• BIST 78.844
 • Altın 125,483
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • Kocaeli 13 °C

Yahya Kaptan’daki köpek sürüleri birilerini yesinler diye mi bekliyorsun

Cem ŞAKOĞLU
Neresinden başlamak lazım bilmiyorum. Bu kaçıncı başıboş köpek yazısı onu da hatırlamıyorum. Geçtiğimiz günlerde çok sevdiğim bir dostum ile sohbet ediyorduk. Arabasının kaputu üzerinde bir eziklik gördüm ve ‘Hayırdır bir kaza mı?’ diye sordum. Güldü önce. Sonra başladı olayı anlatmaya;
‘Evde oturuyordum’ dedi, ‘Dışarıdan köpek havlamaları geliyor ama öyle birkaç tane değil, bildiğin bir sürü köpek havlaması. Birkaç da bağırış çağırış duyunca merak ettim. Pencereden baktığımda benim arabanın tavanında bir adamın oturduğunu gördüm. Arabanın tavanında oturmuş, büzülmüş ve sadece köpeklere Hoşt falan diyebiliyor ama iyi korkmuş adam. Köpeklerden kaçarken, kaputa basarak tavana çıkabilmiş. Şimdi adama birader ne işin var arabamın tavanında in çabuk aşağı diyebilecek bir durum yok. Fotoğraf o kadar net ki. Adam köpekler tarafından ısırılmamak için çareyi benim arabaya tırmanmakta bulmuş’ dedi. 
Yer Yahya Kaptan. Eskiden belki öyle değildi ama artık başlı başına bir şehir. Bildiğiniz bir kent merkezi. Böylesi merkezi bir yerde bunca başıboş köpeğin sürüler halinde gezmesi şaşırılacak bir durum. Daha da vahimi var. E oğlum dedim madem bu kadar başıboş köpek sürüler halinde geziyor, şikâyet etsenize. En azından mahalle muhtarınıza söylesenize dedim. ‘Bizzat ben kendim gittim muhtara’ dedi. ‘Köpeklerin sürüler halinde gezdiğinden geceleri insanlara saldırdığından, bir gün çok kötü sonuçlar yaşayabileceğimizden bahsettim. Muhtar bana benim elimden gelen bir şey yok. Defalarca üst mercilere, gerekli makamlara şikâyette bulunmamıza rağmen hiç kimsenin ilgilendiği yok dedi. Öyle saçma şey mi olurmuş siz muhtarsınız dememe rağmen fikren değiştiremedim adamı. Bizim yapabileceğimiz bir şey yok dedi durdu’ diye anlattı dostum. 
Yahya Kaptanda birkaç kişi ile konuyu konuştuğumda gördüm ki herkesin derdi aynı. Köpek barınaklarından hayvanların salıverilmesi konuşuluyor ve belki bir şehir efsanesi ama Yahya Kaptandan siyasi olarak iktidara az oy çıkması kaynaklı kasıtlı hizmet alamadıklarını söylüyorlar. Ben öyle bir durum olacağını sanmamakla birlikte öyle bir şey olmamasını da temenni ediyorum. Memleketin her karesi bizim. İnsanlar siyasi fikirlerinden dolayı hizmet alma veya alamama gibi bir durumla karşı karşıya bırakılmamalılar. Yine söylüyorum öyle bir durum olduğuna inanmak istemiyorum. Sanmıyorum da ama eğer buna yakın bir durum var ise bile son derece ayıp olduğunu düşünüyorum. 
Bu işin yetkilileri her kimler ise buradan bir kez daha seslenelim. Lütfen yarın öbür gün tatsız bir durum yaşanmadan, birkaç kişinin canı ciddi anlamda yanmadan bu işe bir çözüm üretin. Ürettiğiniz çözümde lütfen o hayvanları yok etmek yönünde olmasın lütfen. Bir tarafı aklarken diğer tarafı pislemeyelim. Haydi lütfen düzeltin şu işi de yine bu satırlardan sizlere teşekkür yazısı da yazalım. İlginiz için şimdiden teşekkürler…

ELECTRO WORLD 
Marka itibariyle bildiğiniz bir dünya devi Electro World. Sayılı elektronik mağazalarından bir tanesi. Dünya üzerinde sayısını bilemeyeceğim kadar çok insanın alışveriş için tercih ettiği bir marka bu marka. Böylesine ünlü bir markanın kentimizde de yer alması işin aslına bakarsanız bildiğiniz lütuf gibi bir durum. Ancak kazın ayağı bizim kentimizdeki mağaza için öyle mi bilemiyorum. 
