1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Vatandaş başkanlık sisteminde kararsız
Vatandaş başkanlık sisteminde kararsız

Vatandaş başkanlık sisteminde kararsız

Vatandaşa bu hafta,  Başkanlık Sistemi sizce Türkiye için doğru mu? Başkanlık Sistemi referanduma gelir mi? Referandum yapılırsa oyunuz ne olur? diye sorduk.

A+A-

Verilen cevaplara göre vatandaş Başkanlık Sistemi’ni tam olarak bilmiyor. Bilmediği için de referandumda oy kullanırken kararsız. Başkanlık Sistemi ilk önce artı ve eksi yönleriyle halka anlatılmalı.

Çiğdem ARMAĞAN

Kadir Kayaaltı (25)- Öğrenci

BU SİSTEM DİKTATÖRLÜK

Başkanlık Sistemi Türkiye için doğru bir sistem değil. Türkiye önce bu sistemi korusun da sonra başka bir sistemi gündeme getirsin. Başkanlık Sistemi referanduma çıkarsa gelir. Benim oyum hayırdan yana olur. Başkanlık Sistemi’ni istemiyorum.  Çünkü tek başına bir hüküm kabul edilemez. Bana göre bu sistem diktatörlüktür.

Selin Becer (21)- Öğrenci

TEK BAŞINA SİSTEME KARŞIYIM

Başkanlık Sistemi nedir? Çok bilmiyorum. Ama daha gelemeden bu kadar çok tartışma yaratması bende olumsuz bir düşünce yarattı. Başkanlık Sistemi’ni şu an referanduma getirmek için uğraşıyorlar. 2017’in ilk aylarında gelecek gibi.  Ben tek başına yürütülen sisteme karşıyım. Referandumda da oyum hayır olur.

Gamze Morgül (18)- Öğrenci

KAFAMDA NET BİR ŞEY YOK

Başkanlık Sistemi uzun süre gündemde olan bir sistem. Ama açıkçası nasıl bir sistem olduğu hakkında fazla bilgim yok. Artısı ve eksisiyle birileri iyice anlatsa Türk halkı bilgilense daha iyi olur. Ben şu ana kararsızım daha kafamda sistemle ilgili net bir şey olmadı. Önce onu netleştirip sonra oyumu kullanırım.

Emine İpek (28)- Ev Hanımı

YARI BAŞKANLIK SİSTEMİ’NDEN MEMNUNUM

Başkanlık Sistemi zaten şu ülkede uygulanan bir sistem. Yarı başkanlık sistemiyle yönetiliyoruz gibi. Cumhurbaşkanı istediği için ülkeye başka bir yönetim şekli gelecek. Tabi ki de referandum yapılacak. Ama öncesinde halkın bu sistemi iyice öğrenmesi lazım. Benim tercihim hayır olur. Çünkü ben yarı Başkanlık Sistemi de olsa bu sistemden memnunum.

Meryem Efe- (23) Emlakçı

MHPLİ OLARAK OYUM “HAYIR”

Hayır bence Başkanlık Sistemi Türkiye için doğru değil. Ülkemiz karışık ve her gün şehit haberleri alıyoruz. Bence ülkemizde Başkanlık Sistemi’nden daha önemli konular var. Devlet Bahçeli’nin desteği ile referanduma gider gibi. Ama ben bir MHP'li olarak karşıyım, oyum hayır olur. Biz AK Parti’yi destekleseydik zaten MHP'li olmazdık. O partiye üye olurduk.

Salih Arslan- (28) Satış Pazarlama Uzmanı

DEMOKRASİYE DARBE OLUR

Başkanlık Sistemi’nin Türkiye için yanlış bir karar olacağını düşünüyorum. Çünkü, öngörülen yapı ülke demokrasisine büyük darbeler vurur. Bence kesinlikle başkanlık için referandum yapılacaktır. Olası bir referandumda oyum hayır olacaktır. Böyle bir yapıda demokrasi ve meşruiyetin çok zarar göreceğini düşünüyorum.

İrfan Çalışkan (23) Gazetecilik Öğrencisi

VATANDAŞ İSTEKSİZ

Ülkeler yönetim sistemlerini değiştirebilirler bunda bir sakınca yok bence. Referandum ile başkanlık sistemi gelir ya da gelmez demek doğru olmaz. Çünkü vatandaşlarımızın bir kısmı ve muhalefet bu noktada isteksiz görünmekte. Eğer ki yasama yürütme ve yargı erkleri bağımsız olacak birbirlerini denetleyecek, basın ve ifade özgürlüğünde kısıtlamalar olmayacak ise ben Başkanlık Sistemi’ne olumlu yaklaşırım.

Coşkun Sunar (29)- İnsan Kaynakları Uzmanı

TÜRKİYE İÇİN DOĞRU DEĞİL

Başkanlık Sistemi Türkiye için doğru bir sistem değildir. Çünkü üniter yapının bozulmasına sebep olur. Federatif yapıyı var edecek bir etken olur. Ayrıca az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler bu yapı yerini tek adamlığa bırakır. Referandumla halka açılabilir.  Bu noktada benim oyum hayır.

Oğuzhan Gökmen (39) Güvenlik Görevlisi

UZLAŞI OLURSA “EVET” DERİM

Türkiye gündeminde olabilir ama vatandaşların gündeminde Başkanlık Sistemi yok. Ben parlamenter sistemin iyileştirilmesinden yanayım. Olur da eğer referanduma gidilirse ve uzlaşılan bir anayasa olursa ben de oyumu evet olarak kullanırım.

Perilay Su (37)- Serbest Meslek

SİSTEMİ ÖĞRENECEĞİM

Başkanlık Sistemi’ni sadece duyuyoruz. Ne olduğunu açıkçası ben dahil kimse bilmiyordu. Bir çok şey söyleniyor. Referandum mutlaka yapılacaktır. Şu anda zaten bu konuşuluyor. Bilmediğim bir şey için karar vermek daha çok erken. Sistemi iyice öğrenip ona göre oyumu kullanacağım.

Muammer Vatansever (47) - İşçi

OYUM “HAYIR” OLUR

Başkanlık Sistemi bence Türkiye için yanlış. Tek başına yönetilen sistem Türkiye Cumhuriyeti’ne uygun değil. Başkanlık Sistemi referanduma gelmez diye düşünüyorum gelirse de benim oyum hayır olur

Ümran Günal (29)- İşletme

Başkanlık Sistemi Türkiye için asla doğru bir sistem değil. Şu an yapılan görüşmelerle Başkanlık Sistemi referanduma gelecek gibi gözüküyor. Eğer ki referandum olursa bu da Başkanlık Sistemi’nin kabulü demektir. Bu da benim en büyük korkum. Ben referandumda hayır diyeceğim.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
7 Yorum