Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

VEFATLAR

A+A-

İnsan ölümü, insanlığın aşamadığı en temel çaresizliğidir. Cenazeler, bütün inanışlarda kutsaldır. İnsan canlılığının amaç olması bu temele dayanır. İnsanın, evreni, canlıyı, cansızı, anlayabilme, değiştirebilme, geliştirebilme, yeterliliğinden kaynaklanır. İnsan hayatının sonlanması, ne kadar olağan olursa olsun, kendisini savunamayacak, açıklayamayacak, yüzleşemeyecek, değiştirip, geliştiremeyecek yok oluştur. Ölen insan, doğrularıyla, eksikleriyle, yanlışlarıyla anılan çizgiye dönüşmektedir. İnsanın ölüsüne gösterilen duyarlılık, sadece ölen insanla da sınırlı değildir. Yok oluşu aşamayan çaresizliğimizle, değiştirip, geliştiremediğimiz koşullarımızla, aşamadığımız sorunlarımızla, karşılayamadığımız ihtiyaçlarımızla da ilgilidir. Mensubu olduğum Okcu ailesi 2019 yılına girildiği saatlerde, en parlak yıldızını, Hüseyin Murat Okcu’yu kaybetti. Yakınları, tanıyıp sevenleri yok oluşu aşamamanın çaresizliğini birlikte yaşadı. Yapabildikleri ve yapamadıklarıyla doğru değerlendirilebilirse, yeterince dersler çıkarılabilirse hissedilerek yaşatılacak anı haline gelen sonlanma, kabul edilmeye çalışılmaktadır.

 

ÖLÜM HABERLERİ

Kocaeli yerel basını insan ölümlerini insanlığın ulaştığı değerler kapsamında anlamlandırmaya çalışmaktadır.

Yerel ölüm haberlerinin objektif bilgilerle duyurulması ve paylaşılmaya katkı sunulması Kocaeli yerel basınının en önemli farklılığıdır. Çok zor şartlarda, imkansızlıklarla mücadele edilerek, insan ölümleri önemli haber olarak algılanıp, yansıtılabilmektedir. Objektif bilgilere ulaşılmasında veya düzenlenmesinde sınırlı imkanlar nedeniyle, yanlışlar, eksikler olabilmektedir. Hatalar ve yanlışlar nedeniyle, kabul edilemez tepkilerle de karşılaşılabilmektedir. Hataların ve yanlışların olabileceği de, kabul edilemez tepkilerin verilebileceği de olağan karşılanabilmelidir. Yanlışlığı, eksikliği, hatalı bildirimi kabul etmek, düzeltmeye çalışmak, çaresizliğin ve imkansızlıkların neden olduklarını aşabilmek yaklaşımı olarak kabul edilmelidir. İnsanın amaç olmasıyla, insanlığın ulaştığı değerlerle örtüşen düzey bu anlayışla yansıtılmış olacaktır. İki ölüm bilgileri bir birine karışmış ise her iki ölüyü de kapsadığı için daha da önemli hale gelmektedir. Yanlışlık, objektif gerçekliğe ulaşmak mücadelesi vermeye çalışıldığına inanılan yayın organında yapılmış ise üzüntü daha yoğun hissedilebilmektedir.

 

İNSAN VARLIĞININ SONLANDIRILMASI TARTIŞMALARI

Yasal düzenlemelere uygun olsa da insan canlılığının sonlandırması tartışmalı haldedir. Gelişmiş demokratik ülkelerin hemen hemen tamamında idam uygulanmamaktadır. İnsanlık, idamı, kısasa kısas uygulamalarını, kan davalarını vb. aşabilecek düzeye ulaşmış, önemli oranda da aşmıştır. Varlığı, canlılığı temel olan insanın canlılığının hangi sebeple olursa olsun sonlandırılması değil, hak ettiği cezayı yaşamı sonlandırılmadan çekmesi sağlanmaktadır. Kontrol altında tutularak, yaptıklarıyla yüzleşmede, değişimin, gelişimin sağlanmasında, yaptıkları nedeniyle o insanın amaç değil araç haline gelmesi sağlanarak ulaşılmaya çalışılmaktadır. Gelişmiş demokratik ülkelerin hemen hemen tamamında idamın uygulanmayan ceza sistemi olması bunun içindir. AB şartlarında idamın uygulanamayacak ceza yöntemi olması da bu nedenlerledir.

Bu yazı toplam 1126 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.