1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Vekaletle kurban kesimi, ibadet değil sadakadır
Vekaletle kurban kesimi, ibadet değil sadakadır

Vekaletle kurban kesimi, ibadet değil sadakadır

Mübarek kurban bayramı yaklaşıyor. Vekaletle kurban kesimi konusunda geçen yıl ortaya çıkarılan yolsuzluğu hatırlayınız. Binlerce kişiden kurban kesimi için para toplanmış, ama ortada kesile

A+A-

Mübarek kurban bayramı yaklaşıyor. Vekaletle kurban kesimi konusunda geçen yıl ortaya çıkarılan yolsuzluğu hatırlayınız. Binlerce kişiden kurban kesimi için para toplanmış, ama ortada kesilen hayvan falan yok. Sanıklar hakkında binlerce yıl hapis isteniyor.  Yurt içinde yüksek et fiyatları, yurt dışında vekaletle kurban kesimine olan ilgiyi artırırken, özellikle Afrika için talep patlaması yaşanması ilahiyatçıları ve ilgilileri harekete geçirdi. Geçtiğimiz yıl yaşanan vekaletle kurban kesim yolsuzluğunu da göz önüne alan yetkililer vatandaşın kendi kurbanını kendisinin kesmesi konusunda uyarıyor.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, kesimsiz vekaletle kurban kampanyalarının dinen doğru olmadığını belirterek, “Vatandaş vekalet yerine kurbanını mutlaka kendi kessin. Vekalet veren de kurbanın kesildiğini görsün” diyor. Bardakoğlu, yaptığı açıklamada, kurban ibadetinin başlı başına bir ibadet olduğuna dikkati çekerek, kurban kesilmeyip yerine para yardımı yapılması halinde sadece hayır işlenmiş olacağını, bunun kurban ibadeti yerine geçmeyeceğini vurguladı. Bardakoğlu, kurban edilen hayvanların etlerinin paraya çevrilmemesi ve ihtiyaç sahiplerine dağıtılması gerektiğini söylüyor.  Kesimsiz vekaletle kurban kampanyalarının dinen doğru olmadığını ifade eden Bardakoğlu, kurban kesimi için vekalet veren vatandaşları da vekaletlerine sahip çıkmaları konusunda uyardı. Bardakoğlu, "Hiç kimse vekaletle kurban kampanyalarını yardım kampanyasına, para toplama kampanyasına dönüştürerek suiistimal etmemelidir'' diye konuşmuş. Geçmiş yıllardaki kurban bağışı kesim ihalelerindeki yolsuzluk şaibeleri nedeniyle bu yıl vakıf ve dernekler işi sıkı tutuyor. Vatandaşın yaptığı bağışın yerine ulaştığından emin olması için kesimler noter huzurunda yapılacak, internet sitesinden canlı olarak yayınlanacak. “Bu yıl Kurban bayramında hayvan kesilmemesini, bağış yapılmasını ya da kesildiğine emin olmadan vekaletle kurban kesilmemesi’ önerilerine ilahiyatçılardan tepki geldi. İlahiyatçılar, kurbanda mutlaka hayvanın kesilmesi gerektiğini belirterek, kurban kesilmeden verilen bağışın sadaka olacağını belirtiyor.  Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Çeker, kurban kesilmeyip bağış yapılmasının söz konusu olamayacağını söyledi. Kurban görevinin kurban kesilmeden yerine getirilemeyeceğini ifade eden Prof. Dr. Orhan Çeker, “Kurbanın kanı akıtılmadan, kurban görevi yerine gelmez. Kurban kesmeyip bağış yapmak normal bir sadaka yerine geçer. Fakat kurban kesmek şartıyla bir derneğe, vâkıfa veya başka bir kuruma bağış yapılabilinir. Aynı zamanda kurban bağışını alan kişi parayı verenin adına kesmek zorundadır. Bu da yapılmazsa parayı veren kişi yine kurban kesmiş sayılmaz. Kurban yetersiz diyerek bağış yapılsın anlayışı yanlıştır. Bunun yerine kurbanlık ithal edilebilinir veya vekâletle kurban kestirilebilinir” diye konuşmuş.

Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Yaman da Allah’a yaklaşma amacı ve anlamı taşıyan kurban ibadetinin, ancak belli hayvanların bilinen kesim yöntemiyle Kurban Bayramı günlerinde kesilmesi yoluyla yerine getirilebilen özel bir ibadet olduğunu söyledi. “Böyle olduğu için bedelinin veya kendisinin bağışlanması biçiminde edâ edilmesi söz konusu olamaz” diyen Prof. Dr. Ahmet Yaman, şunları kaydetti: “Daha açık ifadeyle, kurban kesmek yerine parasını veya canlı olarak kendisini bir fakire ya da hayır kurumuna bağışlayarak bu ibadet yerine getirilemez. Bu durumda verilen para ya da canlı hayvan kurban değil, herhangi bir sadaka olur. Kurbanlık hayvan arzının yetersiz oluşu, bu ibadetin başka yollarla edâ edilebilmesine gerekçe olamaz” demiş. Görüldüğü gibi her şey açık ve net. Vekaletle kurban kesimi, ibadet değil, sadakadır.

DSP, Ecevit’i KYÖD’te andı

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.