1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Verilecek karar doğru, adil ve örnek olmalı
Verilecek karar doğru, adil ve örnek olmalı

Verilecek karar doğru, adil ve örnek olmalı

Amatör futbolumuzdaki şiddet bitecek gibi değil. Geçtiğimiz cumartesi günü Derbent Stadı’nda oynanan 1. Küme’ye dahil Nusretiyespor-Karamürselspor maçında çıkan olayın hakem kararlarıyla ilgi

A+A-

Amatör futbolumuzdaki şiddet bitecek gibi değil. Geçtiğimiz cumartesi günü Derbent Stadı’nda oynanan 1. Küme’ye dahil Nusretiyespor-Karamürselspor maçında çıkan olayın hakem kararlarıyla ilgisi yoktu. Hakem olayın tamamen dışındaydı.  Çıkan kırmızı kartın ardından futbolcu hakeme değil, rakip futbolcuya saldırdı. Yaşananları dünkü gazetelerde okumuşsunuzdur. Okumayanları bilgilendirmiş, hem de hatırlatmış olayım. Raporlara göre yaşananlar şöyle:

“7 numara rakibine tekme-tokat saldırdı”

“Maç 1-1 devam ederken 77.dakikada Nusretiyesporlu 7 numaralı oyuncu gördüğü kırmızı kart sonrasında rakip futbolcuya tekme-tokat vurmaya başladı. Nusretiyesporlu 2 numaralı oyuncunun da rakibe vurduğu tespit edildi. Saha bir anda karıştı. Güvenlik hemen devreye girdi. Hakem soyunma odasına yöneldi. Saldırıya uğrayan Karamürselsporlu oyuncu 5 dakika kadar yerde kaldı. Sonrasında saldırıya uğrayan futbolcu kendisini iyi hissetmediğini söyleyince ambulansla hastaneye kaldırıldı. Birkaç dakika içinde her şey olup bitmişti. Hakem olayların yatışmasının ardından yarım saat sonra yeniden sahaya dönüp, takımları davet etti. Bu arada saldırıyı yapan iki futbolcuyu oyundan attığını da bildirdi. Davet edilen takımlardan Nusretiyespor 9 kişi olarak sahaya dönerken, Karamürselsporlular hakeme  ‘-Can güvenliğimiz yok, futbolcularımız hastanede bu şartlarda maça devam edemeyiz’ diye haber gönderdi. Bunun üzerine hakem maçı tatil etti”

Güzel Nusretiye’nin çirkin yüzleri

Öncelikle yaşanan saldırıyı değerlendirelim. Nusretiyesporlu 2 ve 7 numaralı futbolcular kimdir bilmiyorum. Kim olursa olsunlar. Ben isimlere değil, eyleme bakarım, zihniyeti sorgularım. Bir futbol müsabakası oynanıyor, sporcu maçı bırakıp rakibe saldırıyor. Hem de ne saldırma. Tekme-tokat. Aldığım bilgilere göre saldırıya uğrayan futbolculardan birinin durumu kötüymüş. Geçmiş olsun diliyorum. Nusretiye köyünü bilirim, orada çok tanıdığım vardır. Sevgili Yaşar Kıyar’ın köyüdür. Can soyadlı değerli ağabeylerimin köyü. İsmail Sevil’in köyü.  Kısaca çok güzel insanların yaşadığı bir köydür Nusretiye. Kartepe kupalarından bilirim. Nusretiyespor’un maçında böyle bir olayın yaşanması üzüntümü kat kat artırdı. Nusretiyespor’un geçmişte de bu gibi vukuatları vardı.

Gitsinler boks yapsınlar

Geneli pırıl pırıl insanların yaşadığı köyde her yörede olduğu gibi çürük elmalar çıkıyor ne yazık ki. İki kişi çıkıyor, bir köyün adını lekeliyor. Yazık, günah. Disiplin Kurulu mutlaka söz konusu iki saldırgana ağır ceza verecektir. Ancak önemli olan camialarının, Nusretiye halkının vereceği cezadır. Maç oynanırken, rakiplerine tekme-tokat saldıran kişiye ben sporcu demem. Bu zihniyetteki kişilerin spor sahalarında, spor kulüplerinde yeri olmamalı. Nusretiyespor kulübü yönetimi, köyün ileri gelenleri bu iki saldırganın lisanslarını derhal yırtmalı. Belli ki yumruk atmaya meraklılar. Tam onlara göre bir spor dalı var. Gitsinler boks yapsınlar. Amma boksta yumruk atmak kadar, yemek de var. İşlerine gelirse.

