1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yakında zaman aşımına uğrar
Yakında zaman aşımına uğrar

Yakında zaman aşımına uğrar

Tarih, 1 Aralık 2008... Günün, akşama yaklaşan zamanıydı. Alikahya beldesinde o zamanlar var olan Belediyeye ait binanın hemen önünde korkunç bir patlama meydana geldi. Başlangıçta kimse

A+A-

Tarih, 1 Aralık 2008... Günün, akşama yaklaşan zamanıydı. Alikahya beldesinde o zamanlar var olan Belediyeye ait binanın hemen önünde korkunç bir patlama meydana geldi.

Başlangıçta kimse patlamanın nedenini anlayamadı. Bomba mı konulmuştu?.. Bir terörist saldırı mı vardı?..

Bu korkunç patlamada, o sırada belediye binasında tesadüfen bulunan üç vatandaşımız hayatını kaybetti. Çok sayıda insan yaralandı. Patlamaya bölgede belediye tarafından müteahhide verilen bir alt yapı çalışmasının neden olduğu, bu alt yapı çalışması bilinçsiz ve baştan savma yapıldığı için gaz sıkışması meydana geldiği ve sıkışan gazın infilak ettiği anlaşıldı.

Üç can gitmişti. Büyük acı vardı. Patlamanın suçluları, sorumluları vardı. Konu yargıya intikal etti. Bugüne kadar tutuklanan olmadı.

Dahası, 1 Aralık 2008'deki korkunç patlama ile ilgili davada, neredeyse olayın üzerinden üç yıl geçmesine rağmen bir arpa boyu yol alınamadı.

Sanıklardan biri, olaydan sonra ABD'ye gitmiş. Türk yargısı, resmi makamlar, ABD'deki kaçak sanığa bugüne kadar ulaşıp, ifadesini bile alamadılar. Kocaeli 2 nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dava bu nedenle ilerleyemiyor. Mahkeme son duruşmada aldığı kararla, bir sonraki duruşmanın 22 Eylül'de yapılacağını açıkladı. Eğer 22 Eylül'e kadar ABD'de olduğu öğrenilen kaçak sanık bulunur da ifadesi alınırsa ne ala... Bulunmazsa, yine bir arpa boyu yol gidilemeyecek. Açık açık insan hatasından, tedbirsizlikten kaynaklanan ve üç kişinin ölümüne neden olan olay, belki de zaman aşımına girecek, unutulup gidecek.

Bazen duvar kaldırmak bile yetiyor

İzmit Belediyesi, bir süredir Yenicuma Parkı'nda iyileştirme çalışmaları yapıyordu. Bu çalışmalara çok para harcanmadı. Geniş çaplı değişiklikler yapılmadı. Biraz yeni çiçekler ekildi. Çok eskiyen oturma grupları, sokak mobilyaları yenilendi. Ama hepsinden önemlisi, parkı çevreleyen, içinin görünmesini engelleyen duvarlar kaldırıldı. Bir de geceleri karanlık olan park alanı, yeni dekoratif aydınlatmalarla ışıl ışıl hâle getirildi.

Yenicuma Parkı, etrafındaki duvarlarla kapalı bir korku alanı gibiydi. Şimdi dışarıdan görülebilen, her yerinden girilebilen, çok güzel bir park hâline geldi. Demiryolu Caddesi tarafındaki ana girişe konulan, üzerinde bir saat de bulunan dekoratif giriş kapısı da parka ayrı bir renk kattı.

Bazen güzellikleri yaratmak, çirkinlikleri kapatmak bu kadar basit bir iştir. Duvarları yıkarsınız. Gözüken yerler korku alanı olmaktan çıkar. İzmit Belediyesi, Yenicuma Parkı'nda bunu yaptı. İyi de yaptı.

Bulvar yapıyorsanız, yaya geçiti de olmalı

Geçen hafta beni en çok üzen haberlerden biri, Büyükşehir Belediyesi'nin yaptırdığı Gazanfer Bilge Bulvarı üzerinde meydana gelen bir trafik kazası ve bu kazada 6 yaşındaki bir çocuğun feci şekilde ölümü oldu.

Büyükşehir Belediyesi 2004 yılından sonra “Kentsel Dönüşüm” projesini uygulamaya koydu. Önemli ve gerekli projeydi. Cedit-Erenler ve Topçular mahallelerindeki sağlıksız evler kamulaştırıldı. Bu bölgedeki pek çok sokağa itfaiye, ambulans giremiyordu.

İmara aykırı derme çatma binalar yıkıldı, yeni konutlar yapıldı. Büyükşehir Belediyesi, bir de Umuttepe'ye kadar uzanan yol bünyesinde Gazanfer Bilge Bulvarı'nı yaptı.

Bulvar yapmak, özellikle yerleşim alanları içinden geçen bulvar yapmak, sadece araçlar için geçecek geniş yollar yapmaktan ibaret olamaz.

Gazanfer Bilge Bulvarı, Cedit-Erenler-Topçular mahallelerinden yüzlerce konutun içinden geçiyor. Bu konutlarda oturan binlerce insan var. Her gün okula gidip gelen çocuklar var. Araçların hızla gelip geçtiği bulvarın iki şeridini, bariyerlerin de üzerinden atlayıp, yürüyerek geçmek zorunda kalıyorlar.

Geçen Perşembe günü yaşanan korkunç kazada hayatını kaybeden 6 yaşındaki Caner'e çok yazık. Bir de bu kazayı yapan psikiyatri uzmanı bir hekim var. Hayatı boyunca unutamayacak. Eğer evlerin içinden bulvar geçiriyorsanız, önce yayalar için alt ve üst geçitler yapmanız gerekiyor. Dileyelim ki o bölgede Caner'in ölümü son üzücü olay olsun. Biran önce yayalar, özellikle de okul çocukları için alt veya üst geçitler yapılsın.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.