Açıldığından bu yana sanıyorum üç kez gittim Electro World’e. İlk gittiğimde büyük bir merak içerisinde gitmiştim. İkincisinde bir hayal kırıklığı yaşadım ancak üçüncüsü ve en son gittiğimde bu hayal kırıklığının zirvesini yaşadığım için bu yazıyı kaleme almak zorunda hissettim kendimi. 
Buradaki işletmesini kim yapıyor, yöneticiliği ile kim ilgileniyor bilmiyorum ama bir şeylerin iyi gitmediği gün gibi ortada. Ya da bilemiyorum her gittiğimde bana mı denk geliyor anlayamadım tam olarak. Eski garajların oradaki Yardımcı Petrolün içerisindeki Electro World iki katlı bir mağaza. İçerisinde toplam ekonomik değeri oldukça yüksek malzeme var. Yani tabir caiz ise en azından ne ararsanız bulabileceğinizi umduğunuz bir mağaza. E adı Electro World, öyle de olması gerekir diye düşünüyorum. 
Son iki gidişimden bahsedeceğim. Son derece büyük bir mağaza olan Electro World’e Misbah Bilgisayar’ın yanındaki kapısından girdim. Tespiti şunun için yapıyorum ki mağazanın bir de birinci kattan bir giriş kapısı var. Üst kattaki kapıdan girdim mağazaya. Mağazaya girip şöyle bir etrafa bakındım ama aradığım ürüne dair bir şey göremediğim gibi içerisinin kalabalık olmamasına ve hatta neredeyse bir tek benim olmama rağmen kimse benimle ilgilenmedi. Beklediğim ilgiyi kişisel bir ilgi olarak algılamayın lütfen. Hani geçtim hoş geldiniz, beş gittiniz kısımlarını, ilgiyi alakayı, bir müşteri var içeride ve bir şeyler arıyor belli. Neyse ki bir iki hanımefendi gördüm üst katta ve aradığım ürünü söyleyerek nerede bulabileceğimi sordum. Sorumun karşılığında ürünü alt katta bulabileceğimi söylediler. Söylediler söylemesine de, sanki üst kat Elektro World’de alt kat başka bir markaya ait bir yer ve ‘Aman be adam git başımızdan’ der gibi bir edayla alt kata yollandım. Olamaz ama olabilir dedim. İnsanlık hali, belki o an bir şeylere sinirlenmişlerdir de bana denk gelmiştir. Takma kafana. Takmamaya gayret göstererek alt kata indim. Aynı terane alt katta da devam ediyor. Bildiğiniz bomboş bir ortam. Bir dolu malzemenin neredeyse bir tane bile satışçısı yok. Öyle sanıyorsunuz en azından. Ortalıklarda kimsecikler yok. Derken birileri çıkıyor ve lütfen bir ilgiyle sorunuzu soruyorsunuz. Hele ki ilk seferinde ellerinde olmayan bir ürünü sormuşum ki, sorduğuma soracağıma, mağazaya girdiğime, gireceğime bin pişman oldum. Apple Macintosh bilgisayarda kullanabileceğim harici CD sürücü sordum. Yanlış sormuş da olabilirim, hata da yapmış olabilirim ki öyle bir durum olmadı ancak sanki ‘Off şimdi bu da sorulacak soru mu?’ dercesine bir muamele beni müesseseye karşı bildiğiniz bitirdi. Nasıl kaçarcasına çıktığımı ve burnumdan soluduğumu anlatamam size. Bildiğiniz kendi öfkemden ve tepki vermemden korkarak ve kaçarak çıktım.
