1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yaparsan oluyor, yapmazsan sel oluyor
Yaparsan oluyor, yapmazsan sel oluyor

Yaparsan oluyor, yapmazsan sel oluyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin çok büyük yetkilere, çok önemli ekonomik kaynaklara sahip olduğunu biliyoruz. Böyle bir belediyenin, özellikle Kocaeli gibi toprak yapısı kritik, hemen her

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin çok büyük yetkilere, çok önemli ekonomik kaynaklara sahip olduğunu biliyoruz.

Böyle bir belediyenin, özellikle Kocaeli gibi toprak yapısı kritik, hemen her köşesi yerleşime açılmış bir ilde, öncelikle alt yapı sorunlarını bugüne kadar bitirmesi gerekirdi.

Haklarını yiyemeyiz. Büyükşehir Belediyesi ve İSU özellikle İzmit’te alt yapı adına önemli işler yaptılar.

Geçen hafta iki gün durmadan yağan yağmur, eski alt yapısız İzmit’e düşse, herhalde bu kent günlerce toparlanamazdı. Bulvar, 42 Evler, şehir merkezindeki her yer, Valilik önü, Fuar, kısacası bütün İzmit batardı.

Bu tablo gösteriyor ki, bilinçli şekilde alt yapı projeleri yapıldığında, ne kadar yağmur yağarsa yağsın, sel felaket olmaktan çıkıyor.

Sel baskını da doğal bir afet. Ama deprem gibi değil. Günümüzde hem nereye ne kadar yağmur düşeceğini, hem rüzgarın hangi şiddette eseceğini biliyorsunuz. Dereleri ıslah ederseniz, yağmur suyu sistemlerini iyi kurar, yağmur sularını kanallar içinden denize aktaracak düzeni kurarsanız, gökten ne kadar yağmur düşerse düşsün, zarar veremiyor, sel olmuyor.

Büyükşehir Belediyesi, önce İzmit’te alt yapıyı tamamladı. Geçenlerde gittim, gözlerimle gördüm. 3-4 ay önce Gebze’de büyük sel felaketi yaşanmıştı. Bu felaketin ardından İSU Gebze bölgesine de girdi. Dereler ıslah ediliyor, alt yapı yenileniyor.

Büyükşehir İzmit ve Gebze’de alt yapı adına, dere ıslahı adına çok işler yaptı. Ama Kocaeli, İzmit ve Gebze’den ibaret değildi.

Geen hafta perşembe gecesi sabaha kadar yağmur yağdı. Kartepe, Kandıra,. Başiskele, Gölcük perişan oldu.

Çok fazla insanın çok büyük maddi kayıpları var. Arslanbey’de bir can gitti.

yollar yıkıldı. Köprüler çöktü. Baştan savma altyapı işleri patladı, dereler taştı.

Kandıra’da her yağmurda taşan dereler yine taştı. Gölcük’te, Kartepe’de aynı dereler taştı.

Oysa, bu Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, şimdiye kadar İzmit’te ve Gebze’de olduğu gibi, ilimizin diğer bölgelerinde de dere ıslahları ve yağmursuyu şebekelerinin yaratacağı sorunları ortadan kaldırmalıydı.

Kocaelideki bütün kentten sorumlu Büyükşehir Belediyesi, yetkisiz ve etkisiz ilçe belediyesi modelinin elbette pek çok avantajı, faydası var. Ama ilçe belediyeleri biraz fazla yetkisiz. İlçe belediyeleri alt yapıya, dere ıslahlarına hiç karışamıyor. İlçe Belediye Başkanları, bir ufak kanalizasyon veya su şebekesi patlağının onarımı için, İSU’ya yalvarıyor, Büyükşehir başkanı ve yetkililerinin elini, eteğini öpmek zorunda kalıyor.

Büyükşehirve İSU çok fazla plandan, projeden falan söz ediyor da, hala planlama yok. Başikele’de deniz doldurulmuştu. Derelerin önü kapandı. Bu yüzden sel bastı.

kandıra’da sözde Namazgah deresi ıslah edilmişti. Ama yine aynı dere taştı. Aylardır Kandıra içinde bitirilmeyen alt yapı yüzünden cuma günü ilçe perişan oldu.

Dünyada iklim düzeninin değiştiği, artık yağmurların çok daha uzun süre ve çok daha şiddetli yağdığı biliniyor. İlçe Belediye Başkanları çaresiz. Biraz da bu çaresizliği ve yetkisizliği mazeret olarak kullanıyorlar. Alt yapı adına ilçe belediyeleri hiçbir şey yapmıyor, kılını kımıldatmıyor. Büyükşehir ve İSU’da her yere yetişemiyor.

Geen haftasonu yaşadığımız büyük sel felaketinin başlıca nedenleri budur. Büyükşehir ve İSU süratle, ilçelerin alt yapı sıkıntılarını planlamalıdır. Dere ıslahları hemen başlamalıdır.

Sık sık Balaban’a gidiyorum. Balaban ile Suadiye arasındaki yolda bir dere üzerindeki köjprünün onarım işi var. Üç aydan beri bu köprüyü onaramadılar. Bitiremediler. Her iş çok yavaş gidiyor.

İzmit’i sel basmıyor diye seviniyoruz ya, bu yağışlar İzmit için de yine ciddi riskler oluşturuyor. Şehrin üst kesimlerinde istinat duvarları yıkılıyor. Sel suları yüzünden, heyelan tehlikesi oluşuyor. Pek çok bina tehlike altında. İlçe belediyesi ilgilenmiyor, Büyükşehir umursamıyor.

Önümüzdeki kış daha çok yağmurlar olacak. Belki sert kış geçecek, kar uzun süre kalıp, sonra eriyecek. Büyükşehir, ilçe belediyeleri ile yetkiyi paylaşmalı, her ilçe belediyesinden alt yapı konusunda kapsamlı rapor istemelidir.

Biran önce dere ıslahları, ilçelerle ilgili yağmur suyu kolektör şebekeleri planlanmalıdır. İzmit sırtlarındaki riskli duvarlar, riskli sokaklar mutlaka dikkatle takip edilmelidir.

Büyükşehir Belki üç yıl önce İzmit’in alt yapısına 200 milyon TL harcamak yerine, bunun 50 milyon TL’sini Gölcük,.. Kandıra, kartepe için harcasaydı, geçen haftasonu yaşanan felaket bu boyutlara ulaşmayacaktı.

Hem yavaşlar. Hem plansız, dağınıklar. para bol, yetki geniş. Ama  aynı dereler yine taşıyor, aynı bölgeler yine sele kapılıyor.

İzmit’te Valilik önü, Orduevi önü, 42 Evler, Yahya Kaptan, Bulvar diye seviniqp oynamak yerine, her yağmurda sel basan yerleri nasıl kurtaracağımızı planlamalıyız.

Gördük ve biliyoruz ki, iş yapılınca, sel olmuyor. İş yapılmayan yerler de selden kurtarılamıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.