1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Vergi tabloları
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Vergi tabloları

A+A-
Maliye Bakanlığı, vergi rekortmenleri listesini geçtiğimiz yıllarda daha erken açıklardı. Mart ayı sonunda gelir vergisi beyannamelerini verme süresi dolar, nisan ayında gelir vergisi rekortmenleri açıklanırdı. Nisan sonunda Kurumlar Vergisi beyanname süresi biter, mayıs başında Kurumlar Vergisi rekortmenleri ilan edilirdi. 
Bu yıl, illerdeki vergi rekortmenleri listelerinin açıklanması temmuz ayına sarktı. 
İlimizle ilgili tabloları inceledim. Aslında 2014 yılı kazançlarına göre verilen beyannamelerdeki matrah ve tahakkuk rakamlarına baktığımızda, sanayiciler ve işadamları için de, kira geliri olanlar için de 2014’ün, 2013’den daha iyi geçtiği açıkça görülüyor. 
Devlet için hala Kurumlar Vergisi, Gelir Vergisi ve kira gelirlerinden alınan  “Gayrimenkul Sermaye İradı(GMSİ)” vergisi gelirleri elbette önemli. Ama günümüzde devlet, asıl vergi gelirlerini  dolaylı vergilerden (ÖTV, KDV, ithalat-ihracat vergileri v.s) elde ediyor.. 
Ülkenin vergi yükünü para kazananlar kazandıkları bu para üzerinden ödedikleri vergilerle değil; dar gelirli olmasına karşılık günlük ihtiyaçlarını karşılamak için ekmek, peynir, domates, biber, benzin, mazot alan bütün vatandaşlar çekiyorlar.
……….
Kocaeli Vergi Dairesi Başkanlığının açıkladığı tabloları okuduğumuzda, ilimizin ülke hazinesine olan katkısının oranının bu yıl biraz daha yükselmiş olabileceğini öngörebiliriz. Kurumlar Vergisi tablosunda yine fabrikaları ilimizde bulunan, bu kentin yollarını kullanıp, bu kentte üretim yapan pek çok firmanın adını göremiyoruz. Tabii onların vergilerini bu kentte ödemiyor olması, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve bu kentte yaşayan herkes için ciddi bir kayıp ve haksızlık oluşturuyor. Kocaeli siyasetinin yıllardır bu tabloyu değiştirememiş olması başlı başına bir ayıptır. 
Gelir vergisinde bu yıl Kocaeli listesinin ilk iki sırasında yer alan mükellefler isimlerini gizliyorlar. 3 ncü sırada yer alan Vefa İbrahim Aracı’yı özellikle kutlamak gerekiyor. İbrahim Aracı’nın sahibi olduğu Koruma Klor Alkali, Kurumlar Vergisi listesinde 95 nci sırada 1.2 milyar TL kurumlar vergisi ödüyor. Aracı ayrıca menkul kıymet yatırım ortaklığı gelirlerinden şahsen 1 milyar TL civarında gelir vergisi ödüyor ki, takdire değerdir. 
………..
Kocaeli’deki listeleri incelediğimizde önümüze çıkan en çarpıcı gerçek, her geçen yıl daha fazla sayıda mükellefin ismini gizliyor olmasıdır.
Kurumlar Vergisi listesinde 1 nci sıradaki şirket-ki herhalde 50 milyon TL üzerinde vergi ödeyecek- adını gizlemiş. Kurumlar Vergisinde ilk 100 içinde 4 şirket adını gizliyor. 
Gelir Vergisi rekortmenleri listesinde zirvedeki birinci ve ikinci sıradaki mükellefler isimlerini gizliyor. Gelir Vergisi listesinde ilk 100’de 10 mükellef adını saklamış. 
Kira gelirleri vergisi listesinde de ilk 5’teki iki, ilk 100’deki 7 isim adını gizliyor. 
