1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Vuralhan yine gözaltında
Vuralhan yine gözaltında

Vuralhan yine gözaltında

Bu topraklarda rüşvet, adam kayırma, hortumculuk çok eski tarihlerden beri var. Osmanlı İmparatorluğu dönemindeki tarihi kayıtlara baktığınızda, o dönem yazılmış edebi eserleri okuduğunuzda

A+A-

Bu topraklarda rüşvet, adam kayırma, hortumculuk çok eski tarihlerden beri var. Osmanlı İmparatorluğu dönemindeki tarihi kayıtlara baktığınızda, o dönem yazılmış edebi eserleri okuduğunuzda; rüşvetin, devleti, milleti kazıklamanın o yıllarda da yaygın olduğunu görüyorsunuz. Ama bu işin kitabının 1980'li yıllarda Özal döneminde yazıldığını söylemek de yanlış olmaz.

O dönemde rüşvet, dolandırıcılık, hortumculuk kurumsallaşmıştı…

Ercan Vuralhan 1987 ile 1989 yılları arasında iki yıl Milli Savunma Bakanlığı yaptı. Bu iki yıllık süre içersinde öylesine işler becerdi ki adı hiç unutulmadı. Trilyonluk ihalelerden üç-beş avanta kapmak uğruna devletin büyük zararlara uğramasına göz yumuldu.

Vuralhan siyasi yaşamı sona erdikten sonra da haksız kazanç elde etmenin yollarını buldu. Konut yapacağım diye vatandaşların parasını topladı. Dolandırıcılıktan, Çek Yasası'na muhalefetten suçlandı. Polis tarafından aranıyordu. Milletvekilliği 10 yıl önce sona erdiği hâlde kalmaya devam ettiği Florya'daki lüks TBMM Lojmanları'ndan çıkartılamadığı için gözaltına alınamıyordu.

Gazeteler haber yapınca ancak yakalandı. Cezaevine konuldu.

Vuralhan hakkında yeni bir sahtecilik ve dolandırıcılık suçu nedeniyle İstanbul Şişli'de polis tarafından bir kez daha gözaltına alınmış.

Bu ülkede Milli Savunma Bakanlığı gibi çok onurlu, çok önemli bir görevi yapacaksınız, ama adınız sürekli dolandırıcılıkla, sahtekârlıkla anılacak. Ne yazık ki, rahmetli Özal döneminin Türkiyesi bu türden adamları çok görmüştü.

Bursa Kitap Fuarı ses getiriyor…

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin son yıllarda gerçekleştirdiği en önemli kültür ve sanat hizmetlerinden biri iki yıl üst üste tekrarlanan Kitap Fuarı olmuştu…

Büyükşehir Belediyesi, bir türlü değerlendiremediği Uluslararası Fuar Merkezi binasında geçtiğimiz iki yıl gerçekleştirdiği Kitap Fuarı ile Kocaelilileri kitapla buluşturdu. Organizasyon bu yıl da tekrarlanacak.

Bursa'nın 9 ncu Kitap Fuarı da dün başladı. 13 Mart'a kadar devam edecek. Bursa Kitap Fuarı ulusal televizyonlarda uzun uzun haber yapıldı. Türkiye'de “Kitap” ekleriyle ünlü iki gazete Cumhuriyet ve Radikal, Bursa Fuarı'na özel kitap eki yayınladı.

Bizim fuarımız ise il dışında hiç yankı bulmuyor. Bursa Fuarı'nda bu yıl yapılacak etkinlikler ve imza günlerine Can Dündar, Ataol Behramoğlu, Nihat Genç, Nedim Gürsel, Ahmet Telli, Zeynep Oral, Behiç Ak, Yekta Kopan, Işıl Özgentürk gibi çok önemli şair ve yazarlar katılacakmış.

Kocaeli Kitap Fuarı'nın en önemli eksiği burada. Bizimkiler sadece kendi kafalarından yazar ve şairleri davet ediyor. Fuar'ın derinliği kayboluyor. Umarım bu yıl aynı hataya düşmezler. 3 ncü Kocaeli Kitap Fuarı en az Bursa Kitap Fuarı kadar ses getirir…

Aman dikkatli seçim yapılsın

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Yazlık Bölgesinde yapılması kararlaştırılan iki büyük Termal Oteli ile ilgili tahsis kararını nihayet açıkladı.

Aslında bizim kentimizle ilgili her iş ağır gider ya, bu tahsis işi de çok fazla gecikti.

Birinde 200, birinde 300 yatak kapasiteli Termal Otelleri için devletin bedelsiz tahsis kararı aldığı bölgeler, ilimizin en güzel bölgeleri. Biri, Yazlık bölgesindeki Kadırga yaylası alanı. Diğeri Gölcük'ün Hasaneyn köyü bölgesindeki Yasakdüzü mevkii.

Bu iki alan, özellikle bahar ve yaz aylarında bu bölgedeki en güzel piknik alanları. Daha önce turizm bölgesi ilan edilmişti. Şimdi yer tahsisi kararı da çıktı.

Kültür ve Tuzirm Bakanlığı, 14 Nisan'a kadar yerli ve yabancı yatırımcıların başvurusunu bekliyor. Kim daha güzel, daha mantıklı teklifle gelirse, bu alanlar onlara tahsis edilecek. Otel inşaatlarına başlayacaklar.

İşte bu konuda dikkatli olmak lazım. Kartepe zirvesi ile ilgili tahsis pek mantıklı olmadı. Eğer Kadırga yaylası ile Yasakdüzü yaylasında otel yapma hakkını elde edecek firmalar sadece sahiplerinin ne kadar AKP'li olduğu, partiye ne kadar bağlı olduğu konusunda değerlendirilecekse, yazık olur. Bu bölgelerdeki otel alanları, gerçekten bu işi en iyi şekilde yapabilecek, bu bölgelere en güzel otel projelerini uygulayabilecek şirketlere verilmelidir. Devlet, en güzel yerleri bedelsiz verecek. Yatırım için kredi ve teşvik de uygulanacak. Aslında çok ballı kaymaklı işler bunlar. Hiç değilse, layık olanlar yapsınlar. O bölgede yapılacak iki Termal Otel, iyi işletilirse, ilimize önemli katkı sağlayacaktır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.