1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Washington’da da hayat felç
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Washington’da da hayat felç

A+A-
Kabul etmek gerekir ki, bu günlerde, bizim bölgemiz için alışık olunmayacak kadar çok ve uzun süre kar yağışı altında kaldık. Sıkıntılı bir durum. Üstelik,  bu coğrafyada hiçbir alt yapı, hiçbir yol bu kadar soğuk hava, bu kadar uzun kar yağışı öngörülerek yapılmamış.
Herkesin hayatı etkileniyor. Belediyelerin, ya da siyasetin hava durumunu değiştirmek, kar yağışını durdurmak, havaları ısıtmak gibi bir gücü yok.. Çok kar yağmış, durmadan yağmış. Ama hepimiz, kullanacağımız bütün yolların pırıl pırıl açık olmasını, yürüyeceğimiz bütün kaldırımların pırıl pırıl temizlenmiş olmasını istiyoruz. 
Yok böyle bir dünya.. Bu tür olağanüstü şartlarda, hizmet sınırlı olacaktır. Belediyeler her yere yetişemez. İnsanlar,  sorumluluk ve görev üstlenmelidir. Herkes kendi önünü temizleyecek. Trafiğe çıkan her araçta kar lastiği olacak.. Araba kullanan da, yürüyen de bu hava koşullarında ekstra dikkatli olacak. 
Başka çare yoktur. “Belediye yolları temizlemedi. Belediye kaldırımları temizlemedi” diye bağırmak, sorumluluktan kaçmaktır. Şu sıralar ABD’nin doğusunda da çok etkili kar yağışları var. ABD’nin, Dünyanın Başkenti Washington DC. Hayat durdu. Bütün yollar kapalı. ABD Başkanı, Beyaz Saray’dan çıkamıyor.
Bu bölgede bu hava koşullarında; şükürler olsun ki çok uzun süreli elektrik kesintileri olmadı. Şükredelim ki, bu kötü hava koşulları okulların yarı yıl tatiline rastladı.  Gaz kesilmedi. Elbette zordu. Ben iyi havalarda bile araba kullanmaya nefret ederim. Sevmem, korkarım. Dün sabah o karlı, buzlu yollarda şehir merkezine kadar gelebildim. Elbette her yer kardan temizlenmiş değildi. Ama trafik akabiliyordu. Buna şükretmek lazım. 
Belediye ekiplerinin bu şartlar altında ellerinden geleni yaptığını düşünüyorum. Umuttepe yolunu bu koşullarda sürekli açık tutabilmek mümkün değil. Sorgulanması gereken KOÜ yerleşkesinin neden oraya kurulduğudur. Umarım, bu kış mevsiminin de artık sonu gelmiştir. Karlar, buzlar eriyecek, hatta önümüzdeki yaz çok bunaltıcı sıcaklar olacak.. Bu havalarda çok fazla bağırıp çağırmak kimseye fayda getirmez. Herkes evinin önünü süpürsün, böylesi çok daha iyidir.
*Kabul edin; Birlikspor olmuyor 
Biz Kocaelispor taraftarlarının içinde hala bir şüphe var. Son yıllarda o kadar çok ezildik, o kadar çok itilip-kakıldık ki,  bu sezon BAL 12 nci Grupta uzak ara lider durumda olmamıza rağmen hala her maçtan korkuyoruz.
Kocaelispor, cumartesi günü Gebzespor önünde yine mükemmel oynadı. Takım, bu sezon şampiyonluk için ne kadar kararlı olduğunu bir kez daha gösterdi.
Bir de malum Birlikspor takımı var. Sözde iki sezon üst üste şampiyon olacak, yeni stat bitene kadar Süper Lig’e yükselecekti. Aslında Birlikspor ilk yarının son haftalarında gayet iyiydi. Onlarda para bol. Devre arasında yine önemli transferler yaptılar. 2 nci yarının ilk maçında da deplasmanda Gümüşhane’yi 4 gol atarak yendiler. Birlikspor için bulunduğu grupta liderlik şansı bile ortaya çıkmıştı. Grubun lideri Manisaspor sürekli puan kaybediyor. 2 nci sıradaki Ankaragücü’nün puanı silindi. Birlikspor geçen pazar günü kendi evinde Kupa yorgunu Sivas 4 Eylül’ü yense, ciddi ciddi  şampiyonluk yarışının içinde olacak, liderin peşine takılacaktı. Ama olmadı.. Siyaseten bu kente ibret olsun diye kurulan, çok büyük paraları kullanan Birlikspor, kendi evinde hiç beklenmedik şekilde rakibine yenildi. Yeniden yarışın gerisine düştü.