Neden?.. Ben olsam, siz olsanız, alın teriyle bu kadar büyük paralar kazanarak, devlete bu kadar büyük vergiler ödesek adımızı kamuoyundan gizler, “Aman kimse benim bu kadar kazandığımı, bu kadar zengin olduğumu öğrenmesin” çabası içine girer miyiz?.. Tam tersine bu devletle, bu ülkeye çok kazanıp, çok vergi vermek bir gurur kanyağı değil midir?
Ama her geçen yıl daha fazla sayıda mükellef adını gizliyor, çok kar ettiğinin, bunun karşılığında devlete çok vergi ödediğinin bilinmesini istemiyor. 
………
Türkiye’nin başka kentlerinde vergi rekortmenleri listelerinde adının yazılmasını istemeyen mükellef oranının bu kadar yüksek olduğunu hiç sanmıyorum. Neden burada böyle?.. Geçtiğimiz yıllarda bu bölgede “mafyamatik” işler ön plandaydı. Çok para kazananlar, “Mafya gelir benim başıma çöker” diye korkarlardı. Son yıllarda şükürler olsun, kentimizde-en azından bizim bildiğimiz kadarıyla- böyle durumlar yok. 
O halde neden bizim ilimizde bazı insanlar, bazı şirketler göğüslerini gere gere “Ben vergi rekortmeniyim. Bakın bu kadar kazandım, bu kadar devlete vergi ödüyorum” demekten  kaçınıyorlar?.. “Vergi rekortmeni” unvanı almak, bir insanın kendisi, ailesi, yedi sülalesi ve geleceği adına en büyük onur, en büyük övünç değil mi?.. 
Bizim kentimizde mafyamatik işler bitti ama, zenginlerin üzerinde başka bazı baskılar başladı. Devlet daha fazla istiyor. 
Şu bizim kulübe- Kocaelispor’ değil ama- at şöyle birkaç yüz bin TL diyorlar. Sanayicinin attığı para eskiden Kocaelispor’un dipsiz kuyusuna giderdi, kim hortumluyor bilinmezdi. Şimdi başka kulüplerde hortumlanıyor. 
Hadi şuraya bir okul yap diyorlar. Şu hastanenin eksiği var. Şu kadar bin yoksula yardım yapacağız diyorlar. Şu yolu sen yap, şu köprülü kavşağı da sen inşa et diyorlar. 
Sonu gelmiyor. Bıktı insanlar. Bıktı sanayiciler.. Pek çoğu bu nedenle vergi rekortmeni olarak isimlerinin açıklanmasını istemiyorlar. 
Hoş devletin elinde kayıtlar var. Kamuoyuna isimleri açıklanmasa da kolay kolay bu taleplerden kurtulamıyorlar. Yerel basının “Bana ilan versene, bana avanta atsana” talepleriyle başa çıkamıyorlar. 
………
Bu devlete vergi vermek onurdur. Bu ülkede hala en çok vergiyi dar ve sabit gelirli insanlar, bordro mahkumları ödüyor. Ama bu ülkenin çok düzgün, çok dürüst, gerçekten çok çalışıp çok kazanan ve kazandığının vergisini kuruşuna kadar ödeyen pek çok dürüst işadamı,  sanayici ve gayrimenkul zengini de var. Önemli olan, her vergi rekortmeninin, göğsünü gere gere  “Ben devletime şu kadar vergi ödedim” diye övünerek kendisini ifşa edebileceği bir düzeni kurabilmektir. Bir ülkede her geçen yıl daha fazla sayıda dürüst mükellef ödeyeceği vergi miktarının kamuoyundan gizlenmesini istiyorsa, bu işte bir tuhaflık var demektir. 
Ben bu büyük millete hizmet olarak dönmesi adına helalinden kazandığı paranın vergisini son kuruşuna kadar ödeyen bütün mükelleflerin karşısında saygıyla eğiliyor ve millet adına onlara şükranlarımı sunuyorum.
Bu yazı toplam 447 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum