• BIST 79.933
  • Altın 125,211
  • Dolar 3,0841
  • Euro 3,3545
  • Kocaeli 8 °C

YALÇIN KILDIRAN...

Cem ŞAKOĞLU
30 NİSAN 1969 Kütahya doğumlu Yalçın Kıldıran. Yani bu gün 45 yaşında. Kimdir, nedir diye hiçbir açıklama yapma gereği duymadan direk girdim yazıya ki, kendisini bu kentli hisseden hiç kimsenin ‘Yalçın Kıldıran’ı tanımıyorum, kimdir?’ diyebileceğini sanmıyorum. Tabi ki sözüm yaşı Sevgili Yalçın’ı tanımaya yetmeyen kardeşlerimiz için geçerli değil. Yine de onlar için bile bir parantez açıyorum ki, yüreğinde yaşı kaç olursa olsun KOCAELİSPOR sevgisini taşıyan ne kadar insan var ise sanıyorum Yalçın Kıldıran’ı tanıyordur.
Lafı çok dolandırmadan içimdekileri yazacağım. İşin acınma ya da acındırma kısımları yok bu yazıda. Ben bu yazdıklarımı da hiçbir zaman oturup konuşmadım Sevgili Yalçın’la. Yıl 1986 Babamı kaybetmişim o sene. Hayatta tutunacak çok fazla bir dalınız kalmamış. Çünkü hayat ağacınızın kökü kaybolmuş ortadan. Hani bir şeyler olmalı diyorsunuz. Bir dala tutunmalıyım. Beni bir şeyler bu bitmez gibi görünen karanlığın içerisinden söküp almalı. 
Çocukluğumuzdan beri birkaç dost neredeyse kaçırmıyoruz KOCAELİSPOR’UN maçlarını. Neredeyse kısmı deplasmanlar için geçerli çünkü iç saha maçlarını zaten kaçırmıyoruz. Hani hep yazarım, sabah saat 10.00’da stada girer, 11.00’de KOCAELİSPOR genç takımının maçı olur, önce onu seyreder, ardından sanki iki film birden oynayan sinema salonlarındaki gibi KOCAELİSPOR A takımının maçına bakardık. Ki o zaman ki genç takımda Çekirdekçi Fahrettin’ler, Sarı Fırtına Metin Tekin’ler, Kayhan Çubuklu’lar, Selahattinler, Süreyya’lar, Sinan Serdar’lar falan efsane bir genç takım var. Eskilere gidince çıkamıyor insan bir türlü yukarılara. Unutamıyor o günleri. Tabi konumuz o günler değil. 
Konuya KOCAELİSPOR’DAN girince mevzuyu yine dağıttım sanıyorum. Hemen toparlıyorum. İşte o dönemde hayatımın birçok döneminde olduğu gibi beni toparlayan yine KOCAELİSPOR oldu. Babamın vefatının ardından ani bir kararla askere gidiyorum. Ki gerçekten kötü dönemlerimiz. Aynı yıl küme düşüyoruz ama Danıştay kararı ile yine çıkıyoruz ve bir sonraki sene yine sondan üçüncü olarak maalesef 2. Lige düşüyoruz. Sene benim hatırladığım 1989 Yalçın Kıldıran Tavşanlı Linyitspor forması ile Türkiye Genç Milli Takımı formasını giyerken dönemin Başkanı Sayın Güngör Kandemir tarafından KOCAELİSPOR’a kazandırılıyor. Sevgili Metin Uçar Ağabeyin transferde ciddi katkısı var. Sol kanatta genç bir çocuk ama ne çocuk fırtına. Topu ayağına aldı mı seyirciyi hop oturtup, hop kaldırıyor. Adnan Dinçer hocanın önderliğinde kurulan çekirdek kadro Güvenç Kurtar’a teslim edilmiş, bizim çocuklar destan yazıyor. 
