1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Vergi affında yüksek öğrenimlilere af yok!
Vergi affında yüksek öğrenimlilere af yok!

Vergi affında yüksek öğrenimlilere af yok!

AKP, şark tipi politikayı gerçekten çok iyi biliyor ve uyguluyor. Tam bayrama girerken, hediye gibi bir vergi affını hazırlayıp kamuoyuna açıklayıverdi. Vergisini zamanında ödeyen vatandaşla

A+A-

AKP, şark tipi politikayı gerçekten çok iyi biliyor ve uyguluyor.

Tam bayrama girerken, hediye gibi bir vergi affını hazırlayıp kamuoyuna açıklayıverdi. Vergisini zamanında ödeyen vatandaşların çok bozulmasına neden olan bu uygulama, devlete hayli borç yapmış çok sayıda vatandaşımızın da sevinmesine neden oldu.

Aslında bu uygulama yeni değil. Merhum Turgut Özal’dan beri 5-10 yılda bir böyle bir af mutlaka çıkarılmıştır. Ancak bu kez elektrik ve su borçlarına kadar genişletilmiş ve tam seçim öncesi hesapları kokan bir af paketi karşımıza geldi.

Dün üşenmedim ve hayli geniş kapsamlı olan bu paketi enine boyuna inceledim ve çok önemli adaletsizlikler hatta haksızlıklar tespit ettim.

Düşünün ki benim gibi maliyeci olmayan bir kişinin bile görebildiği büyük açıklar içeren bu paket ya yalapşap hazırlanıp ortaya konmuş veya kasıtlı olarak bilerek, isteyerek adaletsizce hazırlanmış.

Tespit ettiğim büyük haksızlık şudur:

Geniş kapsamlı hazırlanan vergi affının bir maddesi de ‘’Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne’’

bağlı olan meslek odaları mensuplarının aidat borçlarının faizlerinin alınmamasını içeriyor.

Bu durumda Ticaret Odaları, Sanayi Odaları ve Ticaret Borsası üyeleri aidat gecikme zammı ödemeyecekler, hatta aidatlarını bile isterlerse 36 aya bölerek taksitler halinde ödeyebilecekler.

Yani koca koca sanayiciler isterlerse borçlarını dilenciye sadaka verir gibi küçük taksitlere bölebilecekler.

İyi güzel de kardeşim, Türkiye’de Oda ve Odalar Birliği denince yalnızca Ticaret ve Sanayi Odaları mı anlaşılıyor?

Bunların dışında Türkiye’de, Mimar ve Mühendis Odaları, Tabip Odaları, Veteriner Odaları, Diş Hekimleri Odaları ve Avukat Odaları diyebileceğimiz Barolar yok mu?

Bunların vergi affı kapsamı içine alınmaması, sayıları milyonlara ulaşan yüksek öğrenimlilere karşı yapılmış bir haksızlık ve eşitsizlik değil midir?

Bir tüccarın, sanayicinin oda aidatı affa uğrarken bir hekimin, mimarın, avukatın borcu neden affa uğramaz.

Bu haksızlık acaba kanunun üstünkörü yalapşap hazırlanmasından mı, yoksa daha bilinçli insanlar olan yüksek öğrenimlileri cezalandırma amacından mı kaynaklanmaktadır?

Bilindiği gibi yapılan sosyolojik anketlerde öğrenim seviyesi yükseldikçe AKP’ye verilen oyların düştüğü kanıtlanmış bir gerçektir.

AKP’nin böyle bir aymazlık içine düştüğüne inanmak istemem. Ancak bu yaman çelişkinin inandırıcı bir açıklaması yapılmalı veya bu haksızlık giderilmelidir.

2009 yılında da bu ayrıcalıklı Odalar ve Borsalar Birliği için benzer nitelikli bir af çıkarıldığını çok iyi hatırlıyorum. Hatta Tabip Odası gibi önemli odalar ayakta uyurken Kocaeli Barosu Yönetimi, kanunda yeri olmamasına rağmen üyesi olan avukatları bu aftan yararlandırmıştı.

Sonuç olarak anayasal eşitliğe de aykırı olan bu haksızlık mutlaka giderilmelidir.

Aksi halde Adalet ve Kalkınma Partisi anlamına gelen AKP kısaltmasındaki A harfinin, yani Adalet’in silinmesi gerekecektir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.