1. HABERLER

  2. MEKTUP

  3. Yakında bir kardeşimiz olacak
Yakında bir kardeşimiz olacak

Yakında bir kardeşimiz olacak

Bu şehirde, hiçbir kişisel veya kurumsal bilgi uzun süre gizli kalmaz.

A+A-

Hemen duyulur ve yalan yanlış konuşulmaya başlanır. Haldız Grup bünyesinde ÖZGÜR KOCAELİ’nin dışında yeni bir günlük yerel gazete için hazırlıkların yapıldığı da konuşulmaya başlandı. Yalan yanlış bilgiler de havada uçuşuyor. Bugün bu konudaki doğru bilgileri siz değerli okurlarla paylaşacağım.

………

Malum, kökü 1975’e dayansa da elinizdeki ÖZGÜR KOCAELİ Gazetesi, 1991 yılında yayına başladı. Böyle bir gazete bu şehir için büyük bir ihtiyaçtı. Adeta kent halkı bizi bu gazeteyi çıkartmaya iteledi. Çok başarılı bir şehir gazetesi yaptık. Bu ülkede gazetecilik adına ne kadar rekor varsa hepsini kırdık. ÖZGÜR KOCAELİ çok saygın, çok güvenilen, örnek gösterilen ve örnek alınan bir şehir gazetesi oldu.

Ancak değişen koşullar, arkasında hiçbir sermaye gücü bulunmayan ÖZGÜR KOCAELİ’nin mevcut şekilde devamını imkansız kıldı. Biliyorsunuz, üç yıl kadar önce bu gazetenin sermaye yapısı değişti. İlimizin en önemli, en büyük kurumlarından Haldız Grup bünyesine katıldı. Aslında bizim çok öncelerden beri ÖZGÜR KOCAELİ’nin yanında başka bir yerel yayın organı daha çıkartma niyetimiz, düşüncemiz vardı. Ben bir aylık dergi istiyordum. Bazen, günlük bir spor gazetesi düşündüm. Ama açık söyleyeyim. Gücümüz yoktu. Fiziki kapasitemiz de yetersizdi.

Şimdi gerekli şartların tamamı fazlasıyla var. Haldız Grup bünyesinde, ÖZGÜR KOCAELİ’ye bir kardeş yaratılması için çok ciddi çalışmalar yapılıyor. Çok büyük bir olasılıkla, yeni yılın ilk günlerinde kentimiz “BÜYÜK KOCAELİ” adını taşıyan yeni gazetesi ile tanışacak.

………….

Bu grup bünyesinde yeni bir yerel gazeteye neden ihtiyaç duyulduğunu soracaksınız. Bu konuyu da aydınlatalım.  Haldız Grup, ÖZGÜR KOCAELİ’yi yayınlayan şirketin sahibi oldu. Ama gazetenin başında beni bıraktı ve gazetenin yayın politikasına da karışmadılar. Bu gazetenin imtiyaz sahibi (Patronu) olan Recep Haldız İstanbul Aydın Üniversitesi Gazetecilik bölümü mezunu. Yani, en üst seviyede bu mesleğin eğitimini almış. Kafasında kendisine göre bir şehir gazetesi anlayışı var. Bu meslek konusunda heyecanlı. Yeniliklere açık.

Ama ÖZGÜR KOCAELİ’ye  gazetenin yönetiminde ben olduğum için karışmıyor. Ben de hiçbir yeniliğe açık bir adam değilim. İnternet gazeteciliğinden tamamen uzağım. Gazetenin logosunun üzerine haber çalıştırmam. ÖZGÜR KOCAELİ’de doğruluğu birkaç kaynaktan teyit edilmemiş haber yayınlanmaz. Bu gazete siyasi haberlere farklı önem verir. Esnek değildir. Ciddidir. Hatta günümüz koşulları içinde biraz sevimsiz olduğunu bile söyleyebiliriz.

Şimdi bulunduğumuz fiziki koşullarda, bu bünyede iki tane değil, 5-6 tane gazete yapabiliriz. Müthiş bir binamız var. Pek çok ulusal gazeteden daha fazla çalışan kadromuz var. Yazı İşleri de, teknik servis de bir günde birkaç gazete yapacak potansiyele sahip. Neden bu potansiyeli değerlendirmeyelim diye düşünüldü.

Mevcut binamızın 3’üncü katı yeni çıkacak gazeteye, kardeşimiz BÜYÜK KOCAELİ Gazetesine ayrıldı. Bu gazete için hazırlanan binada çok fazla atıl mobilya vardı. Bir tek yeni masa-sandalye alınmadan, mevcutlar içinden eşyalar alınarak 3’üncü kat döşendi. Yeni eleman da alınmıyor. Mevcut kadro içinden bazı genç arkadaşlar kardeş gazetenin hazırlanmasını sağlayacak.

BÜYÜK KOCAELİ çok daha renkli, cıvıl cıvıl, katı kurallara bağlı kalmayan, fotoğrafları daha büyük çalışan, sayfa düzeni daha farklı bir gazete olacak. 12 sayfa olarak düşünülüyor.