Gün bu gün diye yazmıyorum bunu, bu gün KOCAELİSPOR için eskiden bu güne kadar oynamış bütün futbolculardan bir kadro yaz deseniz, çok büyük bir çoğunluk sol kanatta Yaşar Altıntaş’la, Yalçın Kıldıran’ı yazarlar. Ben öyle yazarım kendi adıma. 106 maç oynamış Yalçın Kıldıran. KOCAELİSPOR forması altında 12 gole imza atmış. Kendim için bir dipnot olarak yazmam gerekiyorsa, o dönemlerde beni hayata bağlayan efsane kadronun içerisindeki inanılmaz isimlerden birisi Yalçın Kıldıran.
Formasını giydi, ekmeğini yedi, terini akıttı. Kesmedi, yetmedi bu kente yerleşti, buralı oldu bu kentli olduğu halde buralı olamayan birçok İzmitliye inat. Futbolculuğunu yaptığı takımının hemen her kademesinde ki buna Teknik Direktörlük de dâhil görev aldı. Eleştirildi, ıslıklandı gitmedi. Sevdasını terk etmedi. Sevdi bu kenti Yalçın Kıldıran. Aynı bu kentin de Yalçın Kıldıran’ı sevdiği gibi.
Biz Sevgili Yalçın’la hiç aynı masada saatlerce oturup sohbet etmedik. Etmedik ama gerek sosyal medya ortamında, gerek karşılaştığımız yerlerde ayaküstü de olsa hep anlattık bir şeyleri. Uzaktan uzağa da olsa biz sevdik birbirimizi. Ortak paydamız bu kent, ortak sevdamız KOCAELİSPOR olarak sevdik başka hiçbir şey olmasa. 
Allah (C.C.) hepimize bir yol çiziyor. Yıllardır hep yazarım ‘Kul kurar kader gülermiş’ diye. Hangimizin yarın ne olacağı, başına ne geleceği, nelerle karşılaşacağı hiç ama hiç belli değil. Çok şükür inançlı insanlarız ki iyinin de, kötünün de Allahtan geldiğini biliriz. Her iyinin altından bir şer, her şerrin altından da bir hayır çıkabileceğini bilir ve inanırız çok şükür. 
Sevgili Yalçın bir sınavdan geçiyor şu günlerde. Bir şeylerle sınanıyor. Aklıma şu geliyor düşününce, dün birileri çıkıp Yalçın’a bu kentte seni seven kaç kişi çıkar diye sorsaydı, inanıyorum ki şu an gördüğü manzaranın onda birini bile söylemeyi aklından geçirmezdi. Oysa şimdi ben kiminle konuşsam iki lafın birisi Sevgili Yalçın. Herkes nasıl iyi bir insan olduğunu anlatıyor birbirine. Hani amiyane olarak hastane hastane olalı bu denli ziyaretçiyi bir arada görmemiştir sanıyorum. 
Geçmiş olsun Sevgili Yalçın. Geçmiş olsun can kardeşim. Şunu unutma ki Allah sevdiği kullarına dert verip sınarmış. Ama ben senin bu duruşunla bu sınavı çoktan verdiğinin farkındayım. Seviliyorsun kardeşim, iyi insansın ki seviliyorsun, adamsın ki seviliyorsun, sen duruşunu korumaya devam et, bu sevgi seni hem de öyle bir yaşatacak ki sen de şaşıracaksın. Hadi bir an önce kalk ayağa, bu kent seni karşılamaya çoktan hazır. Sen yeter ki içindeki sevgi ağacını yaşatmaya devam et. İhtiyacı olan suyu dökecek çok dostun çıkacak göreceksin. 