Yok dedim kendi kendime bir daha da asla gitmem o mağazaya. Büyük konuşmamak lazımdır bilirim ama konuştum işte. Aradan yaklaşık bir iki ay geçmesine rağmen iki hafta önce yeniden kesişti Electro World’ün İzmit şubesiyle. Sevgili Eda Öz ile birlikte projeksiyon için tavan aparatı almaya gittik. Bizi de mağazaya başka bir komşu elektronik markası yolladı. Bütün öngörülerimi yıkarak, tamam dedim ve girdik Electro world’ün kapısından. Kapının solunda bir iki hanımefendi kümelenmiş oturuyorlar. Bakıştık bir müddet. Bir tanesi kalktı ve yanımıza doğru yöneldi. ‘Projeksiyon için askı aparatı arıyoruz’ dedim. Eliyle merdivenleri gösterdi bize ‘Alt kata inin’ dedi. Emri aldık ve alt kata yönlendik Sevgili Eda ile. Aradığımız parça televizyon, bilgisayar, telefon gibi göz önünde bir parça olsa kimseye ihtiyaç duymadan elimizle koymuş gibi aradığımızı alır ve kasaya yönelebiliriz ama kocaman bir mağazanın içerisinde birkaç bilinmeyenli bir problemin içerisinde bulduk yine kendimizi. Nihayet bir beyefendi geldi. Bir satış personelinde olması gereken güler yüz ifadesinden son derece uzak ve amiyane tabirle bir robot edasıyla bizi ürüne yönlendirdi. Tamam bu olsun dedik, ürünü aldık, beyefendi ile birlikte kasaya yöneldik. Tabi bu arada sanki koskoca mağazada o beyefendiden başkası çalışmıyor bir fotoğraf. Ortalarda Allah’ın kulu yok. Kasaya geldik. Kasada bir hanımefendi. Bizden başka hiç kimsenin olmamasına rağmen yazar kasa ya da terminal her ne ise onunla uğraşıyor. Beyefendi ürünü hanımefendiye söyledi, aşağıdan da bir tane Electro World poşeti çıkarttı, poşeti bir tarafa, ürünü yanına bir tarafa bıraktı ve döndü gitti. Kasiyer hanımefendi elindeki işini birkaç dakika uğraştıktan sonra bitirdi ve bize döndü. Ürünü eline aldı, barkodunu okuttu. O arada kasayı karşımıza aldığımızda bize göre sağ tarafta bir odada üç beyefendinin olduğunu biz kasanın başındayken kasiyer hanımefendiye uzaktan uzağa seslenişleriyle fark ettik. Yalnız değildik en azından. Koskoca bir dünya markasında bir kişinin çalışmadığını böylelikle anlamış ve rahatlamış olduk. 
Uzatmayalım. Ürünün ücretini ödedik, faturamızı aldık ve çıktık. Bu süreç içerisinde müşteri memnuniyeti adına bir puanlama yapın deseler, yok yok demesinler vazgeçtim. Güler yüzün hiç olmadığı, ilgi alakanın, ürüne yönlendirmenin, satışı arttırıcı yaklaşımların hiç birisi ile karşılaşmadık. Bildiğiniz bitse de gitseler edaları ile yine kaçarcasına çıktık Sevgili Eda ile birlikte. 
Eyvallah ürünümüzü aldık, işimizi gördük ve çıktık ama eğer Electro World bir dünya deviyse ve eğer bu kentte rekabet etmesi gereken aynı ölçekte başka elektronik mağazaları da varsa kendilerini şöyle bir gözden geçirmeleri bana sorarsanız farzdır. Kendi adıma beni bir kere daha mağazaya çekebilecek hiçbir olumlu aktivite yaşamadım. Bu onlar için büyük bir dezavantaj. Bu yazıyı yazıp yazmama konusunda firmaya zarar gelmesin diye üç kere fren yaptım kendi kendime ancak, bunu yetkililere ulaştırmazsam zararın sebeplerini belki fark etmeyeceklerdi bile. 
Electro World gibi bir dünya devi belki bana düşmez ama dostane bir söylemle böyle işletilmemeli. Ya da sistem bu denli kontrolsüz bırakılmamalı. Diliyorum en kısa sürede bu yapılarını değiştirirler. Diliyorum yine bu satırlardan iyiyi de yazarım. Övgüyü de yazarım. Ancak şimdilik bu övgüyü hak edecek bir yanı kendilerinin de bulabileceğini sanmıyorum. Sular bulanmadan durulmaz. Her şerde bir hayır vardır. İnşallah bu yazı ile dünya üzerinde edindikleri beğeni ve takdiri bu kentte de alırlar. Rekabetin günden güne büyüdüğü ve sürekli daha büyüklerin geldiği bu şehirde kaybolmak böylesi bir marka için hiç kimsenin istediği bir şey olmaz. 


DESTEK 
Kadın her sabah olduğu gibi o günde beyaz değneği ve el yordamı ile otobüse binmişti. Şoför:
-Soldan üçüncü sıra boş hanımefendi, dedi.
Kadın 32 yaşında güzel bir bayandı ve eşi oldukça yakışıklı bir deniz subayı idi. Bundan bir kaç ay önce yanlış bir teşhis sonucu gerçekleştirilen ameliyatla gözlerini kaybetmişti genç kadın ve asla göremeyecekti.
Kocası ameliyattan sonra acı gerçeği öğrenince yıkılmış ve kendi kendine bir söz vermişti. Asla karısını yalnız bırakmayacak, ona sonuna kadar destek olacak, kendi ayakları üzerinde durana kadar cesaret verecekti.
Günler geçiyordu. Kadın her geçen gün kendini daha kötü hissediyor, çok sevdiği kocasına yük olduğunu düşünüyordu. Eşinin bu içine kapanık, karamsar hali kocayı çok üzüyordu. Bir an önce bir şeyler yapması gerekiyordu, karısı günden güne kendi içine kapanık dünyasında kayboluyordu. Bütün gün düşündü koca, nasıl yardım edebilirim güzeller güzeli eşime diye. Birden aklına eşinin eski işi geldi. Geri dönmesini isteyecekti. Ama bunu ona nasıl söyleyecekti, çünkü artık çok kırılgan ve neşesizdi. Bütün cesaretini toplayarak aksam karısına konuyu açtı. Karısı dehşetle gözlerini açtı:
-Ben bunu nasıl yaparım ben körüm, diye bağırdı.
Kocası ona destek olacağını, her sabah kendisinin işe bırakacağını ve aksamları da iş çıkışında alacağını ve ona çok güvendiğini söyledi. Çünkü eşini tanıyordu ve bunu başarabileceğini biliyordu. Kadın büyük bir umutsuzlukla kabul etti çünkü eşini çok seviyordu ve onu kırmak istemiyordu.
Her sabah eşini işine bırakıyor ve aksamları da alıyordu fedakâr koca. Günler böyle ilerledi, karısı eskisinden biraz daha iyiydi. Fakat kocası daha fazlasını istiyordu, kendisine söz vermişti sonuna kadar gidecekti.
Aksam karısına:
-Artık işe kendin gidip gelmelisin, dedi.
Kadın şaşırmıştı. Bunu asla yapamayacağını söyledi. Kocası ısrar edince onu yine kıramadı ve bütün cesaretini topladı. Bunu kendisi de istiyordu ama o kadar güveni yoktu.
Sabahları kadın artık otobüs durağına kendisi gidiyor, otobüsüne biniyor ve otobüsten inerek işine gidebiliyordu. Günler günleri kovaladı, hiç bir problem yoktu. Yine bir gün otobüse binerken, şoför:
- Sizi kıskanıyorum, hanımefendi dedi.
Kadın kendisine söylenip söylenmediğini anlayamadan, neden diye sordu.
Şoför:
- Çünkü her sabah sizin arkanızdan bir deniz subayı genç adam otobüse biniyor ve bütün yol boyunca sevgi ile size bakıyor, otobüsten indikten sonra yeşil ışıkta yolun karsısına geçmenizi bekliyor siz binaya girdikten sonra arkanızdan öpücük yollayıp size her gün sevgiyle el sallıyor, dedi.


DOĞRU OLANI YAPMAK...
On bir yaşındaydı ve gölün ortasındaki adadaki evlerinde ne zaman eline bir fırsat geçse hemen balığa giderdi. Levrek avı yasağının kalkmasından bir gün önce, babasıyla akşamın ilk saatlerinde küçük güneş balıklarından yakaladı. Sonra oltasına yem takıp, oltayı fırlatma
talimi yaptı. Yem suya değdiği zaman gün batımında suda altın haleler oluşturmuş, daha sonra gölün üzerinde ay doğmuştu. Oltasının hızla çekildiğini hissedince, oltaya büyük bir balık geldiğini anladı. Babası oğlunun balığı çekişini hayranlıkla izledi.
Çocuk sonunda yorgun düşen balığı sudan çıkardı. O güne kadar gördüğü en büyük balıktı, bir levrek; ama av yasağının kalkmasına sadece saatler kalmıştı. Baba oğul güzelim balığa baktılar, pulları ay ışığında ışıl ışıl parlıyordu. Babası bir kibrit yakıp saatine baktı. Saat on
olmuştu. Av yasağının bitmesine daha iki saat vardı. Önce balığa, sonra oğluna baktı.
"Suya geri bırakman gerekiyor, oğlum," dedi.
"Baba!" diye itiraz etti çocuk ağlamaklı bir sesle.
"Başka balıklar da var," dedi babası.
"Ama hiçbiri bunun kadar büyük değil!" dedi çocuk.
Göle şöyle bir göz attı. Gölde hiçbir balıkçı teknesi yoktu. Babasının yüzüne baktı bu kez. Kendilerini hiç kimsenin görmemiş olmasına, kimsenin ne balığı yakaladıklarını bilmesinin olanaksız olmasına karşın, babasının sesinden bu konuda hiçbir ödün vermeyeceğini anlamıştı.
Oltanın ucunu balığın ağzından çekti ve balığı gölün karanlık sularına bıraktı. Balık suya düşer düşmez, şöyle bir çırpındı ve gözden kayboldu.
Çocuk bir daha bu kadar büyük bir balık tutamayacağından emindi.
Bu olay bundan tam otuz dört yıl önce oldu. Bugün o çocuk şehrin ünlü mimarlarındandır. Babasının küçük evi hâlâ o adadadır. Oğlunu ve kızlarını hâlâ o adadaki küçük eve balık tutmaya götürür.
Çocuk haklıydı. Bir daha o kadar büyük bir balık tutamadı. Fakat değerler konusunda bir ikilem yaşadığı zaman hep o balığı gözünün önüne getirir. Babasından öğrendiği gibi değerler doğru ile yanlışın ne olduğu konusunda çok basit bir konudur. Güç olan yalnızca değerlerin
uygulanabilmesidir.
Birileri görmediği zaman da doğru olanı yapabiliyor muyuz? Evet, küçüklüğümüzde bizlere balığı suya geri bırakmak öğretilseydi, doğru olanı yapabilirdik. Çünkü gerçeğin ve doğrunun
ne olduğunu öğrenmiş olurduk.
Doğru olanı yapma kararı belleklerimizdeki canlılığını hiçbir zaman yitirmez. Bu anıyı dostlarımıza ve torunlarımıza göğsümüz kabara kabara anlatırız. Fırsatlardan yararlanmak değil, doğru olanı yapmaktır önemli olan.
ÇOCUĞUNU ÖYLE KARŞILA Kİ; eve geldiği zaman, en güzel yere geldiğini hissetsin...
EŞİNİ ÖYLE KARŞILA Kİ; yanına geldiği zaman, en doğru insana kavuştuğunu hissetsin.
ANNENİ ÖYLE KARŞILA Kİ; doğumundaki ağrıları lezzetle takas etsin.
BABANI ÖYLE KARŞILA Kİ; ömür boyu bir başka evlada imrenmesin.
İŞ ARKADAŞINI ÖYLE KARŞILA Kİ; dünyanın en iyi insanıyla, dünyanın en heyecanlı işini yapıyorum hissini yaşası
FAKİRİ ÖYLE KARŞILA Kİ; ona serdiğin sofradan, daha büyük bir dua sofrası sersin.
ZENGİNİ ÖYLE KARŞILA Kİ; gönlünü gördüğünde, kendi gönlünün fakirliğinden kahretsin.
