1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Welborn’deki toplantı
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Welborn’deki toplantı

A+A-
Amatörler olan sevdamı sanıyorum ki bilmeyen yoktur. Amatör futbolun konu olduğu her platforma mutlaka gitmeye çalışırım. Hele özel olarak ananmışsam, gitmezlik etmem, edemem. Hafta içi ASKF Başkanı Murat Aydın telefon etti, “Cuma akşamı yemekli toplantımız var, bekliyorum” dedi. Hafta tatilim olmasına rağmen bu davete gittim. Amatörlerle birlikte olmaktan gerçekten büyük keyif alıyorum. Başiskele’deki Welborn Otel’deki yemek. Kentteki tüm otelleri görmüşümdür, Haluk Ulusoy’un sahibi olduğu bu otele ilk kez gittim. Toplantı için masaların özenle hazırlanmıştı. Eski hakemlerimizden sevgili Funda Öztürk otelin basın ve halkla ilişkiler sorumlusu.  Sağ olsun spor kafilesine yakın ilgi gösterdi. Servis hızlı, yemekler diğer otellerdeki menüye göre farklı ve lezizdi. Özellikle incir tatlısına bayıldım.

GELMEYEN 13 KULÜP BAŞKANINI KINIYORUM
 Süper Lig ve 1.Küme’deki 63 takımın başkanına davet çıkartılmıştı. Yemek saati 19.00 olarak açıklanmıştı ve o saatte bize ayrılan yerin yarısı boştu. Genellikle işimizi son dakikaya bırakmak gibi bir alışkanlığımız var ya, çok başkan geç katıldı. 19.30 gibi yemek başlayabildi. Başkan Murat Aydın 50 kulüp başkanının geldiğini söyledi. 5 kulüp mazeretliymiş, 8’i ne aramış ne sormuş.  Dert dinleme, sorunların konuşulacağı bir toplantı bu. Kulüplerin duyarlı olması, mutlaka katılım sağlaması gereken bir organizasyon. Tüm kulüplerin temsili gerekliydi. Bu işin mazereti mi olur Allah aşkına. Hadi başkanın çok önemli işi var, bir yönetici kalkıp gelmez mi?  Toplantıya mazeretli veya mazeretsiz katılmayan kulüplerin isimlerini haber sayfamızda yazdık, tümünü kınıyorum. Taban Birlikleri Başkanları tam kadro oradaydı, teşekkür ediyorum. Toplantının özel konuğu Acıbadem Hastanesi’nde görevli Profesör Doktor Yavuz Kocabey’di. 

TÜRKİYE BU DEVRİMİ KONUŞUYOR
Malum son günlerde Türkiye Kocaeli ASKF’nin sağlık devrimini konuşuyor.  Süper Lig ve 1.Küme’deki tüm kulüpler tüm sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanıyor. ASKF işin sponsoru oldu ve Acıbadem gibi önemli bir hastaneyle anlaştı. Böylesi büyük hizmetin hayata geçirilmesinde payı olan Yavuz Kocabey özel olarak toplantıya davet edilmişti. Kocabey verilen hizmete dair ayrıntılı açıklamalar yaparak, kulüpleri bilgilendirdi.  Toplantıda söz alan hemen herkes sağlıkla ilgili bu proje için ASKF’yi kutladı. Bu hizmet gerçekten de her türlü takdiri hak ediyordu. Sevgili Remzi Demirer yılın en önemli hizmeti dedi, kimisi milat dedi, kimisi devrim,  bana göre bu çok daha büyük bir olay. Türkiye’de eşi ve benzeri olmayan bir hizmet.