Unutma her yol görenler için açılan yeni bir kapıdır. Kapının dışında kalmakta, oradan içeri girmekte senin vereceğin karardır. Sen adın gibi Yalçın kal hep. Biz seni hep öyle tanıdık, sen hep öyle kal. Unutma çok sevenin var, yüzündeki gülüşün ve yüreğindeki ateşinle şimdi sen sar onları. Haydi Yalçın, asıl şimdi başladı yaşama zamanı…
UMURUMDA MI DÜNYA…
Kötüye gidiyor insanoğlu, hep kötüye ve her geçen gün daha kötüye. Kendi eliyle değiştirebileceği düzeni her geçen gün daha da karmaşık bir hale sokuyor. Oysa bir günde her şeyi değiştirebileceği bir yetisi var farkında bile olmadığı. Ancak ya değişime cesareti yok ve o yola girmekten korkuyor, ya da hırs, ihtiras ve aç gözlülükten oluşan perdenin gözüne inmiş olması, elinde var olduğunu sandığı düzeninden başka bir şeyin farkına varmasını engelliyor. 
Neresinden başlamak lazım bilemiyorum. Çünkü uçsuz bucaksız bir evrenin içerisinde toz zerresi kadar bile olmayan bir samanyolunun içerisinde, toz zerresi kadar olmayan bir dünyanın içerisinde, toz zerresi kadar olmayan varlıklarımızla enteresan işlerin peşinden koşuyoruz. Yakın bir zamana kadar yıldızların bize güneş ve ay kadar yakın oldukları fikrine sahiptik. Bilgisi olmadığı için hala o fikirde olanlar olabilirler. Her akşam kafamızı kaldırdığımızda bize romantik anlar yaşatan, kimi zaman elimizi uzatsak tutabilecekmişiz hissini yaratan yıldızların en yakını dünyamıza tamı tamına 25 trilyon mil uzaklıkta. 
Kimi zaman geceleri, kimi zaman gündüzleri kafamızı kaldırıp şöyle bir göz attığımız yukarıları tasavvur dahi edemiyoruz. Ya da belki şunu da söyleyebiliriz, pek de umurumuzda değil onları tasavvur etmek. Çünkü dünyalık işlerimiz bilime ve öğrenmeye biraz vakit ayırmamızı engelliyor. Önümüze konulan sistemler de bunu destekler şekilde geliştiriliyor. Sen sana öğretilen ve diretilen hayatı yaşa, gerisine karışma. Öğrenip ne yapacaksın? Uzaya mı gideceksin? Ya da ne işime yarayacak bunları bilmek, ben yaşadığım hayatımı kurtarmaya ve daha ilerisi artık günümü kurtarmaya çalışıyorum. Ne için peki? Daha iyi bir dünya, daha iyi bir yaşam alanı için. Daha iyi bir dünya kavramı da git gide yok oluyor. Kişiselleşiyor hayatlar. Her birey önce kendi sınırının içerisindeki insanları korumaya alıyor. Bu son derece normal bir durummuş gibi dursa da, ilk önce sosyalleşmeyi öldürüyor. Sosyalleşmenin ölmesi, bencilliği doğuruyor ve bencillik de zaman içerisinde o sınırlarını çizdiğiniz dairenin içerisindekileri de yemeğe başlıyor. Sonuç? Hızla tükenişe doğru yolculuk. Güçlü olan yaşar ve güçlü olmak için de her şey mubah kültürünü ortaya çıkartıyor. Hal böyle olunca gücü eline geçiren iktidarların tamamı kendi zenginlerini yaratmaya başlıyor. Başlıyor ki yaşayabilsin. Bir müddet sonra gücü elinde tutan, ona ulaşmaya çalışan herkesi düşman gibi görmeye başlıyor. Bunun ardından ne çıkıyor biliyor musunuz? Örgütlenmeler, cemaatleşmeler gibi oluşumlar. Kişiler etraflarındaki insanları yiyip bitirdiklerinden, tatmin olgularını yaşatabilmek ve bencil düşüncelerini güçlü tutabilmek adına, yeniden sosyal topluma adım atabilmek için bu kavramlara sarılıyorlar. Güçlü bir olgunun güçlü bir parçası.