ÖZGÜR KOCAELİ’nin alışkanlıkları var. Hoş,  eskisi gibi bu şehirde yerel gazetelerin akşam satışı yok. Çocuk Parkı mevkiindeki büfeyi (ki bir zamanlar sadece o büfede geceleri yüzlerce yerel gazete satılırdı) bile koruyamadık. Ama bu gazete hala İstanbul’da basılmasına rağmen, akşamları 19.00-20.00 arası İzmit’e geliyor ve evine gitmeden önce gazetesini almak isteyenlere ulaşıyor. Bunu yapmak için, gazetenin hazırlıklarını akşam saat 16.00-17.00 gibi bitirmek zorunda kalıyoruz. BÜYÜK KOCAELİ daha  esnek zaman diliminde hazırlanacak. Akşam haberlerini de ertesi günkü gazeteye verecek.

Binanın üçüncü katında müthiş bir heyecan var. Reklamcısından, muhabirine kadar tamamen farklı bir ekip. Aynı binada iki farklı gazete hazırlanacak. Hatta, birbiriyle yarış içinde olacak. Her sabah iki gazeteyi yan yana koyacak, hangisi hangi haberi daha iyi işlemiş, tartışacağız. Halen ilimizde bu gazete dışında günlük satış rakamlarını takip etmemi gerektirecek ikinci bir gazete yok. BÜYÜK KOCAELİ’yi takip edeceğiz.

Yeni gazetenin hiçbir yerinde ben yokum. Binanın 3’üncü katında bir heyecan var. Bir gazete çıkartmaya hazırlanmak nasıl büyük bir heyecandır çok iyi bilirim. Ben de zaman zaman 3’üncü kata çıkıyor, hazırlıklara bakıyor, genç arkadaşlara hem moral vermeye, hem kalkıştıkları işin zorluğunu anlatmaya çalışıyorum.

Türkiye ekonomisinin içinden geçtiği süreç ortada. Özellikle medya sektörü çok büyük sıkıntılar içinde. Bu devirde yeni bir yerel gazeteye kalkışmak gerçekten büyük bir cesaret. Ama Recep Haldız’ın bu cesareti var. Doğan Grubu bünyesinde, Turkuaz Grubu bünyesinde nasıl birden fazla gazete-yayın organı hazırlanıyorsa,  bu grup bünyesinde de 2017 yılında iki gazete hazırlanacak. Farklı olacak. Heyecanlı, cıvıl cıvıl olacak. Elbette grubun amiral gemisi ÖZGÜR KOCAELİ’dir. Ama içtenlikle dilerim ki, yakında sizin önünüze gelecek kardeşimiz bizden daha iyi olsun. Ağabeyini geçsin.. En küçük bir kıskançlık hissetmez, tam tersine mutlu olurum.

BÜYÜK KOCAELİ’nin yayın hayatına girmesiyle, ÖZGÜR KOCAELİ de eminim çok daha iyi ve güzel gazete haline gelecek. Çünkü, yeniden bu kentte her gün yarışmamız gereken bir günlük gazete olacak. Biz, fabrika ayarlarımıza geri dönüyoruz. Bir süredir Murat Yoldaş, gazetenin merkezinde muhabirlerin programını düzenliyordu. Oysa, Murat bu kentteki en çok ve en iyi haber üreten muhabirdir. Murat yeniden çantasını omuzuna takacak, sokaklara çıkacak. Uzun süredir sadece Perde Arkası’nı hazırlamakla yetinen Ahmet Serimer, yine gündemi hazırlayacak muhabir arkadaşlara program verecek.

BÜYÜK KOCAELİ’nin hikayesi özetle böyledir sevgili okurlar. Bu yeni gazete kesinlikle siyaseten bir tarafta durmayacak. Haber üretecek. Daha bol, daha renkli haber üretecek, görsel açıdan bu gazetenin vazgeçemediği tutuculuk çemberlerini kıracak. ÖZGÜR KOCAELİ, yeniden kendisine her gün yarışacağı bir  rakip bulacak. Aynı binada, altlı üstlü çalışacağız. Ama birbirimizle gün içinde bağlantımız olmayacak. 1’inci katta ÖZGÜR KOCAELİ, 3’üncü katta BÜYÜK KOCAELİ hazırlanacak, 2’inci kattaki teknik servis, her ikisini baskıya hazırlayacak. Recep Haldız’a ve genç arkadaşlara başarılar diliyorum. Zor bir işe kalkıştılar. Ama bu şehirde birilerinin böyle bir işe kalkışması gerekiyordu.  Biz de rakipsizliğin rehaveti içine girmiştik. Yeni gazete, kardeşimiz bizi de ateşleyecek.

Hayırlısı olsun. Yolları açık olsun. Siz değerli okurlarıma da sağlıklı, mutlu kazançlı bir hafta diliyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum