1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Veli-Der: Herkesin istediği okula gitme hakkı vardır
Veli-Der: Herkesin istediği okula gitme hakkı vardır

Veli-Der: Herkesin istediği okula gitme hakkı vardır

Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der) Kocaeli Şubesi tarafından Milli Eğitim Bakanlığı’nın proje okul uygulamasına tepki gösteren bir basın açıklaması yapıldı.

A+A-

Yapı Yol Sen Kocaeli Şubesi Toplantı Salonu’nda gerçekleşen basın açıklamasını Veli Der Kocaeli Şube Başkanı Göksal Yılmaz yaptı.  1 Eylül 2016’da Resmi Gazete ’de yayımlanan MEB Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumları Yönetmeliği hakkında bilgi veren Yılmaz, “Yönetmeliğim 13. maddesinde, öğretmen atamaları düzenlemesi var. Önceden sınavla öğretmen alan okullara, Bakanlık şimdi kendisi atama yapıyor ve MEB uygulamalarına karşı çıkan hiçbir öğretmen proje okullarına atanamıyor.  Bu nitelikli 600 okula genellikle  %10’luk öğrenci dilimi yerleşebilecek” dedi.

YENİ SINAV SİSTEMİ VE YERLEŞTİRMELER NASIL OLACAK?
Yeni sınav sistemi ve yerleştirmeler hakkında da bilgi veren Yılmaz, “Haziran ayının ilk hafta sonu “Nitelikli Okullar” için merkezi sınav yapılacak. Merkezi sınava isteyen tüm öğrenciler başvuru yapabilecek. Öğrenciler aldıkları sınav puanına göre ‘’ Nitelikli Liseler’’ i il, ilçe ayrımı yapmadan tercih edebilecek. Sonuçlara göre öğrenciler en az 5 tercih yapacak. Çocuklar mutlaka en az bir imam hatip ya da mesleki ve teknik lise tercih edecek. Sınava girmeyen ya da merkezi puanla yerleşemeyen öğrenciler, MEB tarafından oluşturulan komisyonca kayıt alanındaki okullara tercihleri dikkate alınarak yerleştirilecek. Her ortaokul, bir lise ile eşleştirilecek. Yönetmelikte bu durum muğlak 17.879 ortaokulun 10.418 lise ile nasıl eşleştirileceği ve her ortaokulun eşleştirildiği liseye mi öğrenci göndereceği belirsiz. Kendi kayıt alanındaki liselerden herhangi birine giremeyen öğrenciler yine komisyon marifetiyle başka bir kayıt alanına, başarı puanına göre yerleştirilecek. Sınavla öğrenci almayan ancak iyi eğitim imkânına sahip olan okulların tamamına bu nüfuzlu kimselerin çocukları girecek. Diğerleri imam hatiplere veya mesleki ve teknik liselere gitmek zorunda kalacak. Sınavla öğrenci alacak okulların sınıflarının öğrenci mevcutları, sınavsız öğrenci alacak okullara göre daha az olacak. Yani sınavsız öğrenci alan okullar kalabalıklaşacak. Eğitimin niteliği daha da düşecek. Veliler tüm yaz boyunca, oluşturulan komisyonların kapısını aşındıracak” dedi.

ÇOCUKLARIMIZA SAHİP ÇIKALIM
Ülke genelinde 302 fen lisesi, 93 sosyal bilimler lisesi, 217 proje okulu bulunduğunu söyleyen Yılmaz, “Proje okullarının 131’i Anadolu imam hatip lisesidir. Milli Eğitim Bakanlığı 600 lisenin sınavla öğrenci alacağını açıklamıştı. Fen lisesi, sosyal bilimler lisesi ve proje okulu sayılarına bakıldığında 612 sayısına ulaşılıyor. Bu açıdan bakıldığında sınavla öğrenci alacak okullar belli olmuş görülüyor. Parası olan veliler çocuklarını özel lise ve temel liselere kaydettirecek. Yoksul aileler ise çocuklarına özellikle büyükşehirlerde lise arayacak. Küçük yerleşim yerlerinde ise zorunlu imam hatipler devreye girecek. Vakıf ve dernek yurtları cazip hale gelecek. Okul bulamayan veli uzak okullara gitmek zorunda kalacak, çocuğunu zorunlu olarak bu yurtlara yönlendirecek. Ayrıca istediği liselere yerleşemeyen öğrenciler zorunlu olarak açık liseye geçiş yapacak. Açık lisenin öğrenci sayısı artacak. Öğrencilerin % 10’luk dilimi devlet okullarına sınavla yerleşecek, geri kalan öğrenciler özel okulları tercih edecek.  Sınırlı sayıdaki kamu okulları nedeniyle de özel okullara talep artacak. Özel okullar sınavdan sonra devlet okullarından daha önce tercih ve kayıt işlemlerini tamamlayacak. Biz anne-babaların eğitimden beklediği; başarılı, özgüvenli, mutlu, geleceğinden emin çocuklar yetiştirmesidir.  Düşünen, sorgulayan, haklarının bilincinde olan eşit, özgür, laik, demokratik bir ülke için laik-bilimsel eğitim istiyoruz. Bütün velileri çocuklarımıza sahip çıkmaya davet ediyoruz. Değerler eğitiminin bir cemaat veya vakıflar aracılığıyla değil, okuldaki öğretmenler tarafından verilebileceğinin bilinmesini istiyoruz. Eğitim sosyal bir haktır. Herkesin istediği okula gitme hakkı vardır” dedi.

(Ayşegül Kalaycı)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.