1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yakımına başlandı! Kocaeli ‘BHC’ belasından kurtuluyor
Yakımına başlandı! Kocaeli ‘BHC’ belasından kurtuluyor

Yakımına başlandı! Kocaeli ‘BHC’ belasından kurtuluyor

Kocaeli, toprağını denizini 25 yıldır kirleten BHC’lerden kurtuluyor. BM Kalkınma Programı ve Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın ortaklaşa yaptığı çalışma ile atıkların büyük bölümü Fransa’da bertaraf edilecek.

A+A-

Yaptığı yatırımlarla tüm şartları yerine getiren ve denemelerde çevreye dair tüm verilerin olumlu çıktığı İZAYDAŞ’ta da BHC’lerin bir kısmı bertaraf ediliyor

ÇEVRE SORUNUYDU

Kocaeli’nin en büyük çevre kirliliği sorunu olan BHC’lerde mutlu sona gelindi. 1985 yılından bu yana sürekli tartışma konusu olan zehirli kimyasallar artık denizimizi ve toprağımızı kirletemeyecek. Çünkü 9 aylık uzun çalışma ile BHC’lerin bertaraf planlaması yapıldı ve süreç başladı. Kocaeli çok büyük bir beladan kısa zamanda kurtuluyor.

BERTARAF BAŞLADI

Dünya Sağlık Örgütü tarafından 1985 yılında DDT’nin yasaklanması üzerine o dönem Koruma Klor’a ait olan ve ardından kurulan Merkim firmasının üzerine kalan BHC’ler yakılmaya başlandı. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ortaklaşa hazırladıkları çalışma ile BHC’lerin bertarafı ihalesini alan Fransız Polyeco firması atıkların bertaraf işlemini yapmaya başladı. Şirket bertaraf için 880 ton BHC’yi Fransa’da, 780 ton BHC’yi ise İZAYDAŞ’ta yakacak. Ayrıca yaklaşık 350 ton BHC bulaşmış atığı da Merkim bertaraf edecek.

CİDDİ SIKINTILAR

2006 yılında Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe’nin döneminde yapılan anlaşma ile Derince’de bulunan 3 bin bin ton BHC’nin yaklaşık 500 tonu Almanya’ya gönderilerek yakıldı. Ardından, 2011 yılına kadar süren yakma işlemi daha sonra durdu. Arada geçen zamanda BHC’lerle ilgili ciddi iddialar ortaya atıldı. Bir kısım BHC’nin kayıp olmasına varan iddialar kent kamuoyunda ciddi rahatsızlığa neden oldu. 2018 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile UNDP, Stockholm Sözleşmesi kapsamında BHC’lerin taşınması için ihale açtı.

UZUN İHALE SÜRECİ

UNDP’nin gözetiminde yapılan ihale süreci yaklaşık 9 ay sürdü. İhaleye giren firmalara, firmaların atıklarını yakacağı bertaraf firmalarına kadar çok geniş çaplı araştırma yapıldı. Türkiye’nin bağlı olduğu uluslararası sözleşmelere uygun bertaraf işlemi yapılması en önemli şartlardan biriydi. Uzun yıllardır bu kadar yüklü atığı bertaraf edecek kapasitede şirket olmadığı için BHC’lerin taşınmadığı iddia edildi. Ancak UNDP, atıkları tamamen ortadan kaldırmak için şirketin atıkları farklı firmalarda yakmasının önünü açtı.

AMBALAJ ALANI AÇILDI

İhalenin yapılmasının ardından UNDP, atıkları mevcut alanlarının dışına çıkarmadan güvenli bir şekilde paketlemek için çalışma yaptı. Öncelikle BHC ve türevlerinin bulaştığı varil, poşet gibi atıklar toplandı. Depolama sahasının 1, 2 ve 3 No’lu kısımda etkilenmiş atıklar toplandı. Bu atıkları Merkim şirketi kendi olanakları ile bertaraf edecek. Ancak bu atıkların bertarafı için de UNDP şartlarını belirledi.

izaydasta-sikinti-yok.jpg

İZAYDAŞ’TA SIKINTI YOK: UNDP’nin yaptığı denetimlerde, BHC’lerin İZAYDAŞ’ta yakılabileceğine onay verildi. İZAYDAŞ, UNDP ve Stockholm Sözleşmesinin tüm kriterlerini yerine getiren şirketlerden biri.

488 TONU PAKETLENDİ

3 kısım temizlendikten sonra geçici ambalaj alanı oluşturuldu. Sahanın içinde tüm iş sağlığı ve iş güvenliği önlemleri alınarak paketleme çalışmaları başladı. Şu ana kadar 488,3 ton atık paketlendi. Alanda bulunan yaklaşık 2 bin 110 ton atığın 1.760 tonu Polyeco firması tarafından bertaraf edilecek. 880 ton atık Fransa’da 780 ton atık ise İZAYDAŞ’ta yakılacak. Şu ana kadar paketlenen 488,3 ton BHC’nin 422,9 tonu İZAYDAŞ’a gönderildi. İZAYDAŞ’ta işlem başladı. Kurum, günlük yaklaşık 4 ton BHC yakıyor.

ÖNEMLİ KISIM FRANSA’YA

BHC’lerin Fransa’ya gitmesi ile ilgili sürecin de sonuna gelindi. Ancak atıkların taşınması, Fransa’ya gönderilmesi ile ilgili prosedürlerin tamamlanması bekleniyor. Yaklaşık 2 haftalık süreçte bu prosedürlerin tamamlanması ve paketlenen ürünlerin gönderilmesine başlanması bekleniyor. Fransa’ya 1.760 ton atığın 880 tonu gönderilecek.

İZAYDAŞ SINIFI GEÇTİ

BHC’lerin yakılması ile ilgili ihale ile birlikte bertaraf edecek firmaların performanslarına ilişkin de çalışma yapıldı. Türkiye ve Avrupa’da başvuran tüm şirketlerden kağıt üzerinde değil atık yakılarak ölçülen performans raporları istendi. 2 yıl önce Birleşmiş Milletler onaylı belge alan ve yatırım yapan İzaydaş, Türkiye’de bu performans raporunu veren tek şirket oldu. İZAYDAŞ, UNDP ve Stockholm Sözleşmesinin tüm kriterlerini yerine getiren şirketlerden biri.

HER GÜN RAPORLANIYOR

UNDP uzmanları paketleme başlayan alanda günlük, haftalık ve aylık raporlar hazırlıyor. Her gün günlük aktivite raporları hazırlanıyor. İç ortam ve hava kalitesi ölçümleri, ses ölçümleri yapılıyor. Bu raporlar Çevre Şehircilik Bakanlığı ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ile paylaşılıyor. Merkim firmasının yetkililerinin değerlendirmelere alınmadığı çalışmada bağımsız süpervizörler ve uluslararası takipçilerin de denetimi yapılıyor.

OCAKTA BİTECEK

UNDP’nin gözetiminde paketlenen ve bertaraf için şirketlere gönderilen BHC’lerin ne zaman Merkim sahasından kalkacağı merak konusu. UNDP, Ocak 2020 tarihi itibariyle tüm paketleme işlemlerini tamamlayıp bertaraf için Fransa ve İZAYDAŞ’a atıkları tamamen göndermeyi planlıyor.

barakalarda-duruyor.jpg

BARAKALARDA DURUYOR: 2006 yılında yapılan çalışma ile başlayan bertaraf sürecinin üzerinden 13 yıl geçmesine rağmen BHC’lerin büyük bölümü Derince’deki bu barakalarda duruyor.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
4 Yorum