Peki ne için tüm bunlar? Daha iyi, daha modern, daha insanca bir yaşam için. Tamam. O zaman şöyle devam edelim yazımıza ya da sözümüze, bilim adamları, çok uzun yıllardır uzayı ve derinliklerini keşfedebilmek adına sürekli çalışmalar yapıyorlar. Sürekli uzaya fırlatılan uydular, insanlı, insansız uzay araçları, harcanan trilyonlarca dolarlar, eurolar hep yeni bir dünya, yaşanılan yeni bir alan keşfedebilmek adına. Tabi bunu ilk önce en yakınımızda bulunan kendi Güneş sistemimizde araştırıyorlar çünkü teknik olarak önce ulaşılabilene bakıyorlar. Oysa biz kendi güneş sistemimiz içerisinde Dünya ile birlikte bildiğimiz ve bize kitaplarda öğretilen 8 gezegeni biliyoruz sadece. Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün. Oysa bilim adamları geniş evreni tararken binlerce gezegen buldular ve hala da bulmaya devam ediyorlar. Kimisi yaşam için çok soğuk ve çok önceden donmuş, kimisi binlerce derecede kavruluyor, kimisi ölümcül radyasyon tarafından yakılmış, kimisinde gökten sürekli taş yağıyor. Bunları ben söylemiyorum, bilim adamları söylüyorlar. Ben de açıp okuyor ya da izliyorum. Evrene baktıklarında milyarlarca galaksi olduğunu söylüyorlar ve milyarlarca kez milyarlarca yıldız. Bizim bağlı bulunduğumuz sistemi Samanyolu olarak biliyoruz. Ki son yapılan araştırmalarda Samanyolu’nun bizim galaksimizin sadece bir kolu olduğu gerçeği ortaya kondu. Sizi çok rakamlara boğmak istemiyorum ama bir tespiti ortaya koyabilmek adına birkaç bilgi aktarmak istiyorum. Bunun için de yanlış bir şeyler yazıp, bilgi kirliliğine sebep olmamak için bu bilgileri olduğu gibi kopyala yapıştır sistemiyle size aktarıyorum. Durum şöyle;
Güneş’in de yer aldığı yaklaşık 400 milyar yıldıza ev sahipliği yapan Samanyolu galaksisinin gerçek konumu dev bir haritada yeniden belirlendi. Samanyolu’nun içinde bulunduğu ‘Laniakea’ süper galaksi kümesinin bilinenden binlerce kat daha büyük olduğu, katrilyonlarca yıldız barındıran 100 binden fazla galaksi (yıldız kümesi) içerdiği keşfedildi. 
 
Yeni bir araştırma, uzayda akılları zorlayan mesafe, sayı ve boyut hesaplamalarına bir yenisini ekledi. Bilim dergisi Nature’da yayınlanan habere göre, Hawaii Üniversitesi’nden gökbilimci Brent Tully önderliğindeki bir ekip, yerel dilde ‘ölçülemez büyüklükte cennet’ anlamına gelen ‘Laniakea’ süper kümesinin, bilinenden 100 bin kat daha büyük olduğunu ortaya çıkardı. 
 
520 MİLYON IŞIK YILI GENİŞLİĞİNDE
 
Evrende galaksi gruplarını kapsayan büyük kümeler olarak bilinen süper kümeler, birbirine yakın yüzbinlerce galaksiden oluşuyor. Yeni haritaya göre, Samanyolu’nun da yer aldığı Laniakea’nın yaklaşık 520 milyon ışık yılı (1 ışık yılı = yaklaşık 10 trilyon kilometre) genişliğinde olduğu, 100 milyon x 1 trilyon adet yıldız içerdiği belirtiliyor. 
 
Gezegenimizin yer aldığı Samanyolu galaksisi, yeni haritada Laniakea süper kümesinin uçlarında neredeyse nokta kadar kalıyor. Laniakea’nın ipe dizilmiş incilerden oluşan lif benzeri olağanüstü yeni görüntüsü dikkat çekiyor. Laniakea’nın etrafında ise yine devasa boyutlardaki Shapley, Hercules, Coma ve Perseus – Pisces süper kümeleri yer alıyor. 