ASKF TARİHİNİN EN ÖNEMLİ HİZMETİ
 Kocaeli ASKF’nin 30 yıllık tarihinde böylesi bir proje görülmedi. Emeği, katkısı olanlara şükranlarımı sunuyorum.  Hereke Yıldızspor yöneticisi sevgili Çetin İnan bir örnek verdi ki, bu örnek hizmetin boyutunu ortaya koyuyordu. İnan, “BAL’da futbolcular TFF’nin sağlık güvencesi altında. Bu ligdeyken futbolcumuzu ameliyat ettirdik, 10 bin TL masraf yaptık. TFF bize 1200 TL’sini geri verdi. Aynı ameliyatı şimdi yaptırdık, hiçbir ücret ödemedik” dedi. Bir iki kurumun gücüne, bütçesine bakın, bir de verdiği sağlık hizmetine. ASKF bu işi nasıl yaptı hala inanamıyorum ancak bir gerçek var ki, müthiş bir olay bu. Dilerim ki, bu yılla sınırlı kalmaz, gelecek sezonlarla da sürer.

HİÇ BİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK
 Toplantıda sağlık anlaşması dışında ağırlıklı olarak TFF’nin hakemlere yönelik saldırılar üzerine yürürlüğe koyduğu disiplin talimatı konuşuldu. Saha içi veya dışında ön küçük bir sözlü veya fiili saldırıda, teşebbüste hakeme tatil etme yetkisi veren yeni madde uzun uzun konuşuldu. Doğrusu ben ilk açıklandığında uygulamanın sadece profesyonel ligi kapsayacağını sanıyordum. Murat Aydın ve Mithat Ağa amatörde de talimatın geçerli olduğunu söyledi. Bu talimatı amatör maçlarda uygulamanın ne derli zor olacağını başka Disiplin Kurulu Başkanı Bora Uluç olmak üzere pek çok konuşmacı söyledi.  Sıkıntılar, sancılar yaşayacaktır. Burada hakemlerin çok dikkatli olmaları gerekiyor. Talimat, Bağçeşmespor Başkanı’nın dediği gibi her yerde, her sahada aynı şekilde uygulanmalı, çifte standart olmamalı. Uygulama adaletli olursa sıkıntı çıkmaz. Yeni talimat açık. Hakemlere yönelik ön küçük bir taşkınlık maçların tatil olmasını, başka anlamda ilgili takımların hükmen yenik sayılmasını beraberinde getirecek.   Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.  

HERKES KENDİ EVİNİN ÖNÜNÜ TEMİZLESİN  
İlginçtir toplantıda Süper Lig lideri Şekerpınar’ın başkanı hakemlerden ciddi şekilde dert yandı, hakemlerin art niyetli olduğunu söyledi. Sevgili Mithat Ağa dayanamayıp söz aldı ve Şekerpınar başkanına yanıt verdi. Ağa hiçbir hakemin art niyetli olmayacağını, bu zihniyetteki bir hakemin ilimizde barınamayacağını söyledi. Aynı görüşteyim. Hakem art diyetli olmaz ama ciddi hatalar yapabilir.  Aynı şekilde art niyet taşıyan bir hakem çıktığında, derhal işinin bitirileceğinden de kuşkum yok. Çenesuyu Başkanı duayen sevgili Bünyamin Akman’ın mesajı bence toplantıya damga vurmuştur. Ben de köşemde sıklıkla dile getiriyorum. Herkes önce kendine baksın, kendini sorgulasın diyorum. Bünyamin Akman, “Bir futbolcum kırmızı kart gördü, cezası açıklandıktan sonra ilave olarak bir maç da ben vereceğim. Herkes kendi evinin önünü temizlesin” dedi. 

LİSANSLI FUTBOLCULARA HAKEMLİK ÇAĞRISI
Her kulüp başkanı, yönetimleri işte bu zihniyetle hareket etmeli.  İl Hakem Kurulu Başkanı Kerim Akdülger’in çağrısı da çok önemliydi. Akdülger önce bir bilgi verdi. Lisanslı futbolcuların aynı zamanda hakemlik yapabileceğini, sadece kendi takımının bulunduğu grupta maç yönetemeyeceğini açıkladı. Akdülger bu bilgiden sonra kulüp başkanlarına, “Hakem sıkıntımız var. Kurs açıyoruz, her kulüp iki futbolcusunu göndersin” çağrısı yaptı. Hakemlikle futboldan gelmenin ne derli önemli ve avantaj içerdiği herkesin malumu. Dilerim ki, kulüpler bu davete ilgi gösterir, aralık ayındaki kursa çok sayıda lisanslı futbolcu katılır. Üniversitede okuyup harçlık için top oynayan yüzlerce genç var. Üstüne hakemlik de yapabiliyorlar. Ekstra bir ücret almaları, harçlıklarını ikiye katlamaları söz konusu. Bence hakem kursu için başvursunlar. Futbolcuların hakemlik yapması sadece sayıyı değil, niteliği de arttıracaktır. 

DEMİRER’İN TESBİTİ ÇOK ÖNEMLİ 
Toplantıda can alıcı konuşmayı, daha doğrusu bir tespiti Antrenörler Derneği Başkanı Remzi Demirer yaptı. Demirer, bir aylık süreçte 7 futbolcunun çapraz bağ ameliyatından yola çıkarak, “Bunun en önemli nedeni sentetik sahaların sulanmayışı. Sert suni zemin bu sakatlıklara zemin hazırlıyor” dedi. İşin uzmanı Yavuz Kocabey de, Demirer’in görüşünü, bilimsel anlamda doğruladı. Çok önemli bir konu. Sorumluluk Gençlik Hizmetleri Spor Müdürlüğü’nün. Tüm sahalarda mutlaka sulama tankları bulunmalı, maç ve antrenman öncesinde sulama yapılmalı. ASKF de bu işin takipçisi olmalı. Sağlık her şeyden önce diyoruz, sağlık için önemli projelere imza atıyoruz, bu önemli sorunu da çözmek durumundayız. 

AYDIN DOLUYDU, BİRLİKSPOR KONUSUNA GİRDİ
Toplantının son bölümünde ASKF Başkanı Murat Aydın, basından gelen bir yorum üzerine Kocaeli Birlikspor konusuna geldi. Konu kendisi açısından hassastı, çok da doluydu. Basından yorum gelmese de bir yolunu bulup bu konuya girecekti. Ses tonunu yükselterek uzun sayılabilecek bir konuşma yaptı,  Birlikspor başkanlığı döneminde amatörleri hiç ihmal etmediğini özellikle vurguladı.  Kulüpler de aynı fikirdeydi ki, kimse Aydın’ın bu sözlerine itiraz etmedi. Aydın 2016’daki kongrede aday olup olmayacağına yönelik soruya da, “Bunun kararını ben değil, buradaki kulüplerimiz verecek” dedi. Aydın’ın bu sözleri büyük alkış aldı.

ALTINTAŞ’IN TEPKİSİ HAKLIYDI
Konunun muhatabı olan bazı basın mensupları da adları geçtiği için söz alıp konuşunca Birlikspor konusu biraz uzadı, bu da kimi kulüpleri doğal olarak rahatsız etti. Kullarspor Başkanı sevgili Fahri Altıntaş, “Bu toplantıda amatörlerin sorunlarının konuşulması gerekiyordu. Ancak görüyoruz ki burada Birlikspor konuşuluyor, profesyoneller konuşuluyor, siyaset konuşuluyor. Ama biz sorunlarımızı anlatamıyoruz. Basın için varsa yoksa profesyoneller. Amatörleri dinleseler, amatöre yeteri önemli gösterseler Kocaelispor bu durumda olmazdı” diye tepki gösterdi.  Altıntaş’ın Birlikspor muhabbetinin uzatılmasına yönelik tepkisi haklıydı. Bu toplantı o konunun yeri değildi. 
Yaklaşık üç saat süren toplantıya dair sizlere aktarabileceğim izlenimlerim bunlar. Amatörlere dostluğun ve kardeşliğin egemen olduğu, sakatlığın yaşanmayacağı, güzelliklerin ön plana çıkacağı hayırlı bir ikinci yarı diliyorum. 
Bu yazı toplam 269 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.