İlksen ÇAĞLAYAN

İlksen ÇAĞLAYAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Vicdan

A+A-

Çok önemli, değerli bir ayın içerisindeyiz. Herkesten daha çok empati, daha çok vicdan, daha çok merhamet, daha çok sevgi, daha çok saygı beklendiği, umulduğu bir ay bu ay. Aslında önce kendimizden bunları beklesek ve bu ay içinde bir adım atsak daha iyi olur düşüncesindeyim. Her ne kadar çevremiz, yaşadığımız yer, gördüklerimiz bu tarz vasıflardan eksik kalmışsa da yine de bir yerlerden başlamanın da önemli olduğunu, umutsuz olmamamız gerektiği düşüncesindeyim. Ayrıca sadece birbirimize karşı değil, evrendeki her bir canlıya aynı şefkati, aynı sevgiyi, aynı merhameti göstermemiz gerektiğini biliyorum. İşin özünde her bir canlıya baktıkça daha çok sevgiyi tadacak, daha çok bu dünyayı anlayacak, daha çok kendimiz olacağız. Bir de belki daha çok vicdanlı olacağız. Bunu başka birinin gözlerine bakarken veya bir hayvana dokunurken veya bir ağacın bir yaprağını bile korumaya çalışırken yapacağız. O kalbi boş yere taşımadığımızı hatırlayıp içini önce sevgi, sonra merhamet sonra da vicdanla dolduracağız. Kalbimizle, yürekten, en ama en içten duygularımızla seveceğiz. Hem merhamet edeceğiz hem de bunu yaparken adil de olacağız. Kendimize göre herhangi bir şeyi başkasına yapmadan önce eşit mi davranıyoruz, yeterince adil miyiz diye düşüneceğiz. Herkesin her konuda farklı bir fikri olabildiğini, bunu kendimiz için iyi ya da kötü olarak anlamlandırmayıp gereksiz negatif duygulara hayatımızda yer vermeyeceğiz. Aslında sadece ama sadece “ insan” olup “ insan” kalacağız. Temiz bir yürekle.. Vicdanımızla..  Sevgi ve iyilikle..

Güzel Bir Hikaye

EKMEK KIRINTILARI

Orta halli bir ailenin evlerindeki televizyon arıza yapmış, yapacak bir şey olmadığından televizyon tamircisini çağırmışlar..

Tamirci gelip televizyonun arkasını açmış ki, bir sürü ekmek kırıntısı... Arızaya bu ekmek kırıntılarının sebep olduğunu hemen anlamış tabii ki.

Bu işi kimin yaptığını anlamak çok da zor olmamış aile için.

Bu işin tek sorumlusu evin dört yaşındaki yaramaz kızı.

Anne , tamircinin yanında yaramaz kızını yanına çağırmış, sinirlenmeden ,bağırıp çağırmadan güzellikle sormuş..

- Evladım, bu ekmek kırıntılarını niçin televizyonun arkasına atıyorsun, bak tamirci amcan televizyonun bu yüzden bozulduğunu söylüyor.. Eğer bir daha bunu yaparsan televizyonumuz bozulur ve izleyemeyiz.. Hem o ekmek kırıntılarını neden oraya attın ki.. ?

-Yaramaz çocuk öylesine güzel bir cevap verir ki : Annesi hüngür hüngür ağlamaya başlar..

Çocuk der ki:

Anneciğim, televizyonda açlıktan ölmek üzere olan Afrikalı çocukları gördüm.. Bizim evimizde her şey var, her istediğimizi yiyebiliyoruz.. Fakat onların bir parça ekmeği bile yok.. Bende onları görünce televizyonun içine ekmek parçaları attım ki, en azından açlıktan ölmesinler…

“Bir insanı üstün kılan, onu kendi arzu ve ihtiraslarından kurtaran, sadece vicdanıdır.”

Samuel Smiles

Bu yazı toplam 1597 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.