Bütün bunları insanların evrenin büyüklüğü hakkında biraz daha gerçek bilgilere sahip olmaları adına aktardım sizlere. Çünkü bilim adamları işte tüm bu büyüklüğün içinde Dünya gibi yaşanabilir bir alan arıyorlar ama şu ana kadar henüz bulunabilmiş bir başka dünya yok. Bu beni bu gün ve yaşananlar ile ilgili derin düşüncelere sevk ediyor. Neyi arıyoruz? Hangi daha mutlu, hangi daha güzel, hangi daha coşkulu yapıyı, ya da yaşamı arıyoruz?
Dönüp dolaşıp aynı kısır döngünün içerisine sokuyoruz kendimizi ‘Bunlar güzel ama hayat çok zor’ Hiç düşündük mü acaba hayatın zor olmasının bir sebebi olabilir mi diye? Bir buğday tanesini düşünün mesela. Toprağa düştü mü paramparça oluyor. Oradan havaya doğru yükseliyor, büyüyor. Aylarca güneşe dayanıyor, sonra onu kesip samanından ayırıyorsunuz, sonra taşta ezip un yapıyorsunuz, sonra suya atıp hamur yapıyorsunuz, sonra ateşe atıp ekmek yapıyorsunuz, sonra parçalayıp ağzınızda hidroklorik asidin içerisine yani midenize atıyorsunuz. Bir buğdayın siz olması için geçtiği zorlukların ne kadarını siz kendiniz olmak için harcıyorsunuz? Ama hangimize sorsalar hayat çok zor. Ulaşmak istediğimiz hedefleri seçerken o zorlukları otomatikman biz oluşturmuyor muyuz? Hep daha büyüğünü, hep daha fazlasını elde etmek için kaybettiğimiz şeylerin farkına varıyor muyuz acaba? Oysa inanılmaz bir hızla akıp gidiyor zaman. Her şeyi satın almak gibi bir dürtüyle yaşıyoruz neredeyse. Oysa insanın satın alamayacağı tek şey zamandır. Ama biz sanki bin sene yaşayacakmışız gibi bozuk para gibi harcıyoruz o zamanı. Etrafımızdaki onca güzellikten habersiz fütursuzca harcıyoruz hem de. 
Paylaşmıyoruz, menfaatlerimiz olmadan sevmiyor, dost olmuyoruz. Birbirimize içtenlikle sarılmıyoruz. Komşuluk, akrabalık, insanlık yapmıyoruz. Derdimiz para, cinsellik, lüks hayat, bu hayatı daha çekilebilir bir hale getirebilmek için aşırı alkol, uyuşturucu gibi bizi bizlikten çıkartan materyaller. Hep bir tık ötesi için, hep bir tık ötesi. 
Bütün bu örnekleri bir tespitle noktalamak lazım, şunu unutmayın ki, dünyada öleceğini bilen tek varlık insanoğludur. Bunu sıkıca bir düşünün lütfen. Hâlbuki ne güzel söylemiş Hz. Ali (R.A.) ‘Derdin kendindendir bilmiyorsun, derman yine sendedir görmüyorsun. Koskoca âlem içine yerleştirilmiş, sen kendini hala küçük bir şey zannediyorsun.’ 
Hepinize yaşadığımız hayatlara daha geniş bir perspektiften bakabileceğiniz bir anlayış diliyorum. Dostçakalın. İyi Pazarlar…
HİÇ…
Nasrettin Hoca'ya sormuşlar:
“Kimsin?”
“Hiç” demiş Hoca, “Hiç kimseyim.”
Dudak büküp önemsemediklerini görünce, sormuş Hoca:
“Sen kimsin?”
“Mutasarrıf” demiş adam kabara kabara.
“Sonra ne olacaksın?” diye sormuş Nasrettin Hoca.
“Herhalde vali olurum” diye cevaplamış adam.
“Daha sonra?” diye üstelemiş Hoca.
“Vezir” demiş adam.
“Daha daha sonra ne olacaksın?”
“Bir ihtimal sadrazam olabilirim.”
“Peki, ondan sonra?”
