1. HABERLER

  2. “Yakın tarihin sadece bir odasını aydınlatmışız”
“Yakın tarihin sadece bir odasını aydınlatmışız”

“Yakın tarihin sadece bir odasını aydınlatmışız”

Tarihçi Yazar Mustafa Armağan, Kocaeli Kitap Fuarı’nda “Kazım Karabekir’in gözüyle yakın tarih” konulu bir konferans verdi. “Tek odaklı bir tarih, tarihin ancak bir kısmını aydınlatabilir” diyen

A+A-

Tarihçi Yazar Mustafa Armağan, Kocaeli Kitap Fuarı’nda “Kazım Karabekir’in gözüyle yakın tarih” konulu bir konferans verdi. “Tek odaklı bir tarih, tarihin ancak bir kısmını aydınlatabilir” diyen Armağan,” Biz de sadece bir odasını aydınlatmışız, diğerleri karanlık kalmış” dedi.

Bandırma yerine Gülcemal

Mustafa Armağan, Kazım Karabekir Paşa’nın milli mücadeleyi başlatmak amacıyla 12 Nisan 1919 günü "Gülcemal" vapuruyla İstanbul'dan yola çıktığını, 17 Nisan'da Samsun'a, 19 Nisan'da da Trabzon'a vardığını söyledi. Karabekir Paşa’nın Muhafaza-i Hukuk ve Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti üyeleriyle görüşerek Erzurum Kongresi'nin yapılmasına karar verdiğini anlatan Mustafa Armağan, ” Eğer Karabekir Paşa savaştan sonra iktidarı ele geçirmiş olsaydı belki de biz 19 Mayıs yerine 19 Nisan'ı İstiklal Savaşı'nın başlangıç tarihi olarak okuyacak, Bandırma Vapuru yerine Gülcemal'i hatırlayacak, kutlamaları ise Samsun yerine Trabzon'da yapacaktık” dedi.

“Tek odaklı bir tarih, tarihin ancak bir kısmını aydınlatabilir” diyen Mustafa Armağan, şöyle konuştu: “Bir konak düşünün. Biz sadece bir odasını aydınlatmışız, diğerleri karanlık. Elektrik bağlatmıyoruz, bağlatılmasına da karşı çıkıyoruz. Bu durumda o konağın tamamını temsil ettiğimizi nasıl iddia edebiliriz?”

Kongrede Mustafa Kemal’e güvenmiyorlardı

İsmet İnönü’nün Kazım Karabekir’e "Bu iş bitti Kâzım, gidip çiftlik satın alalım, sen Kâzım Ağa ol, ben İsmet Ağa olayım" dediğini iddia eden Armağan, “ Mustafa Kemal'le Şişli'deki evinde görüştüler. Kendisi hastaydı. Kazım Paşa ona İstanbul'da kalmanın tehlikeli olduğunu ve bir an önce doğuya gidip oranın hırpalanmamış kolordusuyla ve mert halkıyla el ele verip istiklal mücadelesini başlatmayı teklif etti. Fakat o sırada Paşa'nın aklı İstanbul'da kalıp kabineye bakan olarak girmekteydi. Mustafa Kemal ona "Bu da bir fikirdir" demiş, Kazım Karabekir ise "Fikir değil, karardır ve doğuya gelmeniz halinde sizi başkomutan olarak karşılayacağım” demiştir. Başlangıçta Erzurumlular Mustafa Kemal'e güvenmedikleri için onu kongreye almak istemediler ve Kazım Paşa’dan güvence istediler. O da hem kendilerine güvence vermiş; hem de huzurunda Paşa'ya yemin ettirmiştir” diye konuştu.

Konağın tüm odalarına elektrik bağlanmasını, herkesin konuşup, içini dökmesini de isteyen Mustafa Armağan, “Çocuklarımız da bu farklı tarih anlatılarını okuyup tartışarak tarihin aynı zamanda demokrasinin de öğretmeni olduğunu öğrensinler. Zaten başımıza ne geldiyse tartışamamaktan gelmedi mi?” diye sordu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.