Birlikspor’a çok güvenen, Birlikspor için saçını süpürge eden AK Partili dostların yavaş yavaş bu takımdan uzaklaştığını biliyorum. Bu iş baştan yanlış başlatıldı. Kocaelispor’a ibret için başlatıldı. Üzerinde “Ah” var. Bir yere kadar geliyor Birlikspor, sonra düşüyor. 
Yine bu takımdan, bu kulüpten bir şey olmayacak. Pazar günü evinde bu kadar avantajlı durumdayken Sivas 4 Eylül’ü yenemeyen takımdan ne olabilir ki.. 
Gelin şu Kocaelispor’a el verin artık. Bakın bu sezon BAL’dan 3 ncü Lige çıkacağız. 3 ncü Lig’de eski borçlar yüzünden puanlarımız silinmesin. Hükümet, devlet borç batağına saplanan UEFA tarafından dışlanan büyük kulüpler için jestlere hazırlanıyor. Kocaelispor’u da bu  kulüp kurtarma girişimlerinin içine aldıralım.. Birlikspor oluşumu, bu kente yapılmış bir hakaret, haksızlıktır. Bu kentin yegane takımı Kocaelispor’dur. Destek verin bize.. Koruyun, kollayın Kocaelispor’u. Şu Birlikspor rüyasından da artık uyanın. 

*Korkunç bir istatistik
Şükredelim ki, son yıllarda ülkemizde büyük doğal afetler yaşanmıyor. Yollar yapıldı, trafik kazaları da azaldı. Ama resmi kayıtlara göre, 2015 yılında Türkiye’de her gün ortalama 4 kişi cinayete kurban gitti. 
Rakamlar, ülke nüfusunun yüzde 86’sının yaşadığı polis sorumluluk bölgesine ait.  2015 yılında 1.342 kişi cinayete kurban gitmiş.  2014 yılında bu rakam 1.433 kişiymiş. Bir yılda cinayet kurbanları sayısında yüzde 2 artış var.  Cinayetlerde ağırlıklı sebep para ve namus.  Aile içi şiddet kapsamına giren cinayetlerde 369 kadın öldürülmüş.  Cinayete kurban gidenlerin 193’ü, 18 yaşından küçük gençler. 
Bütün rakamlar, özellikle şiddet cinayetlerinin patladığını gösteriyor. Bir de alacak-verecek cinayetleri. Artık 50 Kuruş için bile silah çekiliyor. 2015 yılındaki cinayetlerin yüzde 67’sinde ateşli silah kullanılmış. Geri kalan cinayetlerin büyük bölümünde bıçak-şiş-tornavida kullanılmış.  Boğarak öldürmek,  sert cisimle vurarak öldürmek de var. 
Türkiye’nin silah konusunda yeni önlemler alması gerekiyor. Canı isteyen herkesin gelişigüzel silah sıktığı, silah taşımanın neredeyse serbest hale geldiği bir dönemden geçiyoruz. Her yıl cinayete kurban giden insan sayısı artıyor. Bir şekilde önlem almak lazım. Üstelik, bizim ülkemizde cinayet işleyenler en fazla 5-10 yıl yatıp, yeniden aramıza katılabiliyorlar.
*İki otoyol ilimiz için çok önemli 
Hükümet ulaşım alanında büyük projeler yapıyor. İstanbul’da  3 ncü Boğaz Köprüsü bitmek üzere.. İstanbul-İzmir otoyolu ülke için son derece önemli. Gayet hızlı gidiyor. Bölüm bolum bu yolun biten kısımları hizmete açılıyor. İstanbul-İzmir otoyolu üzerinde bulunan İzmit Körfezi de bu yıl içinde tamamlanmış olacak. 