Oysa şimdi dünyamızda yükselen değerler, ne kadar 'uyanık' olduğumuzu ve insanları nasıl atlatıp fırsatları değerlendirerek akıllı ve becerikli olduğumuzu kanıtlayan bir birey olduğumuzu göstermek değil mi?  
SEÇİM 
Fransa'da, ağır isçilerin işleri hakkında ne düşündüklerini incelemek üzere araştırmayı yürüten bir görevli, bir inşaat alanına gönderilir. 
Görevli, ilk isçiye yaklaşır ve sorar : "Ne yapıyorsun?" 
"Nesin sen, kör mü?" diye öfkeyle bağırır isçi." Bu parçalanması imkânsız kayaları ilkel aletlerle kırıyor ve patronun emrettiği gibi bir araya yığıyorum. Cehennem sıcağında kan ter içinde kalıyorum. Bu çok ağır bir iş, ölümden beter." 
Görevli hızla oradan uzaklaşır ve çekinerek ikinci isçiye yaklaşır. Aynı soruyu sorar : "Ne yapıyorsun?" 
İşçi cevap verir : " Kayaları mimari plana uygun şekilde yerleştirilebilmeleri için, kullanılabilir şekle getirmeye çalışıyorum. Bu ağır ve bazen de monoton bir iş, ama
karım ve çocuklarım için para gerekli. Sonuçta bir işim var. Daha kötü de olabilirdi." 
Biraz cesaretlenen görevli üçüncü isçiye doğru ilerler. "Ya sen ne yapıyorsun?" diye sorar. 
"Görmüyor musun?" der isçi kollarını gökyüzüne kaldırarak." Bir katedral yapıyorum." 
... Bu hikayenin enteresan tarafı her üç isçinin de aynı işi yapıyor olmaları.... .. Görmeyi seçtiğiniz yol sizin tutumunuza bağlıdır. Bugün hava biraz bulutlu mu yoksa biraz güneşli mi? Güllerin dikeni mi vardır, dikenli dalların gülleri mi? Bardağın yarısı boş mudur, yarısı dolu mu? Yoksa bardak olması gerekenin iki katı büyüklükte midir? 
Seçim size ait... 
TEMEL’CE..
On iki yaşındaki oğlan, on dört yaşındaki amcaoğluna soruyor:
- Abi ablam yakında nişanlanıyor biliyorsun...
- Yaz sonu nikâh varmış, bizim evde de konuşuyorlardı.
- Evet. Ben sana bir şey sormak istiyorum...
-  Söyle...
- Bu nişan dedikleri ne? Evde sordum, 'Eh evlenecekler işte' diyorlar ama nişanlanınca ne oluyor, onu anlayabilmiş değilim.
- Hıııım... Zor soru, bak ben sana bir örnekle anlatayım...
- Dinliyorum.
- Diyelim ki Şubat'ta yarıyıl karnesini aldın, hepsini pekiyi getirdin. Sana bir bisiklet alıyorlar ve 'Haziran'da bütün dersleri pekiyi getir, sınıfı geç, bu bisiklet senin' diyorlar. İşte Şubat ile
Haziran arasındaki o süre var ya, bisiklet senin ama binemiyorsun; o süreye 'nişanlılık dönemi' deniyor.
- Haa şimdi anladım, bisikletin var, evde duruyor; sen ona bakıyorsun o sana bakıyor; ama binemiyorsun ta ki sınıfı geçene kadar. Peki, dokunmaya izin var mı?
- Vallahi onu ben de tam olarak bilemiyorum; binmek kesin kes yasak da, galiba ziliyle miliyle oynayabiliyorsun!..

GÜNÜN ÖZÜ…
Doğa bilimleri bardağından içilen ilk yudum su insanı ateist yapar, ama bardağın dibinde sizi tanrı beklemektedir. (Werner Heisenberg – Nobel ödüllü fizikçi) 
Bu yazı toplam 268 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÖNE ÇIKANLAR
  • Sanayici’nin kafası hiç değişmedi
  • Okul kantinlerinde pahalı satılan ürünler
  • Acıtma
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
  1/20
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37