FIFA önce sağlık diyor

Gelelim olayın merak edilen boyutuna. Hakem ve gözlemci raporları yazıldı, tertip kuruluna gönderildi. Muhtemelen yarın yarıda kalan bu maçla ilgili bir karar verilecek. Kimse yanılgı içinde olmasın. Karamürsel takımı hakemin davetine rağmen sahaya dönmediyse, hükmen yenik sayılır diye düşünmesin. Uzmanına sordum bu işi. Bir kere olay hakemden çıkmış. Hakem ne yapması gerekiyorsa yapmış. Hiçbir hatası, yanlışı yok. Hakemin maçı devam ettirmek istemesi, takımlardan birinin gelmemesi üzerine maçı tatil etmesi doğru kararlar. İş hakemin yetkilerinden çıkıyor. Tamamen tertip komitesinin yetkisine kalıyor. Ciddi bir sağlık durumu var ortada çünkü. FIFA herkesin malumu, önce sağlık der. FIFA için sporcu sağlığından daha önemli bir şey yoktur. Talimatlar, yönetmelikler buna göre hazırlanır, kararlar bu doğrultuda alınır.

Hangi karar doğru ve adeletli olur?

Şimdi İl Komitesi hakem, gözlemci ve saha komiserleri raporlarına bakacak ve bir karara varacak. Üç seçenek var.  Nusretiyespor’u veya Karamürselspor’u hükmen mağlup ilan edebilir ya da maçı kaldığı yerden aynı şartlarda oynatabilir. Talimatlar üç karar için de tertip komitesine yetki veriyor. Bir anlamda karar komite üyelerinin kanaatine bırakılıyor. Komite üyeleri olayları değerlendirip, üç seçenekten hangisinin adil veya haklı olduğuna karar verecekler. Karar oy birliğiyle veya oy çokluğuyla alınacak. Gözümüz kulağımız tertip komitesi toplantısında, bu maçla ilgili verilecek kararda olacak. Tüm kamuoyuna soruyorum: Sizce bu maçla ilgili en adaletli, doğru karar hangisidir? Nusretiye’nin hükmen yenilgisi mi, Karamürsel’in hükmen yenilgisi mi, yoksa maçın kaldığı yerden oynatılması mı? Hangi karar vicdanları rahatlatır, hangisi sızlatır? Verilecek karar doğru, adil ve örnek olmalıdır.  Yetki Tertip Komitesi’nde. Bakalım ne karar alacaklar? Merakla bekliyoruz.

Aygün’un suçladığı hakem kendini savundu

Dün köşemde Derince Birlikspor Başkanı Cevat Aygün’ün U-14 maçındaki hakem yönetimine dair tepkisine, isyanına yer vermiştim. Yazımla ilgili dün sabah önce Güneşspor yöneticisi Yalçın Balaban, ardından KYÖD Spor Antrenörü Kenan Açıkgöz aradı. Bir yanlışlık olduğunu söylediler. D. Birlik’in Güneşspor değil, KYÖD Spor ile oynadığını belirttiler. Cevat Aygün bana Güneşspor ile oynadıklarını söylemişti. Ben de ayrıca programa bakma ihtiyacı hissetmemiştim. Cevat Ağabey benim gibi isimlere takılıp kalmaz, eylemleri, zihniyeti sorgular. Hakemin ismini sorduğumda bilmediğini söylemişti. Kiminle oynadıklarından da habersizdi demek ki. Zaten söylemlerinin rakiple ilgisi yoktu. Ancak biz yine de hatayı düzeltip özrümüzü dileyelim.

“5 Dakika uzatma oynattım”

Yazıyla ilgili son açıklama maçı yöneten Soner Türkmen’den geldi. Türkmen önce telefon etti, ardından İl Hakem Kurulu’ndan izin alıp ziyaretime gelip açıklama yaptı. Türkmen önce elindeki değişiklik kağıtlarını bana gösterdi, “Abi özellikle bunları getirdim. Maçın ikinci yarısında tam 9 oyuncu değişikliği oldu. Biliyorsunuz talimatlara göre bir oyuncu değişikliğinde 30 saniye ilave edileceği yazıyor. Ayrıca D. Birlik kalecisi galipken çok vakit geçirdi, üstüne sakatlıklar da oldu. 5 dakika uzatma verdim. Maç bittiğinde de kronometremi Başkan Aygün’e gösterdim. 40. 2’yi gösteriyordu. Başkan bana senin değil, benim saatim geçerli dedi. Maçı fazla oynattığım yönündeki suçlama asla doğru değildir. Hatta uzatmayı az oynattığımı bile söyleyebilirim. Başkan’ın tepkisi uzatmayı az oynattığımla ilgili olsa fazla bir şey söyleyemezdim” dedi. Hakem Türkmen Başkan Aygün’ün soyunma odasına giderken kendisine hareket ettiğini de söyledi, “Başkan’ın tepkisinin hemen sonrasında takımın antrenörü yanıma geldi, başarılı bir yönetim gösterdiğimi söyleyip beni tebrik etti. Ayrıca Başkanı adına benden özür diledi. İyi bir maç yönettiğimi düşünüyorum. Vicdanen rahatım” dedi. Hakem kardeşimi dinledim, söylediklerini not ettim. Giderken kendisine bir nasihatte bulundum. Cevat Aygün boşa konuşmaz, bir şey diyorsa dikkate al, kendini sorgula. Kazanan sen olursun.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.