İlksen ÇAĞLAYAN

İlksen ÇAĞLAYAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Yapabilirsin

A+A-

Öğrenmenin, üretmenin, yeni bir şeyler denemenin, insanın kendisi için bir şeyler yapmasının belli bir  yaşı olmadığına inanıyorum. İnsan yaşadıkça, var oldukça, nefes aldıkça ve her şeyden önemlisi istedikçe bir çok şeyi yapabilir, deneyebilir ve başarabilir diye düşünürüm hep. Bana da hep sorarlar “ Şu yaşıma geldim İngilizce’ yi öğrenebilir miyim? Öğrenmek için geç mi kaldım?” Diye. Bir çok vazgeçiş ve pişmanlık içerir halbuki bu cümleler , bu düşünceler. Ben de onlara  55 yaşında İngilizce’ yi temelden öğrenmeye gönül  vermiş bir öğrencimi örnek olarak  gösteririm hep. Onun hiç bir şekilde vaz geçmeyişini, zorluklara rağmen gösterdiği  azmini, güçlüklere rağmen sergilediği sabrını ve her şeyden önce İngilizce’ye olan  büyük ilgisini ve öğrenmeye olan tutkusunu her zaman tebessümle hatırlar ve saygı duyarım. Bazı şeylerin zamanı olmadığının en  güzel kanıtıdır bu bana göre. Sınırlamaları her zaman kendi düşünce tarzlarımızla yaptığımızdan dolayı umutsuzluk, korkular baş gösterir hep. 
Bir de aslında  kadınların kendilerinden vazgeçmeyişlerini seviyorum. Zaman, saat, ay , yıl vs. ne kadar süre geçerse geçsin eskiye inat yeni şeyler de yapabiliyor olduklarını görmeyi seviyorum. Yapacakları onca şeyin arasına başka başka şeyler dahil etmelerini seviyorum .30’dan ,40’tan , 50 ‘den , 60’dan 70’ den sonra da yapabilecek türlü türlü şeyler olduğunu ve bunları deneyebilme gücünü seviyorum.

İzmit’ te Arzu Danyer ‘ in sahibi olduğu Atölye Terapi işte belki de bu bahsettiğim vazgeçmişliği  değil hayatta  yeniden deneyebilme ve deneyimleme  imkanını veriyor İzmitli bir çok kadına. Emekli olmuş veya gayet işinde gücünde olan  , yeni bir şeyler öğrenmek için hevesli İzmitli kadınlar bu güzel atölyede buluşup hem stres atıyorlar hem de bir çok el sanatı öğrenme fırsatı  buluyorlar. Ben de zaman zaman kayınvalidem vasıtasıyla bu anlattıklarımı  yakından görme fırsatı buluyorum. Geçtiğimiz Salı günü de kayınvalidemin davetiyle ben de o bayanlarla birlikte kahvaltı yapabilme fırsatı buldum. Hepsi çok candan ve tatlılardı. Eğlenerek, gülerek keyifli vakit geçirdik birlikte. Ben güzel kalpli Arzu Danyer’ i İzmitlilere böyle harika bir fırsat verdiği, el sanatlarını öğrettiği ve hoşsohbet bir ortam hazırladığı ve belki de bir çok şeyden çoktan vazgeçen epeyce kadını yeniden iyileştirdiği  için kendisine buradan teşekkür ediyorum.. Yolun açık olsun Atölye Terapi ..!


Güzel Bir Hikaye Yaşayarak Öğrenmek

Bir gün Napolyon düşman askerlerinden kaçarken, bir bakkal dükkanına girmiş. Bakkala hemen kendisini saklamasını emretmiş. Bakkal da Napolyon'u müsait bir yere saklayıp, biraz sonra gelen düşmanları da 'Az evvel biri koşarak şu tarafa kaçtı.' diye savuşturmuş. Nihayet biraz sonra Napolyon'un muhafızları yetişmişler. Bakkal ömründe bir daha karşılaşamayacağı Napolyon'a sormuş: 'Efendim, af buyurun ama merak ettim, ölümle bu denli burun buruna gelmek nasıl bir duygu?' Napolyon birden öfkelenmiş. 'Sen kim oluyorsun da benimle böyle dalga geçercesine konuşabiliyorsun?' diye bağırmış. Hemen askerlerine, adamcağızı kurşuna dizmelerini emretmiş. Askerler bakkalın gözünü bağlayıp, karşısına dizilmişler. Mermiler namlulara sürülmüş, artık 'ateş' emri verilecek... Adamcağız içinden 'Ah, ne yaptın sen? Şimdi ölüp gideceksin diye düşünürken, arkadan bir çift el uzanmış, gözündeki bağı açmış.Karşısında Napolyon varmış. Tek cümleyle cevaplamış 
Napolyon: 'İşte böyle bir duygu!
'Yaşayarak öğrenmek, bedeli en yüksek öğrenme biçimidir.

“Kendisinden bir şey öğrenilmeyecek, tek bir insana rastlamadım.”
Alain

Bu yazı toplam 1445 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.