1. YAZARLAR

  2. Tümay Mercan

  3. YAĞMUR VE KAR YOKSA “SU” YOK
Tümay Mercan

Tümay Mercan

Yazarın Tüm Yazıları >

YAĞMUR VE KAR YOKSA “SU” YOK

A+A-

Bu yıl beklenen yağmur ve kar yağışları her bölgede yeterince olmadı. Genel olarak kurak bir kış geçirdik. Yıllar öncesinden söylenen “iklim değişikliğini” aslında yavaş yavaş yaşıyoruz. Fark etsek de umursamaz davranıyor ve “bize bir şey olmaz” modundan çıkamıyoruz.

Oysa “bize bir şey” olmaya başladı. Yazlar ve kışlar eskisi gibi değil.  Her bölgede akan bir su görüp, “bu sular azalmaz” denilse de azaldığını, bazı su kaynaklarının kuruduğunu görüyoruz.

Ülkemiz nüfusunun TÜİK verilerine göre  % 92’si ilçe ve illerde yaşıyor. Şehirleşme oranı artıkça akan suları gerçekte görmeyip hayalimizde kaldığı gibi canlandırıyoruz galiba.  Şehirde yaşayanlar musluktan akan suları sonsuz sanmaya başladılar.

Sanayi kuruluşları “parasını veriyoruz, parayla değil mi? Diye düşünüyorlar. “Gri su” kullanımına da yanaşmıyorlar.  Yakın zamanda suyu parayla da bulamayacaksınız

Şunu hala anlayamadık. Yağmur ve kar yoksa “su” da yok. Deniz suyu arıtma, kirli suyu arıtma, yağmur suyundan faydalanma konusunda yeterince bilinçli değiliz. Devlet bu konuda gerekli çalışmaları yapmış. Ama vatandaş ve kurumlar olarak yüzümüzü yıkayamadığımız, işletmede işler susuzluk sebebiyle aksadığı gün konuyu anlayacağız sanırım.

Suyun hayat olduğunu, yaşamsal bir önemi olduğunu,  yokluğunun binlerce olumsuz çarpan etkisinin olacağını da herkes biliyor. 

Ama muazzam bir vurdumduymazlık var toplumda. Hem bireysel hem de sanayi ve tarım alanında. Sanki toplum olarak “en son derdimiz su “ gibi davranılıyor.  Oysa ilk dertlerimizden biri bu olmalı. Su kaynaklarının korunması, güvenliği, arıtma sistemleri, tasarrufu, konuyla ilgili stratejiler vb konular her bir bireyin önceliği, derdi olmalı.

Su ile her temasta, elinizi, yüzünüzü yıkadığınızda, sanayi kullanımında, tarım kullanımında su ile ilgili bireysel ve kurumsal olarak herkes üstüne düşünleri düşünmeli, kendine soru sormalı ve sorumluluk hissetmeli.

Sözün özü; Susuz yaşayamayacağını düşünüyorsanız, bireysel tüketimde, sanayide ve tarımda su tasarrufunu da aklınızdan çıkarmayınız. “Bana ne” demeyiniz. Yarın çocuklarınıza ve torunlarınıza hesap veremez, onları da susuz bırakmış olursunuz.

Bu yazı toplam 1387 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.