İlksen ÇAĞLAYAN

İlksen ÇAĞLAYAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Vazgeçme

A+A-
Seni sen yapan her türlü değerden , meziyetten, düşünceden ve davranıştan asla vazgeçme.
Kim ne derse desin bildiğin ve yaptığın her şeyin senin doğrun olduğunu  kabul etmekten ve onların arkasında durmaktan ama bu un yanında başkalarınınkine saygı duymaktan vazgeçme.
Hayallerinin peşinden gitmekten ve bu hayallerin bir gün gerçek olacağını umut etmekten ve bunu bilmekten  , buna inanmaktan vazgeçme. 
Seni anlamasalar bile sen onlara kendini "sen" olarak anlatmaktan ya da kendini ifade etmekten vazgeçme.
Hayatın içinde bir  acıdan sonra bir tatlı  , bir hüzünden sonra bir sevinç barındığını ve buna göre yaşamaktan, sabretmekten  vazgeçme
Kendin için bugün ne yaptığını bir düşün. Kendine ne kattın, neler yaptın ? Kendini düşünmekten ve kendine bir şeyler katmaktan hiç vazgeçme. 
Her şey yolunda mı ve sen bununla nasıl başa çıktın? Kendini üzdün mü? Kendini üzdüysen her şerde bir hayır olduğunu hatırlamaktan ve buna göre yaşamaktan vazgeçme. 
Elinde olan, sahip olduğun her şeyin değerini bilmekten ve her yeni doğan gün için şükretmekten vazgeçme. 
Gül, gül ki güç bul ve böylelikle dinç kal, genç kal..  Gülmeyi alışkanlık haline getirmekten vazgeçme. 
Kendine bakmaktan hiç bir zaman vazgeçme. 
Ağlamanın bir zayıflık olduğunu değil aksine özgüvenin bir göstergesi olduğunu düşün ve ağlamak duyguları bir anlamda ifade etmekse meğer, bunu anlatmaktan , ifade etmekten hiç vazgeçme. 
Yeni bir şeyler öğrenmenin veya yapmanın sadece ve sadece gençlere has olduğunu değil bunun yaşının hiç bir zaman olmadığını ve hiç bir şey için geç kalmadığını düşünmekten vazgeçme. 
Azsa elbet bir gün, bir an , bir zaman çoğalacağını , artacağını düşünmekten vazgeçme. 
Kötü duyguların , davranışların , sözlerin sadece sahibine zarar vereceğini unutma ve bil ki iyi , doğru, dürüst olmanın her zaman sana kazandıracağını düşünmekten vazgeçme.
İstemekten ve dilemekten hiç vazgeçme. 
Hayattan Bir Parça-Pablo Picasso ve 4 Sayısı 
1881-1973 yılları arasında yaşayan Pablo Picasso, öğrencilik yıllarında matematik öğretmeniyle ilginç bir sorun yaşamış. Picasso, matematik dersinde ne zaman “4” sayısı ile karşılaşsa, 4’ü öne doğru fırlamış bir burun olarak gördüğünden hemen geri kalan uzuvları da çizmeye başlıyormuş. Böylece matematik dersinde çözmesi gereken problemleri yarıda bırakıp 4 ile uğraşıyormuş.
Öğretmeni onun bu davranışına ne yaptıysa engel olamamış. Her seferinde Picasso, bunu yapmak için dayanılmaz bir istek duyduğundan ve gözünün o anda başka hiçbir şey görmediğinden bahsediyormuş.
Hayal gücü oldukça geniş olan bu öğrenci, ileriki yıllarda yaptığı büyük eserler sayesinde sanat tarihinde önemli bir yere sahip olmuştur. Öldüğünde geride 240 bin tablo, çizim ve eser bıraktı. Bebekliğini bile dâhil etsek yaşadığı her güne yaklaşık 9 eser düşüyordu. Onun bu çalışmaları kendisine “çılgın verimli sanatçı” lakabının takılmasını sağlamıştır.
"İnsanlar ağaçlardan ders almalıdırlar.  Ne üzerlerinde barınan kuşların, ne gölgesinde yatan insanların , ne de verdikleri yemişlerin hesabını tutarlar"
Anonim
Bu yazı toplam 460 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum