1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Wikileaks ve hedefi
Wikileaks ve hedefi

Wikileaks ve hedefi

Söz konusu sitenin elinde 251 bin 287 belge bulunmaktaymış. Bunun 226'sı bile küresel siyasette med-cezir süreçlerine ivme kattı. Wkite house (Beyaz Saray)bu belgeleri red ve inkar edemedi. Sadece ''i

A+A-

Söz konusu sitenin elinde 251 bin 287 belge bulunmaktaymış. Bunun 226'sı bile küresel siyasette med-cezir süreçlerine ivme kattı.

Wkite house (Beyaz Saray)bu belgeleri red ve inkar edemedi. Sadece ''iç yazışma ''tanımı ile yetindi. Ayrıca ''ABD dış politikasının ifadesi''diye de vurgu yaptı.

Neler yok neler!..

Özel hayatların deşifresinden tutun da,ülkelerarası diplomatik figürlere kadar.

''Bilgi notu'' türünden kayıtlar.

Belgelerin kriptolu biçimde ve kozmetik eksenli özelliklerine karşın,bir internet sitesi marifetiyle ''sızdırılması''son derece manidar.

Acaba servis işlemi etkili ve yetkililerin ilgisi ve bilgisi dahilinde yapılmış olabilir mi?

Büyük ihtimal.

Ortada somut kayıt yok.

Büyük oranda ''rivayet''üzerine monte edilmiş bilgi notları olsa da ABD'nin bazı ülkelere ve o ülkelerin tepe yöneticilerine bakış tarzına dair fikir verici yaklaşımı....

Bu bilgiler niye sızdırıldı veya niye sızdırılmış olabilir?

Akla gelen ilk ihtimal şu olabilir:

Yakın süreçte ABD Merkez Bankası 600 milyar dolar taze parayı tedavüle soktu.

Bu mali operasyon,hem bu ülkenin iç mali dengelerini yerli yerine oturtmayı, hemde doların dış piyasalardaki iktisadi prestijinin sağlamlaştırmayı hedeflemişti.

Çünkü...

Çin bir yandan rezervinde 3. 5 trilyon doları tutarken,öte yandan İran'la ''yuan''üzerinden ticaret anlaşmaları yapmak, doları devre dışı bırakacak operasyonlara imza atmıştı.

En son Türkiye ile geçen ay yapılan anlaşmayı hatırlayalım,Türkiye Çin Ticaret Anlaşması'nı!..

Ticaret hacminin para sürkilasyonu ''yuan-lira'' takası diye tarif edilebilecek bir mali düzlemde gerçekleşmesi de bir '' ilk'' ti.

Aynı şekilde bazı AB ülkelerinin Çin'le gerçekleşen bazı ticari faaliyetlerini ''euro-yuan'' ekseninde gerçekleştirmeleri,ABD yönünden bardağı taşıran son damla oldu.

''Dolar'' küresel sermaye akışında ve ticaret dünyasında sürekli olarak mali saygınlığını yitirecek endişesi,  ABD'yi sür'atle yeni kararlar almaya sevketti.

Konuya hem ekonomik,hemde diplomatik bağlamda çözümler hedeflendi.

İmdada wikileaks sitesi yetişti.

Yetkililer,bazı ülkelerin ''number one'' yöneticilerine ''aba altında sopa göstererek'',sanki tehdit ve santaj sürecine start verdi.

''Eğer takip ettiğiniz kulvar,ABD çizgisinin dışına düşerse, elimizde daha hangi belgeler ve bilgiler olduğunu tahmin edin!..''türünden sinyallerle bazı ülkelerin önemli isimlerine gerekli mesajlar verilmiş olabilir,diye düşünmek mümkün.

Bu bir varsayım.

ABD'nin samimiyetsizliğini ve iki yüzlülüğünü Sam Amca'nın antipatikliğinin yeni bir göstergesini sergilemesi yönünden de manidar!.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.