1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. YAKICI İHTİÇA: YENİ ANAYASA
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

YAKICI İHTİÇA: YENİ ANAYASA

A+A-

Kasım 2015 seçimleriyle tek başına bir iktidar oluştuğundan, toplumun hemen her kesiminden ortak bir ses: YENİ ANAYASA.

Evet, hakikaten toplumun her kesiminin ihtiyaçlarına cevap verebilecek, şeffaf, anlaşılır, kapsayıcı ve kuşatıcı, insan hakları temeline dayalı özgürlükçü bir anayasa talebi her kes tarafından terennüm edilmeye başlandı.Doğrusu, böyle bir talep, haksız bir talep değildir.Bilakis gecikmiş bir talep.Zira, 12 Eylül 1980 darbesinin eseri olan mevcut anayasa ile Türkiye’nin 21.asra girmesi bir ayıptır.  Dolayısıyla, birinci gündem maddesi olarak karşımızda duruyor.Eğer yeni anayasaya dair ciddi bir çalışma olmazsa, Ak Parti iktidarının insanlarımıza kendisini anlatması bir hayli zor olur diye düşünüyorum.
Peki, yeni anayasanın ana çerçevesi nasıl olmalı, içeriği ne olmalı ve dili nasıl olmalı?
Tabi, böylesi suallerin cevabını bir köşe yazından beklemek doğru değil.Lakin ana hatlarıyla birkaç kelam etmek mümkün.
Bir kere yeni anayasa, kişiyi koruma endeksli değil; toplumu koruma endeksli olmalı, “tabu” ve “dogma”lardan arındırılmalıdır. Anlaşılır bir dille yazılmalı, muğlak ifadelerden kaçınılmalı ve “ama”lardan arındırılmış “amayasa” olmayan; gerçek bir “anayasa” metni olmalıdır.

Din ve vicdan hürriyeti, düşünceyi ifade etme hürriyeti ve teşebbüs hürriyetine tahdit getirmeyen, insan haklarına dayalı ve toplumun tüm kesimlerini kucaklayan bir anayasa olmalıdır. 
Toplumumuz gerek etnik ve gerekse inanç itibariyle heterojen bir yapıya sahip olduğundan, yeni anayasanın tüm etnik ve inanç gruplarının teminatı olmalıdır.
Toplumumuzda var olan ve her an aktif olmaya müsait fay hatları durumundaki Kürt Meselesi ile Alevi Meselelerinin ileride tamiri mümkün olmayan arızalara sebebiyet vermemesi için bu kesimlerin haklarını güvence altına alan metinleri uhdesinde barındırmalı.
İnanç özgürlüğü çerçevesinde Alevilerin Diyanet İşleri Başkanlığında temsil edilme ve bütçeden pay alma ile Cem Evleri’nin ibadethane sayılması noktasındaki kendilerince haklı taleplerine cevap verebilecek bir anayasa olmalıdır.
Yeni anayasanın, devleti değil; insanı özne kabul eden ve buna bağlı olarak devleti değil; milleti kutsayan bir esas üzerine bina edilmelidir. Dolayısıyla, devletin milletin hizmetine amade bir aygıt olduğu hissettirmelidir.
Devletin idari sisteminde var olan tıkanıklığın giderilmesi ve tartışmalara son noktanın konulması için kalıcı bir çözüm ihtiva eden, kuvvetler ayrılığı ilkesine halel getirmeyecek, ruhumuza ve bünyemize uygun değişiklikleri uhdesinde barındıracak bir BAŞKANLIK sisteminin de yeni anayasada yerini almalıdır.
Laikliğin, özellikle mütedeyyin insanların üzerinde adeta demoklesin kılıcı gibi sallandırılmasına mani olunmasına ve laikliğin tüm inançların teminatı olduğuna dair açık bir biçimde vurgu yapılmalıdır. 
Yeni anayasanın, millete karşı devleti değil; devlete karşı milleti koruyan bir argüman olduğu tefhim kılınmalıdır.

Suç ve cezanın şahsiliği ilkesi esas alınmalı uygulamalar bu esas üzerine bina edilmelidir.
Hülasa, anayasanın her bir maddesinin, insan haysiyeti ve adalet ilkelerini ihtiva eden başta yaşam hakkı olmak üzere temel hak ve hürriyetleri esas alan, ötekileştirici, ayrıştırıcı ve çatıştırıcı olmayan; aksine bütünleştirici ve uzlaştırıcı bir temel üzerine bina edilmelidir.
Bu yazı toplam 520 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.