Tabii, Kocaeli’nin, İzmit’in de bu yollara ulaşması gerekiyor. Bizim D-100 bitti. D-130 bitti. TEM bitti. Artık İzmit’ten İstanbul’a gidip gelmek bile çok ciddi sorun. İki büyük proje var gündemde. Biri Kuzey Marmara otoyolu.  İzmit’in üzerinden geçecek. Derince-Körfez-Gebze sırtlarından geçip, bitmek üzere olan 3 ncü Boğaz Köprüsü7ne ulaşacak. Üstelik bu Kuzey Marmara Otoyolu’na paralel bir de demiryolu inşa edilecek. Bitmekte olan 3 ncü Boğaz Köprüsü’nde tren yolu da var, oraya bağlanacak. 
Bir de Güney Marmara Otoyolu var. Topu popu 62 kilometre uzunluğunda olacak. Bu yol da D-130’a alternatif.  Başiskele, Gölcük, Karamürsel sırtlarından geçecek,, yapımı süren  İstanbul-İzmir otoyoluna bağlanacak. 
Kuzey Marmara Otoyolu’nun projeleri hazır. Güzergahı belli. Sözde geçen yıl ihalesi yapılacaktı. Olmadı. Hala ihalesi yapılmadı.
Güney Marmara Otoyolu için, ocak ayı başında ÇED toplantısı yapılacağı açıklanmıştı. Güzergah üzerinde bazı çalışmalar var. Henüz ÇED toplantısı yapılmadı. 
İlimizin ulaşımdaki sıkıntısı her geçen gün artıyor. Hem Kuzey Marmara Otoyolu’na, hem Güney Marmara Otoyolu’na çok acil ihtiyacımız var. Kentimiz siyasetçilerinin bu iki büyük projenin
yapımının biran önce başlaması için harekete geçmeleri gerekiyor.


*Otoyol’da sıkışıp kalmak 
Alikahya’da Kavanium evlerinde oturuyorum. Benim dairemin manzarasında yeni yapılan ve hızla yükselen yeni Şehir Stadyumu; Çöp Fabrikası ve Otoyol var.
Cumartesi gecesi hava buz gibi soğuk. Kar bir yandan devam ediyor.. Saat 19.00 sıralarında gözüm Otoyol’a takıldı.. İstanbul’a gidiş yönü durmuştu. Az ileride, Alikahya sırtlarında buzlanma nedeniyle kaza olmuş.. Yol kapanmış..En az 2 saat.. Araçlar yerinden kımıldayamadı, bir tekerlek mesafesi ilerleyemedi. 
Otoyollarda, özellikle kötü hava koşullarında dünyanın her yerinde zincirleme kazalar olur. Bir kazaya müdahale etmek, yolu yeniden açmak son derece zordur. Ama özellikle Avrupa’daki otoyollarda hemen trafik başka yollara aktarılır. Ya da bir şeritte kaza olmuşsa, öbür şeridin bir bölümü, kaza nedeniyle tıkanan şeritteki araçlara verilir. Ortadan bariyer kaldırılır, hiç değilse trafiğin yavaş yavaş akması sağlanır. 
Bizim ülkemizdeki otoyollarda bu  seçenekler yok.. Kaza olup yol kapanınca, binlerce araç kımıldamadan uzun süre beklemek zorunda kalıyorlar. Avrupa otoyollarında bir kaza nedeniyle sıkıntı olduğu zaman bütün araçların radyolarına- radyo kapalı olsa da otomatik açılır. Başka kanallar dinleniyor olsa da sistem devreye girer-  önlerindeki yolun kapalı olduğu bildirilir ve başka yola çıkmaları sağlanır.
Bizde bunların hiç biri yapılmıyor. Öndeki kavşaklardan başka yola çıkma şansı olan araçla bile, kazadan habersiz oldukları için o sıkışıklığın içine girmek, saatlerce beklemek zorunda kalıyorlar. Arabalarda hasta insanlar olabilir. Bebekler yaşlılar olabilir. Saatlerce araba içinde beklemenin  zorluğunu düşünebiliyor musunuz?..
