1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Veli-Der’de Göksal Yılmaz seçilmiş başkan 
Veli-Der’de Göksal Yılmaz seçilmiş başkan 

Veli-Der’de Göksal Yılmaz seçilmiş başkan 

Öğrenci, Veli Derneği (Veli-Der) Kocaeli Şubesi’nin 1’inci Olağan Genel Kurulu’nda atama ile göreve gelen Göksal Yılmaz üyelerin oyları ile seçilmiş başkan oldu.

A+A-

CHP Kocaeli İl Binası’nda gerçekleştirilen kongreye mevcut başkan Göksal Yılmaz’ın yanı sıra Yönetim Kurulu üyeleri, Yapı Yol Sen Şube Başkanı Etem Kartal, CHP eski İl Başkanı Cihat Altunyuva, CHP İzmit İlçe Emek Komisyonu Başkanı Suca Omurca, Eğitim Sendikalarının temsilcileri ve dernek üyeleri katıldı. Toplam 38 üyenin oy kullanma hakkının bulunduğu kongrede kurucu başkan Göksal Yılmaz yeniden aday oldu. Kongrenin Divan Başkanlığını Necati Kur katip üyeliklerini ise Hasan Türkdönmez ve Gülay Sırdaş yaptı. Kongre sonunda Göksal Yılmaz üyelerin oyunu alarak yeniden başlan seçildi. 

15 YILDA 6 BAKAN DEĞİŞTİ
Kongrede konuşan Dernek Başkanı Göksal Yılmaz, “Derneğimizin ilk genel kurulu 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma günü ve Türkiye’nin seçim atmosferine sokulduğu bir dönemde yapılıyor. Veli Der eşit, bilimsel, laik, parasız, kamusal eğitimi savunur. Eğitim alanında meydana gelen değişim dönüşümü, dünya ve Türkiye’deki siyasal, sosyal, toplumsal, ekonomik, politik sorunlardan, alt üst oluşlardan, bu gelişmelerden ayrı olarak düşünemeyiz.  15 yılda hiçbir öğrenci eğitime başladığı sistem ve müfredatla mezun olamadı. Ortalama çalışma süreleri 2,5 yıl olan 6 bakan değişti. Bu süreçte gittikçe artan bir hızla bilimsel ve pedagojik ölçütlerden uzaklaşıldı. Dört bin tane köy okulu kapandı. Bir milyon öğrenci cemaatlerin elinde. Tarikatlara bağlı yurtların kapasitesinin 380 bin olduğu, bu yurtlarda kalan öğrenci sayısı 224 bin olduğu öğrenildi.

ÇOCUK İSTİSMARI 10 KAT ARTTI
Çocuk istismarı on kat arttı. Çocuk işçi sayısı 2 milyona yaklaştı. Çalışan her 10 çocuktan 8'i kayıt dışı. Okul çağındaki sığınmacı öğrenci sayısı 850 bine ulaştı. Dinselleşme ve ticarileşme, eğitimin niteliğini yerle bir etti. Devlet okullarına ayrılan ödenek 15 yılda yaklaşık %50 oranında düştü, özel okullara verilen kamu kaynakları 8 kat arttı. 2012 yılında çıkarılan 4+4+4 yasasıyla özel okul öncesi eğitim kurumlarında %34,8, özel ilkokullarda %40, özel ortaokullarda %72, özel liselerde ise %182 oranında artış yaşandı. Hukuk, bilim ve insanlık adına ne varsa hepsine birden aykırı olmayı başardılar. Türkiye’de eğitim sistemi dinselleşiyor, giderek Sünni İslam’ın gereklerine uyarlanıyor, diyanet ve cemaatler ticaretten yatak odasına, hangi elle yemek yeme gerektiğinden, işçi grevlerine, evlenme yaşından. neyin helal, neyin haram olduğuna dair yurttaşlara yol gösteriyor. 

KARANLIĞI IŞIKLA AYDINLATABİLİRİZ
Okul müdürlüklerine, ilçe milli eğitim müdürlüklerine vakıfların okul içinde veya dışında düzenleyecekleri faaliyetlere katılamayacağını, ders dışında düzenlenen etkinliklere çocuklarının katılması için kendilerinden her etkinlik öncesinde yazılı izin alınması isteklerini içeren bir dilekçe vermelidir. Okul aile birliğinde yer alabiliriz, aynı sorunları yaşayanlarla yan yana gelebiliriz, seçmeli dersler ile ilgili hiçbir dayatmayı kabul etmeyelim, cemaatlere-tarikatlara karşı dikkatli olalım, müfredat değişti kitapları kontrol edelim, belirli gün ve haftalarda yapılacak etkinliklerin içeriğini öğrenelim, çocuğumuzun okulda haklarının neler olduğunu öğrenelim. Karanlığı ışıkla aydınlatabiliriz. Birlikte mücadele ederek birlikte bir yol bularak bu karanlığı aydınlatabiliriz” dedi. 
Yönetim Kurulu Asil:
 Göksal Yılmaz, Elçin Başak Buyruk, Yeşim Akpınar, Ayşe Irmak, Beyhan Korkmaz
Denetim Kurulu Asil:
Ethem Kartal, Gülden Kanber, Gültekin Keskin

(Ayşegül Kalaycı)
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.