1. YAZARLAR

  2. İlksen ÇAĞLAYAN

  3. Yabancı Dil Öğrenimi
İlksen ÇAĞLAYAN

İlksen ÇAĞLAYAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Yabancı Dil Öğrenimi

A+A-
Yaklaşık 8 yıldır yabancı dil öğretiminin  içinde olduğumdan dolayı genelde yaşanan bazı zorluklara, endişelere, korkulara  şahit oluyorum. Bunlar arasında  dil öğrenmenin zor olduğunu düşünme , yeterince destek alamama, kendine yeterince güvenememe ve bu işe olması gerektiği kadar zaman harcamama olabilir. Bu tip kriterler arasında sadece yeterli ve düzenli çalışmama, tekrar yapmama, dersi iyi dinlememe gibi başlıkların bu öğrenimi yavaşlattığını ve tamamen bizim sorumluluğumuzda olduğunu düşünüyorum, diğer kriterler ise aslında bir şekilde aşılabilir, nasıl mı?
Öncelikle dil erken yaşta öğrenilir , ne kadar geç o kadar zor, o yüzden sen sen ol şimdi öğren gibi belli başlı kalıplarla boğuyoruz eğer ki yabancı dili öğrenen çocuğumuz ise. Ya da eğer ki öğrenme sürecinde olan kişi kendimiz veya bezer yaş grubundaki biri ise isteğimiz her ne kadar çok olsa dahi kendi kendimize motivasyonumuzu , hevesimizi kırıyoruz, kendi kendimizi üzüyor, kendimize olan güvenimizi azaltıyoruz. Bence iki türlü de haksız olduğumuz bir durum var. Öncelikle veliler olarak çocuğumuza yeterince güvenmiyoruz, onun başarabileceğini düşünmüyoruz. Bu yüzden de sürekli baskı altında , fazla üstüne titreyerek, sürekli yargılayarak ya da şüpheci davranarak bu durumu büyük mesele haline getiriyoruz. Zamanında belli şartlardan dolayı kendimizin gerçekleştiremediği şeyleri çocuğumuzun yapmasını , hem de en iyisini ve en hızlı bir şekilde  yapmasını bekliyoruz. Bu oldukça normal, fakat farkında olmadığımız bir şey var o da şu , çocuğumuzun ilgi alanını, kapasitesini, dile yatkınlığını, yeteneğini görmezden geliyoruz. Kimimiz yavaş öğrenir, kimimiz daha hızlı, kimimiz dokunarak, kimimiz sadece okuyarak  daha iyi öğrenir. Halbuki hem takip ederek, hem gerekli olan her türlü  desteği sağlayarak, hem motive ederek ve güven vererek çocuğumuzu bu süreçte mutlu ve eğlenceli  bir şekilde yabancı bir dili öğrenmesini sağlayabiliriz. Öte yandan kendimize gelecek olursak eğer ki böyle bir karar aldıysak zaten o yola girmişiz demektir, buna göre de kendimizi motive ederek, azimle, istekli, kararla bunu gerçekleştirebiliriz.
Peki bu süreçte başka  nelere dikkat edebiliriz?  Bu yazıyı hem öğrenciler, hem de öğrenmekten vazgeçmeyen yetişkinler için yazdığımı belirtmek istiyorum. Öncelikle en kısa yolda öğrenmek yerine, bu sürecin keyfini çıkara çıkara en doğru ve en kalıcı olarak nasıl öğrenebilirim diye kendimizi yönlendirebiliriz. Acele etmeye gerek yok zaten zamanı geldiğinde ve doğru koşullar oluştuğunda önce anladığınızı sonra da yavaş yavaş konuşabildiğinizi fark edeceksiniz.  Herkesin anlama ve öğrenme hızı farklıdır. Kendinizi ters giden bir durum olursa yargılamayın, suçlamayın. Zaten zamanla yapabildiğinizi kendiniz de fark edeceksiniz, yeter ki sabırlı olun. Bunun yanı sıra düzenli, sistemli ve kararlı olarak çalışmak çok önemli. Dozunu siz belirleyebilirsiniz bunun ama en azından verilen ödev veya yapılması gereken diğer çalışmaları aksatmamaya özen gösterin. Sırf ödev yapmak bile çok faydalı olacaktır. Öğrenmeye evinize gittiğinizde de devam edebilirsiniz. Bunun için  burada sayamayacağım kadar  çok eğlenceli, öğretici aktivite , ekstralar mevcut. Bunları öğretmeninizden isteyin, kendisi bu konuda her açıdan size seve seve  destek olacaktır, buna eminim.  Ayrıca sınıf içerisinde de anlamadığınız, zorlandığınız yerleri de öğretmeninize mutlaka sorun. Önceki konulardan anlamadığınız, tam olarak kafanızda oturmamış bir kısım olunca, daha sonra öğreneceğiniz yeni konularda zorluk yaşayabileceğinizi  hatırlayın. O nedenle sorun, öğrenin, anlamaya gayret edin. Bu arada da hata yapmaktan hiiiç  çekinmeyin. Hata yapa yapa öğreniriz, tıpkı düşe kalka, bir yerlerimizi çarpa çarpa  yürümeyi öğrenmeye çalıştığımız gibi.   Biliyor musunuz benim minicik öğrencilerim hem çok  soru sorarlar  hem de kendi kendilerine bazen gülerler bile bir kelimeyi tam olarak söyleyemedikleri veya hatırlayamadıkları  zaman. Çünkü hiç korkuları yok, oldukları gibiler ve rahat bir ortamda da oldukları zaman kendilerini o ortama bırakıveriyor ve böylece de  çok daha kolay, rahat ve de en önemlisi farkında olmadan öğreniyorlar. Dersi dinlerken sadece o anda oluyorlar ve ilgilerini çeken her ne olursa olsun hiç tereddütsüz kendilerini ona veriyorlar, bu süreçte de bir şeyler öğrenmek onlar adına elbette daha kolay oluyor.
Herkesin de kabul ettiği  gibi bir dil bir insan, iki dil iki insan.. 
Daha değinilecek bir kaç unsur daha olduğundan bu yazının devamı haftaya olacak , herkese güzel, mutlu, sağlıklı  bir hafta sonu dilerim.
“Öğrenme sanatının unsurları: İrade, düzen ve zamandır.”
Marcel Prevoisi
Bu yazı toplam 346 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.