1. YAZARLAR

  2. İbrahim ELGİN

  3. YA KÜÇÜK BİR BARDAK SU YA DA BİR GÖL OLACAKSIN
İbrahim ELGİN

İbrahim ELGİN

Yazarın Tüm Yazıları >

YA KÜÇÜK BİR BARDAK SU YA DA BİR GÖL OLACAKSIN

A+A-

Ustaların çıraklarına sadece meslek değil hayatı da öğrettikleri yani gerçek anlamıyla öğretmen oldukları bir dönemde bir ahşap ustası yaşıyormuş. Usta yanına bir çırak almış fakat çırak sürekli yakınıp duran, her şeye bozulan, her şey kendine zor gelen bir çocuk çıkmış. Tahta getirmeye gidiyor geldiğinde ellerine kıymık battığından uzun, uzun yakınıyormuş. Bir iş teslim etmeye gidiyor, döndüğünde yoldan sıcaktan müşterinin tavrından yakınıyormuş. Usta çırağına bir şeyler anlatmaya çalışmış ama sözlerinin hiç faydası olmadığını görmüş.

               Bir gün usta çırağını köye tuz almaya göndermiş. Çırak ustasının dediği gibi gidip tuzu alıp gelmiş. Çırağına bir bardak su getirmesini söylemiş. Çırak bir bardak suyu getirmiş. Usta çırağına şimdi tuzu bardağın içerisine dök demiş. Çırak tuzu döktükten sonra şimdi o suyu iç demiş. Çırak suyu içmiş ve içer içmezde tükürmüş. Çırağına tadı nasıldı diye sormuş, çırakta çok acı demiş. Usta çırağına tuzu yanına al gel gidiyoruz demiş. Çırak ustasının peşine takılıp bir süre sonra bir gölün kıyısına gelmişler.

               Usta çırağına bütün tuzu göle dök demiş. Döktükten sonra usta şimdi gölün suyundan iç demiş. Çırakta içmiş içtikten sonra usta suyun tadı nasılı diye çırağına sormuş. Çırakta çok tatlı diye cevap vermiş. Peki, tuzun acısını hiç hissetmedin mi ye sormuş. Çırak hayır demiş. Bu cevaptan sonra usta çırağını karşısına alıp oturtmuş. Ve anlatmaya başlamış. Bak oğlum hayattaki bütün olumsuzluklar işte bu bir avuç tuz gibidir.

                Eğer sen küçük bir bardak su ise tuzun bütün acısını hisseder hayatın bütün olumsuzluklarından da öyle etkilenirsin. Eğer sen kişiliğinle ve gönlünle bu önümüzde ki göl gibi isen hayatta karşılaşabileceğin bütün olumsuzluklar seni o bir avuç tuzun gölün suyunu nasıl etkilemediyse senide öyle etkileyemeyecektir demiş. Seçim senindir ya küçük bir bardak su olacaksın ya da engin bir göl. Biz zannediyoruz ki hayatın ağır şartları inişleri ve çıkışları biz mutlu olmayalım diye var.

                Öyle zannettiğimiz içinde her engelin karşısında, her eşiğin önünde, her duvarın dibinde kendimizi mutsuz, çaresiz ve halsiz hissediyoruz. Yani dünya denizinde yüzemeyeceğimizi su üzerinde kalamayacağımızı boğulup gideceğimizi sanıyoruz. Oysa her olayın, her nesnenin, her zorluğun temelinde bize bir kabiliyet kazandırma hikmeti saklıdır. Yüzenler gayet iyi bilirler ki su yüzmek için vardır. Veya su onları taşımak için akar. Bu hayat denizinde gemimize su aldırmadan yaşamak istiyorsak kaptan olarak kendimizi iyi yetiştirmeliyiz.

                Yaşama sakın küsmeyin eğer hayata küserseniz hayat size aldırmadan yoluna devam eder, yolda kalan ve üzülen siz olursunuz. Umutsuzluğa düştüğünüzde sahip olduklarınızı yüce yaratıcının sizlere sunduğu nimetleri düşünün birde şunu iyi bilin ki hayat yolunda hep düzlüklerde gideceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. İllaki sıkıntılar olacaktır aslolan bu sıkıntıların sürekli olmayacağını bilmek sürekli yokuş tırmanmayacağımızı bilmektir. Sürekli mutluluk asla yoktur.

                 Umudunuzu asla yitirmeyin hayatla el ele tutuşarak yolunuza devam edin. İnsan oğlu ne yazık ki aciz bir yaratık şikayet etme, sorunu ve suçu başkasının üzerine atma, gerekli çaba ve isteği göstermeme, elindekini görmeme, sahip olduklarının değerini bilmeme acizliğimizin en önemli göstergeleri. Galiba insanın acizliği elde ettiklerini değil de devamlı elde edemediklerini düşünmesinden kaynaklanıyor. Yetinmeyi ve idare etmeyi azımsıyoruz. Gerekli çabayı göstermeden hep daha fazlasını ve olmayanı istiyoruz. İçimizde ki hırsın katlanarak çoğalmasına ve bizi gün ve gün mahvetmesine göz yumarak. İyi pazarlar…        

Bu yazı toplam 1287 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.