraz DASK’lı konutlardaki artışı sağlayan önemli bir etken oldu. DASK, tüm sigorta kurumları tarafından yapılabiliyor.
İzmit Alemdar Caddesi Şen İş Merkezi’nde 8 yıldır faaliyet gösteren Şengel Sigorta’nın sahibi Selma Şengel, DASK-Doğal Afet Sigorta Kurumu oluşturmuş olduğu deprem poliçesinin avantajları hakkında bilgi verdi. Şengel yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “17 Ağustos 1999 depreminden sonra 27 Eylül 2000 tarihinden itibaren 587 sayılı kanun hükmünde kararname ile deprem sigortası zorunluluğu yürürlüğe girdi. Mesken olarak geçen bütün konutlarda köy yerleri hariç Doğal Afet Sigorta Kurumu tarafından öngörülen DASK poliçesi yaptırılmak zorunda. Vatandaşların sigorta yaptırmak için iskana bakılmaksızın; tapu fotokopisi ve TC kimlik numarası ile beraber şirkete uğraması yeterli. Türkiye standardında her sigorta şirketinde aynı fiyatlar uygulanıyor. Evin brüt metrekaresine göre fiyat belirleniyor.”

KREDİ KARTINA TAKSİT BİLE YAPILIYOR

Bu sigorta yaptırılmadan elektrik, su ve doğalgaz ya da tapuda herhangi bir işleminiz varsa işlem yaptıramıyorsunuz. Poliçelerin yetkili acentelerde yetkili şirketlerde yaptırılması ve kişinin sigorta yaptırdığı yerden poliçenin aslını alması gerekiyor. 
2011 yılında Türkiye’de 42 tane deprem gerçekleşmiş. Bununla ilgili 7.759 dosya açılmış. Dosyaların karşılığında DASK 132 milyon 241 bin 500 TL ödeme yapmış. 3 Mayıs 2012’de Kütahya’da 5,1 büyüklüğünde depremi gerçekleşmiş. 1.228 dosya açılmış. Kurum tarafından 3 milyon 23 bin TL ödenmiş. DASK deprem poliçesi senede 1 kere ödeniyor. Kredi kartlarına 3-4 taksit yapılabiliyor.

 

Selma Şengel, DASK’ın işleyişiyle ilgili de şu bilgileri verdi:
“- Her türlü deprem hasarında ödeme yapılıyor. Örneğin 100 metrekare eve sahip olan bir kişinin ilk başlangıçta ödeyeceği yıllık prim 165 TL’dir. Aynı ikinci sene yenileme esnasında vatandaş yüzde 10 indirime hak kazanır. Sonraki yıl ise yüzde 20 indirime hak kazanır. 100 metrekare bir yer için devlet değer olarak 70 bin TL bedel biçiyor. Eğer evinin dekorasyonda daha çok masraf yaptıysa aradaki fark tutarı için ikinci bir poliçe yaptırabiliyor. Uzun yıllar çalışarak aldığımız konutlar 5 saniyede yıkılması demek birikimimizin heba olması anlamına gelir. Bu durumun yaşanmaması için zorunlu poliçeleri yaptırılmalıdır. Kocaeli olarak deprem kuşağındayız.” 
Bu haber toplam 1887 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum