1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. YAPILMAK İSTENEN TECAVÜZCÜLERE AF MI?
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

YAPILMAK İSTENEN TECAVÜZCÜLERE AF MI?

A+A-

Türkiye’nin gündemine bomba gibi düşen ve cinsel istismar yasası olarak adlandırılan düzenleme çarpıtılınca, bu tasarı hakkında Adalet Bakanlığı bir açıklama yapmak zorunda kaldı. Cinsel istismar yasası, tecavüzcülere af sağlayacak mı? Adalet Bakanlığı, tepki çeken "Ceza Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı" hakkında, "Düzenleme, failin mağdurla resmi nikâhla evlenmesi şartıyla uygulanabilecektir. Ancak, tecavüzcüler, mağdurla evlense dahi bu düzenlemeden yararlanamayacaktır. Düzenleme geçici bir düzenlemedir. 16 Kasım 2016 tarihinden önce işlenmiş suçlar yönünden bir kereye mahsus olarak uygulanacaktır. Bu tarihten sonra bu suçu işleyenler, mağdurla evlenseler dahi ceza almaktan kurtulamayacaktır" açıklamasında bulundu.

Adalet Bakanlığı, tepki çeken "Ceza Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı" hakkında, "Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilen düzenleme, Anayasa Mahkemesi Kararı ve TBMM Araştırma Komisyonu Raporu ile mağdurların taleplerini karşılamak suretiyle esasında bu sorumluluğun gereğini yerine getiren, sorunu çözen ve bu sorundan kaynaklı mağduriyetleri ortadan kaldıran bir düzenlemedir. Konunun siyasi hesaplarla çarpıtılması, mecrasından saptırılarak anlatılması ve tartıştırılması, sosyal medya üzerinden bilgi kirliliği yaratılarak manipüle edilmesi, gerçeği değiştirmez" açıklamasında bulundu.

Adalet Bakanlığı, önceki gün TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen "Ceza Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı"nın geçici 1. maddesine eklenen fıkra ile ilgili açıklamada bulundu. Açıklamada, birçok milletvekilinin tepki gösterdiği tasarı şöyle anımsatıldı:

"Cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın 16 Kasım 2016 tarihine kadar işlenen cinsel istismar suçunda, mağdurla failin evlenmesi durumunda, Ceza Muhakemesi Kanununun 231 inci maddesindeki koşullara bakılmaksızın hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, hüküm verilmiş ise cezanın infazının ertelenmesine karar verilir. Zamanaşımı süresi içinde evliliğin, failin kusuruyla sona ermesi halinde fail hakkındaki hüküm açıklanır veya cezanın infazına devam olunur. Bu fıkra uyarınca fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına veya cezanın infazının ertelenmesine karar verilmesi durumunda, suça azmettiren veya işlenişine yardım edenler hakkında kamu davasının düşmesine veya infazın ortadan kaldırılmasına karar verilir."
Açıklamalar böyle. İşin esası, ifade edildiği gibi ebeveynlerin rızası olmadan kaçmak suretiyle evlenen 18 yaşın altındaki kızların kendi iradi evliliklerinden meyana gelen çocukları ile birlikte eşin cezaevine girmesiyle ortada kalmaları trajik bir durum. Ciddi mağduriyetler yaşanmakta ve bu mağduriyetlerin giderilmesine matuf bu düzenleme ne yazık ki çarptırılarak sosyal medyada bilgi kirliliğine yol açtı. İfade edildiği gibi şu an buna benzer üç binden fazla aile var.


Bizzat tanık olduğum olaylar var. Genç üç kez evleneceği kızı babasından istiyor, baba vermiyor. Kız da oğlanı seviyor ve birlikte kaçıyorlar. Hasbelkader eğer kız, 17 yaşındaysa ve baba da muannit tutumunu devam ettiriyorsa, şikâyet üzerine genç cezaevine; kız da karnındaki bebeğiyle birlikte ortada kalıyor. Baba kızını da eve almıyor. Çünkü kendi rızası olmaksızın kaçmış. Şimdi sorarım size, bu mağduriyetler giderilmesin mi? Filen aile yuvası kurulmuş ve meşruiyet sağlanmış. Bunda ısrarcı olmanın ne manası var? Bu mağduriyetleri gidermek, “tecavüzcülere af getirmektir” demek ne kadar vicdana ve insafa sığar. Sırf muhalefet olsun diye olayları çarpıtmak ahlaka uymaz.
Varsa bir sakatlık, yasa teklifini yapanlar. Elbette ki yeniden gözden geçirecekler. Bence yardımcı olmak ve birlikte bu soruna çözüm bulmak daha doğrudur.  

İLİMİZDEKİ TRAFİK KEŞMEKEŞLİĞİ
Bu aralar İzmit’te müthiş bir trafik sorunu yaşıyoruz. 42 yıldır İzmit’te yaşıyorum, şu an yaşadığımız kadar trafik sorunu yaşamadık.  Tramvay yol yapımından mıdır? Araç sayısının fazlalığından mıdır ya da hızlı göç almadan mıdır bilinmez ama, çok büyük bir sorun yaşadığımız kesin. 
Her gün onca yol yapılıyor olmasına rağmen trafik sorununun çözümü bir yana, her geçen gün trafik daha da içinden çıkılmaz hal alması düşündürücü. Yapılan ve yapılmakta olan yol miktarına baktığınız zaman, abartmıyorum belki cumhuriyetin ilanından bu güne kadar yapılan yol miktarına yakın, son 14 senede yol yapıldı. Hal böyleyken, bu trafik keşmekeşliğini anlayan varsa, biri bana da anlatsa ben de anlayayım.
Öyle zan ediyorum ki, yetkililerimiz de işin vahametinin farkında ve bu durumdan mustariptirler. Umarım bu sorun ivedilikle çözülür ve kentte rahat bir nefes alırız.  
                                         

Bu yazı toplam 1897 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.