Saat 19.00 sıralarında kapanan otoyolun İstanbul’a gidiş yönü, saat 21.00 sıralarında açılabildi. Biriken trafiğin erimesi en az 3 saat sürdü. Hepsini evin camından izledim.
Bundan sonra yapılacak yeni otoyollarda bu tür durumların düşünülmesi gerekiyor. 
Bizimkiler beğendiyse, 41 Burda tutar demektir
Geçen pazar gününün tamamını evde geçirdim. Sürekli televizyonda maç ve film izledim. Dışarısı karla kaplıydı ve dışarıya adım bile atmadım. 
Malum,  41 Burda AVM açıldı. Evde eşim, “Gidip şurayı bir görelim. KFC’den yemek alalım” diye yalvarıyor. Hiç canım istemedi. Sonunda büyük oğlum ile eşim dayanamadılar, gitmeye karar verdiler. İkisi de iyi tüketici, alışveriş meraklısıdır. Evden ayrıldıktan yaklaşık 2 saat sonra döndüler.  Eşim yıllardır “İzmit’te neden KFC açılmıyor” diye hayıflanırdı. Kovayla tavuk almışlar. Bana da iki dilim pizza.  Döndüklerinde 41 Burda ile ilgili izlenimlerini sordum. Eşim; “Kapalı yeri yok. Ben çok üşüdüm. Ama çok da beğendim. Havalar ısındıktan sonra 41 Burda mükemmel olacaktır. Çok güzel dükkanlar var. Ulaşımda bir sıkıntı olmadı. Otoparkı gayet rahat. Çok beğendim” dedi.
41 Burda’da çok kalitesi sinemalar da açılacak. Eşim ve oğlum beğendiyse, “Biz iyi havalarda buraya sık sık gideriz” diyorlarsa, 41 Burda olmuş demektir. Havalar ısındığında, ben de sinemaları için giderim diye düşünüyorum. Alışverişle işim olmaz. Ama yemek içmek ve film izlemek için herhalde gideceğim. Bu arada belirtmek lazım. Cumartesi ve Pazar günleri,  hem 41 Burda, hem Symbol, hem diğer AVM’lerin hepsi oldukça hareketliydi. “Bu kadarı fazla” lafı, bu şehir için geçerli değil. İyi bir şey, iyi bir hizmet varsa, bu kentte bunların da çok alıcısı var. 

*Balık tüketimindeki ürkütücü düşüş
Bütün dünya kabul eder. Balık-özellikle deniz balığı- hem en lezzetli, hem de insanlar için en yararlı yiyeceklerin başında gelir. Türkiye, üç tarafı dünyanın en lezzetli balıklarının yaşadığı denizlerle çevrili, göllerinde, akarsularında en nadide balıkların yaşadığı, bu açıdan dünyadaki en avantajlı ülkelerden biridir.
Ama son yıllarda hızla avlanan balık miktarı ve kişi başına tüketim düşüyor. Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin (TZOB) elindeki resmi verilere göre ülkemizde su ürünlerinin kişi başına yıllık tüketimi 2007-2014 yılları arasındaki dönemde 8.6 kiloyken, 2015 yılında 5.4 kiloya gerilemiş.
Çocukların, yetişkinlerin, yaşlıların balık yemesi gerekiyor.  Ama Türkiye giderek daha az balık bulabiliyor, giderek kişi başına balık tüketimi düşüyor. Çiftlik ürünü balıkların, tatlı su balıklarının, deniz balıklarının yerini tutması beklenemez. 
Neyse ki bir tesellimiz var. Son yıllarda İzmit Körfezi temizlendi. Üstelik İzmit Körfezi’nde profesyonel balık avı yasaklandı. İzmit Körfezi’nde yaşayan balık türü de, miktarı da artmaya başladı. Birkaç yıl sonra taze deniz balığı yemek için hepimizin elimize bir olta alıp, İzmit Körfezi’nde avlanmaya çıkmamız gerekebilir. Balığın, deniz balığının kıymetini bilmeliyiz.  Denizlerimizde balık kalmaz, bu ülke bu denli avantajlı konumda bulunmasına rağmen balık yiyemez hala gelirse, çok sağlıksız nesiller yetişecek demektir.
Bu yazı toplam 756 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.