1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. VELİ-DER öğrencileri uyardı: “9 Ağustos itiraz için son gün”
VELİ-DER öğrencileri uyardı: “9 Ağustos itiraz için son gün”

VELİ-DER öğrencileri uyardı: “9 Ağustos itiraz için son gün”

VELİ-DER, velilere ve öğrencilere seslendi, yerleştirme sonuçlarından memnun olmayanların 9 Ağustos’a kadar itiraz etme hakkı bulunduğunu belirtti.

A+A-

Sınav sisteminin değişmesinden bu yana ilin her köşesinde bakanlığı protesto eden ve okul önlerinde velilere ve öğrencilere destek veren VELİ-DER, dün de Sabri Yalım Parkı’ndaydı. Liselere Giriş Sınav sonuçlarının açıklanması sonrası 428 bin öğrencinin yüzde 70'inin (91 Bin 687) açıkta kaldığını ifade eden VELİ-DER Kocaeli Şubesi Yürütme Kurulu Üyesi Beyhan Korkmaz, velilerin bu duruma ayın 9’una kadar itiraz etme haklarının bulunduğunu söyledi. VELİDER’e Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Tüm-Bel-Sen Kocaeli Şube Başkanı Erdal Karakuş, CHP İzmit Belediye Meclis Üyesi Ercan Umutlu, ÖDP İl eski Başkanı Osman Bahçeci, CHP’li Mehmet Ümit Küçükkaya da destek verdi.

‘YAP-BOZ TAHTASINA DÖNDÜ’
Açıklamayı VELİ-DER Kocaeli Şubesi Yürütme Kurulu Üyesi Beyhan Korkmaz okudu. Korkmaz, “Bu yıl çocuklarımıza yaşamları boyunca unutamayacakları ağır bir travma yaşatıldı. 16 yıl süresince eğitim sisteminde yapılan değişiklikler ile çocuklarımızın hayatı yap-boz tahtasına dönüştürüldü. Bu sene içerisinde gerçekleşen liseye geçiş ve üniversite sınavı sonuçları eğitim sisteminin çöküşünün tablosudur. Çocuklarımızın en güzel yıllarının, geleceklerinin şıklar üzerinden tarif edildiği, bilimin, sanatın, felsefenin, edebiyatın, sporun yok sayıldığı bir eğitim sistemi inşa edildi” dedi

‘SESLENDİK AMA DUYAN OLMADI’
“Okulların gerçek sahipleri olan biz velilere, çocuklarımıza rağmen okullaşma politikasından vazgeçin dedik diyen Korkmaz şöyle devam etti: 
“-Tüm çocuklarımızın nitelikli eğitim ve her çocuğumuzun istediği okulda eğitim görme hakkı vardır dedik. Ülkemizin tamamında biz velilerin, çocuklarımızın birincil tercihi olan fen ve Anadolu liselerinin, sosyal bilimler, güzel sanatlar, spor liselerinin sayısını arttırın, bize rağmen imam hatip liselerini, meslek liselerini ve özel okulları teşvikler, protokoller üzerinden destekleyen okullaşma politikasından artık vazgeçin diye haykırdık. Çocuklarımıza okul türü/adres sınırı dayatmayın, kılavuzda belirlediğiniz sözde kriterler adil değildir, bilimsel değildir, yüz binlerce çocuğumuza ciddi mağduriyetler yaşatacaksınız diye seslendik.” 

‘91 BİN 687 ÖĞRENCİ AÇIKTA’
Sürekli uyarmalarına rağmen bakanlığın hiçbir adım atmadığını da söyleyen Korkmaz, “Bakanlık çığlıklarımıza karşı üç maymunu oynadı. Üzülerek söylüyoruz ki tüm uyarılarımızda haklı çıktık. 91 bin 687 öğrenci açıkta kaldı, 162. 209 öğrenci özel okula mecbur bırakıldı, yüzde 10'luk dilime giren 428 bin öğrencinin yüzde 70'i merkezi sınavla öğrenci alan okullara yerleşemedi, 92. 010 öğrenci yazmak zorunda bırakıldıkları 4. ve 5. tercihlerine yerleştirilerek istemedikleri okullarda okumak zorunda bırakıldı. Son günlerde kamuoyuna yansıyan haberlerden de 700 bin öğrencinin yanlış yerleştirme mağduru olduğunu öğreniyoruz” dedi. 

Korkmaz, merkezi sınav ile yerleşmeye hak kazanan 428 bin öğrencinin yüzde 70'i tercihlerine yerleşemediğini anlattı, artırılacak yeni kontenjanların il il, okul okul kamuoyu ile paylaşılması gerektiğini söyledi. Beyhan Korkmaz, yerleştirme sonuçlarının açıklanmasından itibaren 10 gün içerisinde mağduriyet yaşayan çocukların velilerinin itiraz dilekçesi verip, dava açabileceğini hatırlattı, bunun için son günün de 9 Ağustos Perşembe günü olduğunu hatırlattı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.