1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Vekil seçilen tutuklu sanıklar mahkeme kararını bekliyor
Vekil seçilen tutuklu sanıklar mahkeme kararını bekliyor

Vekil seçilen tutuklu sanıklar mahkeme kararını bekliyor

Ergenekon ve Balyoz davalarının milletvekili seçilen tutuklu sanıklarının avukatları, resmi sonuçlar belli olana ve mazbatalar alınana kadar tahliye sürecinin gündeme gelemeyeceğini söyledi.

A+A-

Ergenekon ve Balyoz davalarının milletvekili seçilen tutuklu sanıklarının avukatları, resmi sonuçlar belli olana ve mazbatalar alınana kadar tahliye sürecinin gündeme gelemeyeceğini söyledi. Avukat Hüseyin Ersöz, milletvekili seçilmenin tutukluluk durumunu doğrudan etkileyecek bir şey olmadığını belirterek, "Ancak mahkeme, bu kişilerin sosyal durumlarını ve halkın iradesiyle milletvekili seçilmiş olan bu kişilerin tahliyesi yönünde karar vereceğini düşünüyorum." dedi.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde sabah saatlerinde duruşma salonunda tavandan sarkan mikrofonlar nedeniyle yaşanan tartışmayı eleştirmek amacıyla Silivri cezaevi önünde basın açıklaması yapan Çetin Doğan'ın avukatı Hüseyin Ersöz, milletveki seçilen sanıkların durumuyla ilgili soruları da cevaplandırdı.

Balyoz davası tutuklu sanıklarından Engin Alan'ın milletvekili seçildiğini ancak sonuçların kesin olmadığını belirten avukat Hüseyin Ersöz, "Yüksek Seçim Kurulu tarafından kesinleştirilmesi gerekiyor. İlan edilmesinden sonra ilgili kişiler, mazbatalarını almak için müracaat edecekler. Mazbatalarını aldıktan sonra da milletvekilliği yolu açılmış olacak." dedi.

Engin Alan'ın tutuklu bulunması nedeniyle bu işlemlerin avukatı tarafından yapılacağını belirten Ersöz, "Mazbatayı aldıktan sonra da bu durum bir tahliye sebebi olarak değerlendirilecek diye düşünüyorum. Mahkemenin de bu kişinin sosyal konumunu, tabii milletvekili olmasını da değerlendirmesi lazım. Sosyal konumunu da gözönünde bulundurarak, aslında milletvekilliğinin en ağır adli tedbirlerden bir tanesi olduğunu gözönünde bulundurması gerekiyor. Çünkü düzenli olarak meclise gitmek zorunda, meclisteki oturumlara katılmak zorunda. Eğer katılmazsa milletvekilliğinin düşmesi sözkonusu olabilir. Bu sebepten dolayı mahkemenin de bunu bir adli tedbir olarak değerlendirip milletinin oyları ile milletvekili seçilmiş bir kişiyi tahliye etmesi gerektiği görüşündeyim." dedi.

MİLLETVEKİLİ SEÇİLMİŞ OLMASI TUTUKLULUK DURUMUNU DOĞRUDAN ETKİLEMEZ

Milletvekili seçilen sanıkların cezaevinden çıkamama durumları da olduğunu belirten Ersöz, "Milletvekili seçilmiş olması tutukluluk durumunu doğrudan etkileyecek bir şey değil. Ancak, tutukluluk da bir takdiri düzenleme. Biraz önceki belirttiğim sebepler nedeniyle de tahliye kararı verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Çetin Doğan'ın yargı sürecinde yaşanan hukuksuzlukları milletvekili sıralarından duyurmak ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla milletvekili seçilmek istiyordu. Fakat bu işlemi üstlenecek olan şu anda Engin Alan var. Öncelikle Engin Alan'ın milletvekili seçilmesinden ve kendilerinin sözcüsü olarak orayı almasından büyük mutluluk duyuyor. Bu süreci en iyi şekilde kamuoyuna aktaracağını düşünüyor. Ve kendilerine oy veren vatandaşlara da bu lütufları için teşekkür ediyor." ifadesini kullandı.

