1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yalnız belediye işçisine mi?..
Yalnız belediye işçisine mi?..

Yalnız belediye işçisine mi?..

9 Şubat tarihli Özgür Kocaeli'de; “İzmit Belediyesi'nde 98 işçi için başka görev” biçiminde bir başlık vardı, okumuşsunuzdur. Ne demektir bu! İzmit Belediyesi'nde çalışan 98 işçi, çalıştığı

A+A-

9 Şubat tarihli Özgür Kocaeli'de;

“İzmit Belediyesi'nde 98 işçi için başka görev” biçiminde bir başlık vardı, okumuşsunuzdur.

Ne demektir bu!

İzmit Belediyesi'nde çalışan 98 işçi, çalıştığı yerden alınacak ve başka yerlerde görevlendirilecek demektir.

Daha önce de olmuştu benzer şeyler. Başka çalışanlar da alınmış, başka yerlere yollanmıştı.

Ne idi ölçü!

Yani, yollananlar neye göre yollanıyordu başka yerlere! Ya da, kimlerdi yollananlar?..

Yukarıda sözünü ettiğim haber başlığının altında, sözü geçen 98 işçinin adları ve çalıştığı yerler vardı. Bir de, o işçilerin kaç yıldır çalıştıkları notu düşülmüştü.

Dikkat ettim; adı geçenlerin arasında 3 yıllık işçi de vardı, 22 yılını geçmiş işçi de vardı. Kimi öğretmen, kimi asfalt işçisi, kimi süpürgeci, kimi bekçi, kimi kamyon şoförü olarak yıllarını vermişti belediyede. Şimdi yerlerinden alınacak, başka yerlere yollanacaklardı. Birileri böyle istemişti, istiyordu!..

Bir iş yerinde, neredeyse emekliliğinizi doldurmuşsunuz ve işinizin deneyimlisi, ustası olmuşsunuz. Kentinizin huzuruna, güzelliğine, rahatlığına katkı sunmak gibi bir anlayışınız olmuş, bir yandan da o iş yerinden ekmek götürmüşsünüz evinize. Şimdi sizi buradan alıyorlar, belki de hiç bilmediğiniz, bugüne dek aklınızın ucundan bile geçmeyen bir işe yolluyorlar!

Söyler misiniz, ne kadar verimli olabilirsiniz o işte?

Çevreniz eski yerinde, aileniz, yakınlarınız orada, çocuklarınızın okulu var…

Bunları neden söylüyorum; İzmit'te oturup da Kandıra'ya, Gebze'ye gidenleri, yollananları biliyoruz da ondan…

Bu haberin bir gün sonrasıydı. Yine Özgür Kocaeli'de bir haber başlığı vardı konuyla ilgili ve CHP İzmit İlçe Başkanı ve yöneticileri, Genel - İş Sendikası'nın Şube Başkanlığı'na seçilen Vedat Küçük'ü kutlamaya gittiklerinde konuya değiniyorlardı. CHP İzmit İlçe Başkanı Ömer Hazer, konu hakkındaki rahatsızlığını dile getirerek;

“Norm kadro, belediye işçisine darbedir” diyordu.

Sayın Hazer haklıydı kuşkusuz. Böyle bir mantık elbette işçiye, çalışana darbeydi. Ne ki, bu darbe yalnızca belediyelerde çalışanlara vurulmuyordu. Genel anlamda, kamuda çalışanların tümü olumsuz biçimde etkileniyordu bu uygulamadan.

Sayın Hazer, bu konuda yapılması gerekenlere bir örnek verip, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin uygulamasını örnek gösteriyordu. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin taşeron işçi çalıştırmayı kaldırdığından, bu anlamda örnek bir belediyecilik anlayışı örneği sunduğundan söz ediyordu.

Olmayacak, yapılmayacak şey değildi İzmir'de yapılan. Ne ki, ne AKP'nin, ne de AKP'li belediyelerin böyle bir mantığı olamazdı ki! Türkiye'nin tüm değerlerini satıp savan bir partisel anlayış, böyle bir uygulamaya nasıl sıcak bakacaktı ki!..

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.