Artık makam kalmadığı için adam boynunu büküp son makamını söylemiş:
“Hiç.”
“Daha niye kabarıyorsun be adam. Ben şimdiden senin yıllar sonra gelebileceğin makamdayım: "Hiçlik makamında!”
AMERİKA’LI İŞ ADAMI VE MEKSİKALI BALIKÇI..
Bir Meksika sahil kasabasına yolu düşen Amerikalı iş adamı, kıyıya yanaşan kayıktaki balıkçıyla konuşur.
Kayığın içinde, henüz tutulmuş birkaç ton balığı bulunmaktadır.
Amerikalı iş adamı balıkların iriliğinden dolayı balıkçıyı över ve bu birkaç balığı ne kadar zamanda yakaladığını sorar.
Balıkçı, “Fazla sürmedi, senyör” der.
Amerikalı hayretle sorar: “Öyleyse neden daha fazla denizde kalıp da daha çok balık tutmadın?”
“Bu kadarı bugünlük aileme yeter.”
“Peki”, der Amerikalı iş adamı.
“Geri kalan zamanın nasıl dolduruyorsun?”
“Sabahları geç kalkıyorum. Sonra birkaç balık tutuyorum. Sonra çocuklarla oynuyorum. Öğleden sonra eşimle biraz şekerleme yapıyorum. Akşamları da kasabaya iniyorum; Amigolarla bir şeyler içip gitar çalıyoruz. Böylece hayatı dolu dolu yaşıyoruz, senyör.”
Amerikalı iş adamı bu hayatı son derece sevimsiz bulur.
“Ben Harvard mezunuyum, sana yardımım dokunabilir” der.
“Her şeyden önce, daha fazla balık tutmalısın.”
Balıkçı hayretle sorar: “Niçin senyör?”
“Artan balıkları satar, daha çok kazanırsın.”
“Sonra senyör?”
“Zamanla kendine daha büyük bir tekne alırsın.”
“Sonra senyör?”
“Daha büyük tekneyle daha çok balık tutar, daha çok kazanırsın.”
“Sonra senyör?”
“Daha başka tekneler alır, bir filo kurarsın.”
“Sonra senyör?”
“Sonra balıkları işlemek için kendin konserve tesisleri kurarsın. Böylece kârın önemli bir kısmını başkalarına kaptırmamış olursun.”
“Sonra senyör?”
“Tabii, bütün bu işleri böyle küçük bir sahil kasabasında yürütemezsin. Bu arada Los Angeles veya New York gibi büyük bir dünya kentine taşınmış olursun.”
“Sonra senyör?”
“Yeteri kadar büyüyünce halka açılır, hisse senetlerini satarsın. Büyük zengin olursun. Milyonlarca doların olur.”
“Sonra senyör?
“Bu kadar paran olduktan sonra çalışmana gerek kalmaz. Emekliye ayrılır, bir sahil kasabasında kafanı dinlersin. Sabah geç saatlere kadar uyursun. Biraz balık tutar, çocuklarla oynar, öğlenleri de şekerleme yaparsın. Akşamları ise amigolarınla bir şeyler içip gitar çalarsın.”
“ Ben şu an zaten sizin bu son söylediklerinizi yapıyorum senyör!..”
TEMEL’CE..
Temel eli yanağında acılar içinde yürürken bir arkadaşına rastlar. Derdini anlatınca arkadaşı şöyle der: 
- Benim ne zaman dişim ağrısa, karımın o huzurlu kolları arasına girer ve uyurum, bütün sızım geçer...
Temel sorar: 
- Çok iyi uşağum! Peçi senin hanum evde midur ki pi gitsem?
GÜNÜN ÖZÜ…
Elalemi ayıplarıyla anan bir kişinin senden de teşekkürle bahsedeceğini zannetme…(Sadi Şirazi)
Bu yazı toplam 229 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
  • Teşekkür ederim; minnettar değilim
  • Yeni Adalet Sarayı mutlaka şehir dışında olsun
  • Acıtma
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37