ENGİN ALAN'IN AVUKATI AYHAN NACAK; RESMİ SONUÇLARI BEKLİYORUZ

Engin Alan'ın avukatı Ahyan Nacak da, Silivri Cezaevi önünde yaptığı basın açıklamasında, YSK'nın Alan'ın milletvekili seçildiğine dair mazbatayı il seçim kuruluna göndereceğini belirtti. Bu mazbata ile mahkemeye başvuracaklarını ifade eden Nacak, "Davadaki tutuklama tedbir mahiyetindedir. Engin Alan Paşa'nın MHP'den seçilmesi millet iradesinin göstergesidir. Millet iradesi herşeyin üstündedir. Mahkemenin de milletin iradesine saygı göstereceğine inanıyoruz. Milletin seçtiği birinin tedbir amaçlı tutuklu kalmasını mahkemenin öngörmeyeceği kanaatindeyiz." dedi.

TEBRİK TELEFONLARI YAĞDI AMA GENELKURMAY'DAN ARAYAN YOK

Alan'ın bir mesajı olup olmadığı sorusu üzerine Nacak, Alan'ın "Yüce Türk Milletinin iradesine saygı gösterilmesi gerektiğini söylediğini" kaydetti. Daha önceden de Sebahat Tuncel'in tutuklu yargılanırken milletvekili seçierek tahliye edilmesinin anımsatılması üzerine Nacak, "Bazılarının tahliye olması, bazılarının da olmaması... Burada hukuka olan güvenin korunması önemlidir. Son kararı mahkeme verecektir." dedi. Engin Alan'ı tebrik etmek isteyen bir çok kişinin, kendisini telefonla aradığını belirten Nacak, Genelkurmay'dan şu aşamaya kadar herhangi bir tebrik telefonu almadığını söyledi.

Henüz kesin sonuçların açıklanmadığını belirten tutuklu sanık Mustafa Balbay’ın avukatları, sonuçların açıklanmasının birkaç gün alacağını kaydederek, Balbay’ın mazbatasını YSK’dan aldıktan sonra mahkemeden tahliye talebinde bulunacaklarını belirttiler.

Mehmet Haberal'ın avukatı Dilek Helvacı ise yaptığı açıklamada, kesin sonuçlar ilan edildikten sonra il seçim kurulundan müvekkilinin milletvekili seçildiğine dair tutanak alınarak Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) başvuracaklarını söyledi.

YSK'nın kendilerine vereceği mazbatayı mahkemeye sunacaklarını ifade eden Helvacı, tahliye talebinin esasen dosyada mevcut delil durumu, tutuklamayı gerektirecek suç şüphesinin bulunmadığı, ayrıca kaçma ve delilleri karartma şüphesinin bulunmadığı gerekçesine dayandırılacağını, Haberal'ın milletvekili seçilmesinin ise "Kaçma ve delilleri karartma şüphesi bulunmadığı olgusunu kuvvetlendiren bir durum olduğu" göz önünde bulundurularak, emsal uygulamalar da dikkate alınmak koşuluyla kanunlar önünde eşitlik ilkesi gereğince tahliye isteyeceklerini vurguladı.

"Haberal ile ilgili yürütülen tüm asılsız karalama kampanyalarına rağmen, CHP 2007 seçimlerine göre Zonguldak'taki oy oranında yüzde 50'nin üzerinde artış sağlandı. Bu da halkın Haberal'a duyduğu güveni gösterir. Bu durum da kaçma ve delilleri karartma şüphesi olmadığı gerçeğini pekiştirmiştir" diyen Helvacı, müvekkilinin de milletvekili seçilmesiyle ilgili "Demokrasinin gereği yerine geldi. Ülkeme hizmet etmek için daha önce de olduğu gibi son nefesime kadar çalışmaya devam edeceğim" mesajını iletti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.