1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Vatandaş, ankette samimi olmalıdır
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Vatandaş, ankette samimi olmalıdır

A+A-
7 Haziran Pazar günü yapılacak milletvekilliği genel seçimleri, ülkemizin geleceği açısından çok büyük bir önem taşıyor. Bu yüce milletin, sağduyusuna her zaman güvenmek ve inanmak gereken halkın önüne bir kez daha sandık gelecek. Özgürce tercihimizi yapacağız. 
Demokrasi, sadece seçim günlerinde sandığa oy atmak değildir. Aslında bizim ülkemizdeki demokrasi “Ayıplı” demokrasidir. Seçimlerde uygulanan, dünyada başka hiçbir demokratik ülkede bulunmayan “Yüzde 10’luk” baraj çok büyük bir ayıptır. Bizim ülkemizde, genel seçimlerde insanların, yani halkın doğrudan seçeceği milletvekilini belirlemiyor olması çok daha büyük bir demokrasi ayıbıdır. 
7 Haziran seçimlerinde de seçeceğimiz milletvekillerini halk olarak biz belirleyemeyeceğiz. Her parti, Ankara’da üç-beş yetkilisini oturtacak, aday adaylarını sıraya dizecek. Belki o belirleme komitesindeki bir parti yetkilisi, aday adaylığı başvurusu için eklediği fotoğrafı beğendiği kişiyi, ya da yıllar önce bir zamanlar bir yerde karşılaştığı, tanıştığı aday adayını biz gidip oy verelim de milletvekili seçelim diye aday listesine koyacak. 
Bu tablo, bir partinin ayıbı değil. Bütün siyasi partilerin ayıbıdır. Bu kentte biz oy verip 
11 milletvekili seçeceğiz. Ama bu milletvekilleri, bizim istediğimiz, bizim öncelikle tercih ettiğimiz gerçek manada bizim vekillerimiz olmayacak. Parti genel başkanlarının, “Bu benim sözümden çıkmaz. Bana sadakatte kusur işlemez” gözüyle baktığı kişiler olacak. 
……….
İlimizde AKP’nin 73,  CHP’nin 36 aday adayı var. MHP’de başvurular yeni başladı. 
30 civarında aday adayı olması bekleniyor. Bu seçimlerin önemli partilerinden HDP’de de 15 civarında aday adayı var. 
Listeler 11 kişilik olacak. Partilerin büyükleri, önlerindeki aday adayı isimlerin içinden seçim yapacak, 11 ismi sıraya dizecekler. 
Sözde aday belirlemenin kriterleri var. AKP, Saadet temayül yoklamaları yaptı, ardından aday adaylarını mülakata çağırdı. CHP ve MHP’de henüz böyle bir çalışmadan da haber yok. Temayül yoklamaları tamamen palavradır. Mülakatlar da öyle.  Aday listelerini, parti büyükleri, partilerin genel başkanları hazırlayacaklar. Çok haksız ölçüler, değerlendirmelerle listeler belirlenecek. Bize de, üzerinde bizim hiç söz hakkına sahip olmadığımız listelerdeki isimlere oy vermek düşecek. 
Her şeye rağmen, aday listeleri belirlenirken, siyasi parti genel merkezleri her ilde yapılacak kamuoyu yoklamalarının sonuçlarına bakmak zorundadır. Bu kamuoyu yoklamalarına da güvenmek pek mümkün değil. 2009 yerel seçimlerinde sözde CHP ilçelerdeki Başkan adaylarını anket yaparak belirledi. Kendi ön seçimlerinde hile yapmaya kalkışan CHP’lilerin, 2009’da Sefa Sirmen’in yönettiği aday belirleme sürecindeki anketlerde de hile yaptığı bilinen bir gerçektir. 
