1. HABERLER

  2. Vicdanın Nerede ?
Vicdanın Nerede ?

Vicdanın Nerede ?

Bazı şeyleri vicdanınız el verdiği sürece yapmaya devam eder ve öyle yaşarsınız şu hayatı.

A+A-

Herkesin hayatı farklı farklı. Her birimizin türlü türlü yolları var şu hayat denen yolculukta. Bazen inişli, bazen dosdoğru yukarı çıkışlı, bazen eğri büğrü, bazen de bol sürprizli. Hepimizi orta yolda birleştiren bir iki önemli anahtardan biri de vicdan bence şu hayatta. Ne kadar bahane de olsa, bir olay için kişinin kendince ve türlü türlü kılıfı  da bulunsa ve her ne kadar bir olayın üstünü örtmek için yokmuş  gibi de davranılsa , kalbinize en yakın yerde bir sızı saplanıverir ansızın.. Elbette bu, durduk yerde olmaz,  azıcık sahipseniz vicdan denen şu meseleye, işte o zaman fark edersiniz, daha  bir ortaya dökülür  ve gözükür her şey sizin için..

Bana göre çoğu insan unutuveriyor bir kalp taşıdığını, şaşırtıyor ,üzüyor beni böyle olması.. Ve daha da önemlisi o kalbin yanında, köşesinde , ucunda veyahut tam da içinde vicdanının yer aldığını unutuveriyor insanoğlu.. Sanki hep böyle gidecekmiş gibi, sanki hep birbirlerini bir şekilde ezecek, kıracak, gücendirecek gibi yaşatmaya hazırmış gibi..  Neden?  Belki çok koşuşturuyoruz ve öyle oluyor ki, hayatın gerçekten ne anlama geldiğini unutuveriyoruz. Belki de kendimizle yüzleşmek ağır geliyor, kendimizden kaçmak da çok kolay. Çünkü asıl mesele yüzleşince acıtır ya işte ondan kaçıyoruz belki de. Bazen de kibirimizden, kendimizi beğendiğimizden ve kimseyi beğenmediğinizden oluyor aslında. Bir de rahat geliyor.. Bir durum oluyor mesela, alıştığımızdan, gördüğümüzden farklı, hemen başka türlü tepki veriyor, hiç bir şekilde anlama, anlaşma, kabullenme yoluna girmiyoruz. Derler ya hani bir elini vicdanına koysa diye. Koymuyoruz işte. Onun yerine karşımızdakini, düşüncelerini, yaptıklarını kabullenmeyip, üstüne üstlük karşı taraf için türlü türlü konuşuyoruz ve bunların içeriği pek de iç açıcı olmuyor (!) Hatta hiç düşünmüyoruz bile, belki kendimizden dolayı bu şekilde bir şey yaşadık diye.. Neyse.

Aslında bir de neden unutuyoruz vicdanımızı biliyor musunuz? Kendimizi çok farklı bir yere koyuyoruz, erişilmez, uzakta hatta paha biçilmez. Ve bu nedenle sürekli bencilce kararlar veriyoruz, uyguluyoruz. Az önce de dediğim gibi kimsenin yerine koymuyoruz kendimizi hatta üstüne üstlük hep bizim fikirlerimiz, kararlarımız daha bir önemli oluyor ve böylece aslında karşımızdakini vicdan penceremizle değil bir şekilde kendi duygularımıza, düşüncelerimize bağlı kalarak değerlendiriyor ve öyle yaşamaya çalışıyoruz. Bir de korkuyoruz galiba ki bence bu çok yaygın. Ya beni sevmezse, ya giderse, ya aramız kötü olursa diye ve bu şekilde vicdan terazimizi unutup kimine daha iyi kimine de daha bir işimize geldiği gibi davranıyoruz.. Kaçacak olana ve aslında hak etmeyecek daha bir insaflı, biraz daha iyi, daha sakin olana ise daha bir gelişigüzel, vicdanımızı bir yerde bırakarak davranıyoruz. Bu durum aynı sokak hayvanlarına insanlıktan uzak kalmış insanların yaptığı eziyetler gibi kısmen aslında.. Aynısını ağzı olan, kendini savunabilen bir insana yapabilir miydin? Dedim ya ağır geliyor işte, doğruları duymak , doğrudan yana olmak  çoğu zaman..

Bence önemli olan insan olduğumuzu, hepimizin farklı yerde yaşasak da, farklı yerde doğmuş olsak da , farklı fikirleri, farklı hisleri olduğunu unutsak da aslında hepimizin aynı olduğunu hatırlamakta mesele..  İşte o  zaman daha dengeli, daha insaflı, daha anlayışlı ve daha da önemlisi daha vicdanlı olacağız..
Bence, şimdi, kendinizi dinleyin ve unuttuysanız kalbinizi, oradaki vicdanı, bulun. Baktınız ulaşamıyorsanız onu çekip oradan çıkarın.. Haydi...

“Bir insanı üstün kıIan, onu kendi arzu ve ihtiraslarından kurtaran, sadece vicdanıdır.”

SamueI SmiIes

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.