1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yaldız: “DAITEK’te süreci yöneten sendikayız”
Yaldız: “DAITEK’te  süreci yöneten sendikayız”

Yaldız: “DAITEK’te süreci yöneten sendikayız”

Daitek Fabrikası’nda yetki için gerekli çoğunluğa ulaşan Çelik İş Sendikası Şube Başkanı Yaldız, “DAITEK’te süreci yöneten sendikayız” dedi.

A+A-
Çelik İş Sendikası Kocaeli Şubesi, metal sektöründe ülke genelinde yaşanan istifa sürecinin ardından Daıtek Fabrikası’nda örgütlenerek yetki için gerekli sayısı elde etti. Fabrikada yaklaşık 8 yıldır örgütlü olan Türk Metal Sendikası Mayıs ayında başlayan istifaların ardından üye sayısını 15’e kadar düşürünce, işveren bu sayı işe yetkili sendika olamayacağı gerekçesi ile Çalışma Bakanlığı’na başvurdu. Arabulucu süreci olumsuz sonuçlanınca 60 günlük grev süresi başladı. Ancak fabrikada 15 üyesi kalan sendikanın greve çıkması imkansız görünüyor. Öte yandan yetki için gerekli sayısı elde eden Çelik-İş Sendikası fabrikada yetkili sendika gibi faaliyetler gerçekleştirmeye başladı.


40 BİN NEFERİMİZ VAR
Gelişmelerle ilgili açıklama yapan Çelik İş Sendikası Şube Başkanı Erdal Yaldız, “Bu işi sevgi eksenli yapıyoruz. Çelik İş olarak 160 bin üyemiz olmasa da 40 bin tane neferimiz var. Yandaş sendikacı yakıştırmalarını kabul etmiyoruz. Bir çok işletmede yabancı sermayeli işletmelerde örgütlüyüz. Gücümüzü üyelerimizden alıyoruz. Taleplerimizi üyelerimizin talepleri doğrultusunda şekillendiriyoruz. Toplu İş Sözleşmesi süreçleri dahil söz, karar tabanındır. Hiç bir sözleşmeyi üyelerimize danışmadan imzalamadık. Daitek’te süreci yöneten sendikayız. Tüm çözümleri Çelik İş üretiyor. Yetkili sendika fabrikaya giremiyor. Bayramda TİS’te yer alan 160 TL’lik Carrefour çekini 180 TL’ye çevirerek işçi arkadaşlarımıza verdik.  İşverenin iyi niyetini göz ardı etmemek lazım.” dedi. 
KAVGA DEĞİL DİYALOGLA


Meseleleri kavga ile değil diyalogla çözmeye çalıştıklarını dile getiren Erdal Yaldız, “Kavga etmeyi sendikacılık sayacak bir zihniyete sahip olursak temsil ettiğimiz kesimin hakkını tam olarak savunmamış oluruz. Daitek’te 586 mavi yakalı çalışanı var. Arabulucu süreci olumsuz sonuçlandı. 60 günlük grev sürev başladı. Bu sayılarla greve çıkacakları bir güçleri olmayacağını düşünüyoruz. Türk Metal’in yetki süreci sona erdiğinde işveren ile toplu sözleşme yapacak aşamaya gireceğiz. Çalışanlarımızın tamamının görüşlerini yer aldığı bir taslak hazırlayacağız. Sendikalar köprü pozisyonu görmelidir. Çelik İş önemli sanayi devlerinde yetkili sendika. Emek adına çok güzel işler yapılıyor.” diye konuştu. Yaldız, Türk Metal’i de sendika olarak görmediklerini söyledi.
FABRİKA ÇALIŞTAYI
Daitek’te yetkili sendika olmamasına rağmen işçilere yönelik faaliyetlerine devam eden Çelik İş Sendikası, “Fabrika çalıştayı” düzenlendi. Wellborn Luxury Hotel’de gerçekleşen çalıştayı Levent Koç yşönetti. Çalıştay hakkında bilgi veren Koç, “Bu bir sürecin ürünü. Öncesinde anket çalışmaları yaptık. Amacımız sorun tespitinin ardından çözm önerilerini ortaya çıkarılması. 2 günlük bir çalıştay yapıyoruz. Tespitler doğrultusunda iş planı çıkarıp, işçilerin de çözümün parçası olmalarını sağlamış olacağız. İşçiler genel olarak; Kalite ve verimlilik, çalışma koşulları, iletişim ve sosyal faaliyetler konusunda taleplerde bulundu” dedi. 
GÜLÜMSEMEYİ ÖĞRENDİK
İşyeri Temsilcisi Davut Karakadılar ise, “İnsanlara barış platformu içinde huzur geldi” dedi.
Fabrikada 9 yıldır çalışan Aycan Özkul ise, “Gülümsemeyi öğrendik. Karamsar hava sona erdi. Daha düzenli yaşam standartlarına ulaşıyoruz. Sosyal aktivitelerimiz arttı. Daha önce hiç bir hakkımızı kullanamıyorduk. Kişisel çalışmalar vardı. Biz toplumsal çalışmalar istiyorduk. Değişikliğe karar verecek Çelik İş’i seçtik” dedi.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.