Anketlerin dürüst olması lazım. Gerçekleri ortaya koyması lazım. Özellikle AKP’nin diğerlerine oranla daha profesyonel, daha ciddi bir kamuoyu çalışması yaptıracağını tahmin ediyorum. Mülakatın, temayülün fazla değeri ve anlamı yoktur ama, yapılan ciddi bir kamuoyu yoklamasında önde çıkan bir aday adayının harcanması; ya da tam tersine, yapılan bir kamuoyu yoklamasında hiç ortalıkta gözükmeyen bir aday adayının listenin tepesine yerleştirilmesi düşünülemez. 
……….
Şu sıralar siyasi partilerin kendi aday adayları ile ilgili kamuoyu yoklama çalışmaları başladı. Benim İzmit halkım, son yıllarda bir tuhaf odu. Korkak, pısırık, tercihini, görüşlerini açıkça belirtmekten, düşüncelerini savunmaktan korkan insanların şehri olduk. Bazen, Yürüyüş Yolunda dikkatimi çekiyor. Genç kızlar, genç erkekler Yürüyüş Yolu’ndan gelip geçenlere broşür uzatıyorlar. Siyasi içerikli falan değil. Bir lisan kursunun veya bir züccaciye mağazasının tanıtım broşürü.  Dikkat ediyorum, insanlar kendilerine uzatılan bu broşürleri bile geri çeviriyorlar. Gençlerin elinden bunları almaya bile korkuyorlar.. 
Bu pısırık, ürkek yapının kimseye faydası yok. Şimdi kamuoyu yoklamaları yapılıyor ya.. Bir anketör sizin önünüze çıkabilir. İşyerinize gelebilir, evinizin kapısını çalabilir. Sağlıklı yöntem değildir ama, telefonla, internet üzerinden de aday adayları konusunda kamuoyu yoklamaları yapılabilir.. 
AKP’nin, CHP’nin, MHP’nin ya da herhangi bir başka siyasi partinin aday adayları ile ilgili anket yapanlardan biri sizin önünüze çıkarsa, size soru sorarsa, lütfen samimi olun. Bu anketteki sorulara içtenlikle ve dürüstçe yanıt verin. Hangi partide, kimin milletvekili olmasını istiyorsanız, hiç çekinmeden, hiç ürkmeden samimi tercihlerinizi anketörlere aktarın. Bu ayıplı demokraside, hiç değilse adaylarla ilgili kamuoyu yoklamasına katkınız olsun. 
Eğer insanlar, seçmenler aday belirlemek için yapılan kamuoyu yoklamalarında samimi olmazsa,  gerçek görüşlerini, fikirlerini değil de,  “Bu anketörden biran önce kurtulayım” mantığıyla uyduruk yanıtlarla işi geçiştirmeyi düşünürse, anketler çok yanıltıcı sonuçlar verebilir. 
Bütün siyasi partiler, 7 Nisan günü akşamı aday listelerini YSK’ya verecekler. O tarihe kadar hiçbir partinin aday listesinin belirlenip açıklanacağını sanmıyorum. Bir kez daha tekrar edeyim; kamuoyu yoklamalarının sağlıklı sonuçlar çıkartacağına, ya da aday listelerinin belirlenmesinde yüzde 100 belirleyici olacağına da inanmıyorum. 
Ama işin bu noktasında, vatandaş ve seçmen olarak sorumluluğumuz var. Bu süreçte karşımıza herhangi bir siyasi parti adına aday adayları ile ilgili bir anket yapan görevli çıkarsa, bunu “Demokrasiye katkı sunmak” adına, bize verilmiş bir imtiyaz, bizim önümüze çıkmış bir şans olarak kabul etmek zorundayız. İçimizden geçen, samimi görüşümüzü anketörlere aktarmalıyız. Belki bu anketlerden sağlıklı sonuçlar çıkarsa, 7 Haziran’da oyumuzu vereceğimiz siyasi partilerin aday listeleri de “sadece kendilerine fayda sağlayan hayırsızlar” yerine, vatana, millete, özellikle bu kente fayda sağlayacak, yüce kavramlar için çalışacak adaylardan oluşabilir. 
Bu bağlamda önemli sorumluluğumuz var. Lütfen bu sorumluluğun gereğini yapmaktan kaçınmayın, korkmayın.
Bu yazı toplam 546 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum