1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Vergi sisteminde adaletsizlik artıyor”
“Vergi sisteminde adaletsizlik artıyor”

“Vergi sisteminde adaletsizlik artıyor”

Büro Emekçileri Sendikası (BES), Kocaeli Şubesi Başkanı Akın Şişman, Vergi Haftası etkinlikleri kapsamında dün düzenlediği basın toplantısında yürürlükteki vergi sistemini eleştirdi, adale

A+A-

Büro Emekçileri Sendikası (BES), Kocaeli Şubesi Başkanı  Akın Şişman, Vergi Haftası etkinlikleri kapsamında dün düzenlediği basın toplantısında  yürürlükteki vergi sistemini eleştirdi, adaletsizliğin giderek daha da derinleştiğini söyledi.  BES Kocaeli Şubesi’nde dün gerçekleşen basın toplantısını, bazı memur sendikalarının yöneticileri ile  BES yönetim kurulu üyeleri, sendika üyeleri takip ettiler. Şişman, vergi haftası kutlamalarında özellikle ilimizdeki tahsilat oranlarının yüksekliğinden söz edildiğini, ancak  bu başarının gerçekleşmesinde büyük payı bulunan , ciddi fedakarlıklar yapan maliye emekçilerinin hiç adının geçmediğini belirtti. Şişman şöyle konuştu:

“-Oysa  maliye emekçileri  bir bütün olarak ciddi sorunlar yaşamakta, Gelir İdaresi Başkanlığında  vergi hizmeti üretmek giderek zorlaşmaktadır. Kişi ya da kurumların gelirleriyle doğru orantılı  bir vergilendirme sistemi halen oluşturulamamıştır. Ülkemizdeki vergi gelirlerinin yüzde 70’i KDV, ÖTV, ÖİV gibi, herkesten aynı oranda  tahsil edilen dolaylı vergilerden oluşmaktadır.  Avrupa Birliği ülkelerinde ise bu oran en fazla yüzde 35 civarındadır.”

BES Kocaeli Şubesi Başkanı Şişman,  kayıt dışı ekonomi ile mücadelede de  başarılı olunamadığını öne sürdü, “Vergide adaletin sağlanması için  servetten vergi alınmalı, herkesten gelirine göre vergi alınmalı, dolaylı vergiler kaldırılmalı, asgari ücret vergi dışı bırakılmalıdır. TBMM’den geçirilen Torba Yasa ile  getirilen yeni düzenlemeler de  esas olarak küçük esnafları değil,  büyük sermayle gruplarını ve  yerel yönetimlerin birikmiş vergi borçlarını tasfiye içindir” dedi. Şişman maliye emekçileri arasında ücret dengesizlikleri bulunduğunu,  aynı işi yapanların çok farklı ücretler aldıklarını da söyledi, bu adaletsizliğin giderilmesini istedi. Maliye kadrolarında çok az elamanlar iş yükünün götürüldüğünü de belirten Şişman, “Vergi haftasında BES olarak maliye emekçilerine bir maaş ikramiye verilmesini talep ediyoruz” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.